Danes naj bi se vlada seznanila z jesensko napovedjo gospodarskih gibanj Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Marca je Umar za letos napovedal 1,8-odstotno gospodarsko rast, za prihodnje leto pa 2,5-odstotno. Negotovosti za rast so ob inflaciji in precej nižji oceni lanskega BDP okrepile vremenske ujme.
V letošnjem drugem četrtletju se je bruto domači proizvod (BDP) v primerjavi z enakim lani po podatkih statističnega urada realno zvišal za 1,4 odstotka, potem ko je v prvem zabeležil 0,8-odstotno rast.
Po desezoniranih podatkih je medletna rast dosegla 1,6 odstotka, na četrtletni ravni pa se je BDP okrepil za 1,4 odstotka.
Konec avgusta so statistiki precej navzdol popravili podatek za lansko rast BDP. Ta se je lani po novi oceni realno zvišal za 2,5 odstotka, in ne 5,4 odstotka. Tako občutna revizija po mnenju fiskalnega sveta med drugim bistveno spremeni osnovna izhodišča za oblikovanje in za oceno makroekonomskih in javnofinančnih politik.
Umar mora v svojih ocenah upoštevati vpliv obširnih poprav, ki so prizadele Slovenijo. Negotovosti so ob tem po njihovih navedbah povezane z inflacijskimi gibanji, učinki zaostrovanja monetarne politike, vplivom cen energentov na proizvodnjo energetsko intenzivnih panog in preskrbo s plinom, ki je odvisna predvsem od razvoja dogodkov v Ukrajini.
Domače in tuje institucije – ob Umarju še Banka Slovenije, Evropska komisija, OECD, EBRD in IMF – Sloveniji za letos napovedujejo od 1,2- do dvoodstotno rast, za prihodnje leto od 2,1- do 2,6-odstotno in za leto 2025 od 2,2- do 2,6-odstotno rast BDP.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!