Upravni odbor Novartisa je soglasno potrdil prodajo 100-odstotnega deleža v generični diviziji Sandoz. Ta naj bi predvidoma v prvih tednih oktobra izvedel prvo javno ponudbo delnic in tako začel kotirati na borzi v Zürichu. To pa prinaša korenite spremembe tudi za slovensko vejo farmacevtske skupine, ki gre vzporedno v velik naložbeni cikel.
Novartis nadaljuje postopke prodaje generične divizije Sandoz. Upravni odbor je tako včeraj po poročanju tujih poslovnih medijev soglasno podprl prodajo 100-odstotnega deleža.
Zdaj morajo zeleno luč prižgati še delničarji, ki bodo o odcepitvi in sorazmernem zmanjšanju kapitala Novartisa odločali na izredni skupščini 15. septembra. Če bo šlo vse po načrtih, bodo na začetku zadnjega letošnjega četrtletja (torej v prvih tednih oktobra) delnice Sandoza uvrščene na borzo v Zürichu, ki je sicer tretja največja evropska borza.
Ljubljana in Mengeš Novartisu, Lendava Sandozu
Odločitev o oddelitvi Sandoza, o kateri se je prej govorilo že leta, je skupina javno potrdila lani poleti. Takrat je Novartis začel postopke delitve premoženja na Novartis in Sandoz, v katere je bil vključen tudi slovenski Lek.
Švicarska krovna družba je tako avgusta lani v Sloveniji ustanovila podjetje Novartis, ki je letos prevzelo del Lekove proizvodnje v Ljubljani in Mengšu.
Lek pa je ostal lastnik lokacij v Lendavi, kjer 710 zaposlenih dela v proizvodnji antiinfektivov in pakiranju končnih farmacevtskih oblik, ter na Prevaljah, kjer približno 200 zaposlenih proizvaja antibiotik Amoksiklav. Kasneje je Lek napovedal 400-milijonsko naložbo v Lendavi in zaprtje lokacije na Prevaljah, ki naj bi se zgodilo do konca tega leta.
Sandoz ima tako zdaj v Sloveniji delniški družbi Lek in Sandoz ter pokriva generična in podobna biološka zdravila. Novartis pa ima novoustanovljeno družbo z omejeno odgovornostjo Novartis in obstoječo podružnico Novartis Pharma Services ter pokriva segment inovativnih zdravil. Lek vodi Robert Ljoljo, Novartis pa ima štiri direktorje: Jano Petek, Polono Kuhar, Mihaelo Žuran in Uroša Urleba.
Vrsta izzivov in Lendava kot del rešitve
Švicarski portal NZZ.ch je sicer aprila pisal, da prihajajoča prodaja Sandoza ne bo prav lahek korak za Novartis. Pri tem se je naslonil na kritike analitika za farmacevtsko industrijo Stefana Schneiderja iz Bank Vontobel, ki je precej zadržan do vprašanja, ali je nakup Sandozovih delnic dobra priložnost za vlagatelje.
Proizvajalec generikov, ki ima trenutno sedež v Novartisovem kampu v Baslu (tudi po prodaji naj bi sedež ostal na severozahodu Švice), ima za seboj težka leta. Industrijo generikov namreč pestijo močni cenovni pritiski na trgih Evrope in ZDA. Zaradi zdravstvene krize so se stroški zdravstvene oskrbe v zadnjih letih zelo povišali, zato države izvajajo pritisk na proizvajalce generičnih zdravil, da bi znižali cene.
To se je v primeru Sandoza odrazilo v padcu prodaje, ki se je med letoma 2017 in 2022 skrčila z 10,1 na 9,2 milijarde dolarjev (po trenutnem tečaju z 9 na dobrih 8 milijard evrov) ter dobička na enoto. Pravkar objavljeni rezultati za drugo letošnje četrtletje kažejo, da je Sandoz imel rast prodaje zaradi dolge sezone prehladnih obolenj in rasti v segmentu podobnih bioloških zdravil. A večji del rasti prihodkov gre na račun količine prodanih izdelkov, medtem ko se je cena na enoto rahlo znižala.
Na ameriškem trgu dodatno skrb za potencialne vlagatelje povzroča nedonosna proizvodna enota. Septembra 2018 je Novartis že sporočil, da jo prodaja podjetju Aurobindo Pharma USA, sam pa se bo osredotočil na “bolj donosne segmente”, a je bil leta 2020 posel preklican.
Lokacija Leka v Lendavi:
Tudi v segmentu bioloških podobnih zdravil, ki sicer raste, Sandoz ne dosega prvotno zastavljenih ciljev, predvsem zaradi počasnega razvoja trga v ZDA. V tem segmentu švicarska družba po pisanju NZZ.ch računa na iztek patentov za nekatera kompleksna originalna zdravila proti raku, sladkorni bolezni, multipli sklerozi v prihodnjih letih. To bo priložnost za proizvajalce podobnih bioloških zdravil, saj bi tu lahko dosegali višje cene.
Dejstvo pa je, da je tudi proizvodnja teh zdravil zahtevnejša in terja veliko vlaganj. NZZ.ch v tem kontekstu omenja Sandozovo napoved 400-milijonske naložbe v Lendavi. Gospodarski minister Matjaž Han ter predsednik uprave Leka in predsednik Sandoza Slovenija Robert Ljoljo sta podpisala pismo o nameri za izgradnjo visokotehnološkega centra za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil. Proizvodnja naj bi stekla leta 2026, v vmesnem času pa bo Novartis pogodbeni proizvajalec za Sandoz.
Schneider meni, da bodo vlagatelji, ki v primeru vstopa v podjetje pričakujejo določen donos, verjetno želeli vedeti, koliko naložb bo Sandoz še moral izvesti v prvih letih po prodaji. Pri tem omeni primer Novartisove prodane hčere Alcon, ki je morala v prvih letih po prodaji veliko vlagati. Novartis je sicer v enem od preteklih poročil navajal, da naložba v Sandoz prinaša “privlačne dividende”.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje