Če se ogrevate na pelete in ste jih kupili v zadnjih treh mesecih, vam bo država povrnila del stroška, to velja tudi za nakupe do konca tega tedna. A postopek in pogoji še niso povsem jasni, zato svetujemo previdnost, predvsem pri ponudbah (manjših) trgovcev, ki oglašujejo ceno, zraven pa pripišejo "plus subvencija". Te vam ne more urediti trgovec, prav tako je ne boste dobili samodejno.
Cene peletov so letos poleti strmo zrasle. Vlada, ki je regulirala cene električne energije, zemeljskega plina in daljinske toplote, je naposled predlagala še subvencijo za pelete. Ta je del zakona o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki je bil potrjen 9. decembra, uradno pa je začel veljati prejšnji teden. Pojasnjujemo, kaj je znanega o subvencijah.
Kaj se dogaja na trgu peletov?
Kot smo večkrat pisali, je bil poglaviten razlog na strani ponudbe junijski embargo na izvoz peletov iz Bosne in Hercegovine (BiH) in Srbije, saj smo Slovenci le 50-odstotno samooskrbni, v preteklih letih pa smo večino peletov uvozili prav iz teh balkanskih držav. Izpad dobav so trgovci poleti nadomeščali z uvozom iz Avstrije in denimo Poljske, tu pa so bile cene zaradi splošnega pomanjkanja peletov v Evropi višje.
Kot nam je povedal dober poznavalec trga, je letos verjetno tudi slovenska samooskrba manjša, saj so se nekateri slovenski proizvajalci peletov zaradi razcveta v gradbeništvu raje usmerili v proizvodnjo OSB plošč. Te so tako kot peleti narejene iz žagovine, dobičkonosnost proizvoda pa je večja. Kakšen vpliv na domačo proizvodnjo je to imelo, bo pokazala letna statistika.
Dodaten pospešek cenam je dala energetska kriza. Ta je po eni strani povzročila, da so se ljudje prej kot ponavadi zalagali z energenti za ogrevanje, na drugi strani pa so podražitve plina in elektrike marsikoga spodbudile k ogrevanju na lesno biomaso kot najcenejšim in domačim energentom.
Za koliko so se zvišale cene?
Vse zgoraj navedeno se je odrazilo v močnem dvigu cen, o katerem smo pisali že v članku rubrike Poglobljeno Les: obnovljivi vir toksičnih snovi v zraku. Če je 15-kilogramska vreča peletov v preteklih letih stala med tri in štiri evre, so šle letos cene tudi do deset evrov za vrečo. Trenutno se gibljejo med osem in deset evrov za vrečo.
Kot nam je povedala dr. Nike Krajnc z Gozdarskega inštituta, strokovnjakinja za področje energetske izrabe lesa, je bila cena lesnih peletov kot najdražjega lesnega goriva praviloma vedno za vsaj 20 odstotkov nižja od kurilnega olja, jeseni letos pa so bile cene peletov samo še nekaj odstotkov nižje od cene kurilnega olja.
Kako bo država pomagala?
Vlada je s 1. septembrom znižala DDV na energente za ogrevanje, tudi pelete, z 22 na 9,5 odstotka. Znižanje velja do konca maja prihodnje leto. A cene, kot omenjeno, tudi po davčni razbremenitvi ostajajo precej višje kot denimo lani v takem času.
Prejšnji teden pa je začel veljati zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki centru za podpore družbe Borzen nalaga izplačilo subvencij za nakup lesnih peletov. Za vsako tono (ta trenutno stane od 550 pa do okoli 700 evrov) bo upravičenec dobil 100 evrov povračila, zaprosil pa bo lahko za subvencijo za nakup največ pet ton lesnih peletov. Vse podrobnosti pa še niso znane: kot pravijo na Borzenu, zdaj čakajo na podzakonski akt (uredbo), ki jo mora sprejeti vlada. Povedo le, da bodo subvencije na voljo “v kratkem”.
Kdo bo lahko zaprosil in kako?
Subvencije bodo na voljo za fizične osebe z vgrajeno kurilno napravo na lesne pelete, ki so oziroma bodo v obdobju med 1. septembrom in 31. decembrom letos opravile nakup peletov za ogrevanje svojega gospodinjstva, je navedeno v zakonu. Po sprejemu uredbe bo Borzen objavil spetno aplikacijo, prek katere boste lahko oddali vlogo. Vnesti boste morali datuma nakupa in dobave, količino, ceno ter naziv in matično ali davčno številke podjetja, kjer ste pelete kupili.
Priložiti boste morali naslednja dokazila:
- veljaven račun, izdan v obdobju od 1. septembra do 31. decembra,
- potrdilo o plačilu računa ter
- dokazilo o vgrajeni napravi (verjetno fotografija naprave).
Originalna dokazila boste morali hraniti še pet let po izplačilu subvencije. Ta bo oproščena plačila dohodnine, še piše v zakonu.
Podrobnejše pogoje glede dokazil in izplačil upravičencem bo center za podpore objavljal na svoji spletni strani.
Ali mi lahko subvencijo uredi trgovec?
Na spletu smo opazili nekaj ponudb trgovcev, ki oglašujejo pelete po določeni ceni in s pripisom “plus subvencija”. Kot napisano, natančni postopki izplačila subvencij še niso znani, že iz zakonskega določila pa je razvidno, da trgovec nima nič s subvencijo. Če ste v zadnjih mesecih kupili pelete ali pa boste to storili v tem tednu, morate shraniti račun in dokazilo o plačilu, nato pa počakate na začetek sprejemanja vlog.
Pelete kupujem v manjših količinah, ali bom upravičen do subvencije?
Medtem ko se verjetno večina gospodinjstev, ki se ogrevajo na pelete, pred kurilno sezono založi z nekaj tonami tega energenta, obstajajo ljudje, ki kupujejo le po nekaj 15-kilogramskih vreč naenkrat. Nekateri zaradi pomanjkanja prostora za skladiščenje, drugi žal zaradi pomanjkanja denarja za večji nakup. Iz do zdaj znanega ni jasno, ali bodo tisti, ki kupujejo manjše količine, upravičeni do sorazmernega dela subvencije. Zakon namreč pravi le, da “subvencija znaša 100 evrov za eno tono peletov”.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje