Sindikat SKEI ogorčen: Delodajalci se ne želijo pogajati o višjih plačah

Gospodarstvo 07. Nov 202211:20 > 11:44 2 komentarja
Sindikat SKEI
skei.si

Iz Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad odzivom delodajalcev, ki se kljub izjemnim rezultatom ne želijo pogajati za višje plače. Ob tem je pogajalska skupina napovedala aktiviranje članstva.

Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI Slovenija) je septembra delodajalcem v panogi poslal predlog za pogajanja za šest odstotkov višje najnižje osnovne plače po kolektivni pogodbi, kar naj bi glede na inflacijo letos vsaj delno ohranilo realno rast plač. Pogajalska zahteva je ob tem vsebovala tudi 300 evrov draginjskega dodatka, ki naj se izplača izključno članom sindikata, podpisniku kolektivne pogodbe.

Na večkratno posredovanje vodje pogajalske skupine delojemalcev Dušana Kaplana je vodja pogajalske skupine za kovinsko industrijo na strani delodajalcev Aleš Obal dejal, da se letos ne nameravajo pogajati. Kot razlog zavrnitve je Obal glede na navedbe sindikata navedel zahtevne finančne razmere v večini družb, izredne energetske razmere, nedorečenost ukrepov ter negotovost v letu 2023, ki prinaša novo minimalno plačo ter povišanje stroškov za prehrano in prevoz. Obal tako meni, da trenutno ni primeren čas za pogajanja.

SKEI ogorčen: gre za panogo, ki se uvršča v vrh nosilnih dejavnosti predelovalne industrije

V sindikatu SKEI so nad zavrnitvijo ogorčeni. Kot so zapisali, gre za panogo, ki se uvršča v vrh nosilnih dejavnosti predelovalne industrije tako po prihodku kot po izvozu. Dodajajo, da so panoge kovinske industrije v letu 2021 ustvarile okoli 10,3 milijarde evrov prihodkov, kar je okoli 29 odstotkov vseh prihodkov predelovalnih dejavnosti. Izvozile so za okoli 7,3 milijarde evrov izdelkov in storitev, kar predstavlja 29-odstotni delež v vrednosti izvoza predelovalnih dejavnosti. Dejavnosti te panoge zaposlujejo tudi čez 64 tisoč oseb, kar je več kot tretjina vseh zaposlenih v predelovalnih dejavnostih, navajajo v SKEI.

K temu dodajajo, da kovinska industrija ustvari še okoli 3,1 milijarde evrov dodane vrednosti (skoraj tretjina celotne dodane vrednosti predelovalne industrije). V letu 2021 je znašala dodana vrednost na zaposlenega v kovinski industriji okoli 47.600 evrov ter je bila glede na leto 2020 višja za skoraj 10 odstotkov. Kovinska industrija je v letu 2021 ustvarila 495,5 milijona evrov čistega dobička (7.700 evrov na zaposlenega) ter po kazalniku čiste donosnosti kapitala (13,6 odstotka ) bila “boljša” tako od povprečja predelovalnih dejavnosti kot povprečja vseh GD. V obdobju od leta 2015 do 2021 (7 let) je čista dobičkonosnost kapitala v povprečju presegala 13 odstotkov,” še našteva sindikat SKEI.

“Dejstvo je, da se je v preteklem večletnem obdobju dokaj skladno z rastjo produktivnosti dela gibala tudi rast povprečne plače v dejavnosti. Žal pa tem gibanjem ni sledila tudi rast osnovne cene dela, kot je v kolektivni pogodbi izpogajana za kovinsko industrijo,” sporočajo iz sindikata.

Dodajajo, da se je povprečna vrednost najnižje osnovne plače v obdobju med januarjem in oktobrom 2022 povečala za 3,5 odstotka glede na leto 2019. Od januarja 2019 do začetka letošnjega leta 2022 pa je vrednost plače ostala nespremenjena. Kljub odličnim poslovnim rezultatom dejavnosti kovinske industrije vse do konca leta 2021 ni bilo pripravljenosti delodajalske strani, da se določijo nove “najnižje cene dela”, so ogorčeni v sindikatu SKEI. “In to kljub temu, da primerjava vrednosti plač med letoma 2022 in 2008 pokaže, da se je s kolektivno pogodbo določena najnižja cena dela povečala za 27,3 odstotka, stopnja inflacije v tem obdobju je znašala znašala 33 odstotkov, dodana vrednost na zaposlenega v dejavnostih kovinske industrije pa se je povečala za 55,8 odstotka.”

“Če k tem rezultatom poslovanja iz preteklih let dodamo še nedvomno uspešno poslovanje večine panog kovinske industrije v prvih osmih mesecih tega leta,  lahko z veliko mero verjetnosti sklepamo, da so predlagani popravki najnižje osnovne plače (op. p. za 6 odstotkov oz. 30 do 40 evrov višja najnižja osnovna bruto plača za zaposlene s 7. stopnjo strokovne izobrazbe, ki sedaj znaša v povprečju okoli 1.230 evrov), ob izjemno visoki inflaciji v letu 2022, ter po napovedih tudi v naslednjem letu, korektni ter vsekakor potrebni,” so prepričani v SKEI. Zaradi zavrnitve pogajanja vodja pogajalske skupine za kovinsko industrijo SKEI Slovenije Dušan Kaplan napoveduje, da bo sindikat najkasneje v začetku decembra začel aktivacijo članstva.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje