Po naših cestah se proti Hrvaški tudi letos valijo kolone razgrete pločevine. Prav vsako leto pa v evropskih medijih zasledimo članke, kako drago je postalo počitnikovanje pri naših južnih sosedih. Pa je Slovenija sploh kaj cenejša? Primerjali smo cene turističnih namestitev v slovenskih in hrvaških krajih. Kaj smo ugotovili?
Na med Evropejci vse bolj priljubljeni vzhodni jadranski obali vsako leto dopustuje več ljudi. Tudi letos smo lahko tako v domačih in tujih medijih zasledili, kako drage so počitnice na Hrvaškem. Tamkajšnji minister za turizem Tonči Glavina kritikom odgovarja, da Hrvaška ni destinacija za množični turizem in to tudi noče biti.
Kljub veliki gneči na hrvaških plažah in visokim cenam turističnih nastanitev pa se k našim južnim sosedom – tudi zaradi bližine – vsako leto vračajo milijoni Evropejcev. Hrvaška je še vedno najbolj priljubljena poletna destinacija tudi za stotisoče Slovencev. Ti na Hrvaškem takoj za Nemci ustvarijo največ nočitev.
Kakšne pa so cene na Hrvaškem v primerjavi s Slovenijo? Vstopili smo v drugo polovico poletne turistične sezone in večina dopustnikov ima počitnice že plačane ali pa vsaj rezervirane. Kaj pa čaka tiste, ki so odlašali do zadnjega? Se jim je igra z “last minute” ponudbo izšla? Na iskalniku turističnih nastanitev Booking smo preverili, kakšne so cene na nekaterih destinacijah na Hrvaškem in v Sloveniji. Koliko bo torej za teden dni počitnic (od sobote, 3. avgusta, do sobote, 10. avgusta) odštela družina (dva odrasla in dva otroka)?
Slaba ocena, nizka cena
Večina hotelov v Poreču je v navedenem terminu že zasedenih, najcenejši je hotel za 2.800 evrov, najdražji pa bo štiričlansko družino stal šest tisočakov. Tudi apartmaji oziroma počitniške hišice so polno zasedene, na voljo je le še nekaj posameznih nastanitev “z napako” – oddajajo le sobo, nekatere nastanitve imajo slabe ocene, nekatere pa so daleč od plaže. Apartma za 1.100 evrov so tako na primer gostje zelo slabo ocenili (ocena le 4 od 10), od centra mesta pa je oddaljen kar tri kilometre. Lahko pa družina v mestu najame sobo za 1.100 evrov.
Na otoku Pag prostih hotelskih nastanitev na Bookingu ni več mogoče najti, je pa tu prostih nekaj več apartmajev in ostalih zasebnih nastanitev. Štiričlanska družina bo tako za teden dni oddiha v apartmaju odštela od okoli 1.000 evrov naprej. Bolj premožni gostje pa lahko tu na primer za 17 tisočakov najamejo vilo z bazenom, štirimi spalnicami in tremi kopalnicami.
Hotelske nastanitve v Splitu so drage. Štiričlanska družina bo za najcenejši hotel v mestu odštela 2.500 evrov, najdražji pa je najem sobe v hotelu, ki za teden dni stane kar 25.000 evrov. Na voljo je še nekaj apartmajev, najcenejši pa stane okoli tisočaka in je od plaže in središča mesta oddaljen okoli dva oziroma tri kilometre.
Lansko leto smo se v rubriki Poglobljeno pogovarjali z dr. Josipom Mikulićem, enim največjih hrvaških strokovnjakov za turizem. Spregovorili smo tudi o tem, ali je Hrvaška že žrtev masovnega turizma.
Je slovenska obala draga?
Slovenska obala ima sloves drage destinacije, kjer običajno dopustujejo gostje iz tujine. Pa to drži? Tudi v Portorožu in Piranu je večina hotelskih nastanitev že zasedenih. Najcenejši je na primer hotel v Luciji, ki stane 2.100 evrov, za teden dni oddiha v drugih pa bi morala štiričlanska družina odšteti od 3.000 evrov naprej. Večina zasebnih nastanitev je na tem območju pričakovano zasedenih, prostih je še nekaj apartmajev – najem najcenejše nastanitve stane nekaj manj kot tisoč evrov. Pri najemu pa bodite previdni, saj imajo nekatere nastanitve slabe ocene.
Na Bledu in v Kranjski Gori skoraj ni več prostih postelj
Da je Bled slovenski turistični biser, kaže tudi razpoložljivost turističnih nastanitev v kraju. Za izbrane datume v okolici Blejskega jezera namreč ni mogoče rezervirati hotela ali kakšne druge zasebne namestitve. Štiričlanska družina lahko najeme le dve sobi v kilometer oddaljeni nastanitvi, za to pa plača 1.900 evrov. Malenkost več namestitev je na voljo za pare. Zelo podobna je slika v Kranjski Gori, kjer je na voljo le en hotel za 4.400 evrov. Na voljo so tudi tri zasebne nastanitve, za najcenejšo bo družina odštela dobrega tisočaka.
Na severovzhodu Slovenije so cene najnižje. Štiričlanska družina bo v Moravskih Toplicah za teden dni dopustovanja v hotelu plačala od 750 evrov naprej. Še 150 evrov cenejši je najem apartmaja. Je pa tudi v Prekmurju razpon cen velik, za teden dni nočitev v boljšem hotelu bo družina odštela skoraj tri tisočake.
V Podzemlju in okoliških krajih ob reki Kolpi, ki je priljubljena zlasti med kampisti, je velika večina nastanitev že zasedenih, na voljo je le še nekaj posamičnih apartmajev.
Pri naši poizvedbi je treba poudariti, da gre za “last minute” ponudbo (rezervacija v zadnjem trenutku, op. p.), zato je večina nastanitev že zasedenih ali pa so cene za najem visoke. Če bi se družina v našem primeru za počitnice odločila prej, bi imela na izbiro več možnosti, cene pa bi bile nižje. Mogoče je tudi, da vsi ponudniki vseh svojih namestitev ne oglašujejo na platformi Booking ali imajo nekaj prostih sob oziroma apartmajev na voljo za najem še na svojih spletnih straneh ali pa ob prihodu na kraj namestitve.
Primerjava med Hrvaško in Slovenijo kaže, da so cene v vseh naštetih turističnih krajih visoke, saj smo na vrhuncu turistične sezone, večina namestitev pa je že zasedenih. Je pa v primerjavi med slovenskimi in hrvaškimi turističnimi kraji mogoče opaziti pomembno razliko – na hrvaški obali lahko še vedno najdemo nekaj nastanitev, v nekaterih slovenskih turističnih krajih pa so te že zasedene. Tako bo na primer štiričlanska družina tik pred zdajci težko našla nastanitev na Bledu, v Kranjski Gori in ob reki Kolpi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje