Z zaslišanjem prič se je danes na celjskem sodišču nadaljevalo sojenje v zadevi Teš 6. Nekdanji generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne Borut Meh je pojasnil, zakaj je bila sklenjena starševska garancija za Teš 6, nekdanji tehnični direktor družbe Te-Tol Stanislav Koprivšek pa je spregovoril o remontu turbin v podjetju.
Borut Meh je povedal, da je bila starševska garancija, sklenjena leta 2009, pogoj za začetek gradnje Teša 6, za vse garancije pa je moralo vodstvo Teša najprej pridobiti soglasje nadzornega sveta družbe. Poudaril je, da so vse novelirane investicijske programe za šesti blok pripravljali v Tešu.
Vpliv politike na projekt šestega bloka je bil po njegovi oceni velik. Na eni strani so bili podporniki projekta, na drugi pa so bili tisti politiki, ki so želeli projekt ustaviti, je dejal.
Stanislav Koprivšek je medtem med zaslišanjem pojasnil, da so za tri generalne remonte turbin v podjetju Te-Tol pogodbo sklenili z obtoženo družbo v zadevi Teš Sol Intercontinental, saj je bilo to podjetje slovenski zastopnik za Alstom Hrvaška, ki je potem izvedbo remontna dela.
Tožilstvo meni, da je bil Sol Intercontinental preplačan pri izvedbi remonta. Predsednica sodnega senata Mojca Turinek je Koprivška vprašala, koliko je znašala pogodbena vrednost remontnih del, a Koprivšek tega ni vedel. Pojasnil je, da s predstavniki Sol Intercontinental ni komuniciral, saj je to bila naloga komercialne službe Te-Tola. Ob tem je zatrdil, da Te-Tol ni imel nobene povezave z gradnjo Teša 6.
Vsi obtoženi doslej krivdo zanikali
Sodnica je predstavila tudi izvedensko mnenje medicinske fakultete v Ljubljani za lastnika Sol Intercontinental Petra Kotarja, ki je iz sodnega postopka zaradi zdravstvenih težav začasno izločen. Kot izhaja iz mnenja, je Kotar sposoben s pomočjo svojega zagovornika spremljati sojenje. Tožilstvo se bo o mnenju izreklo, ko bo prejelo pisni izvid, zato je sodni senat sklenil, da Kotar še naprej ostaja začasno izločen s sojenja.
Obtožnica nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku in soobtoženim sicer očita sporno nabavo merilne tehnike in opravljanje nepotrebnih meritev za peti blok Teša. Poleg tega jim očita zlorabo položaja pri izbiri izvajalca za obnovo kotla petega bloka in gradnjo šestega bloka.
Vsi obtoženi so doslej krivdo zanikali, priznal jo je le pravni naslednik Alstoma, ameriško podjetje General Electric, ki je s Tešem ob tem sklenilo dogovor o poravnavi. Sodišče je nato na oktobrskem naroku ameriškemu velikanu naložilo plačilo 23 milijonov evrov denarne kazni, ki jo bo prejel državni proračun, in plačilo sodnih stroškov v višini 50.000 evrov.
Z zlorabo položaja je General Electric na račun Teša pridobil 261 milijonov evrov premoženjske koristi, česar pa ne bo vrnil. V skladu z dogovorom o poravnavi je moral Tešu leta 2021 izplačati 138,7 milijona evrov, poleg tega bo prispeval še 110 milijonov evrov za servisne storitve ter 12 milijonov evrov povračila drugih stroškov in prihrankov. Servisne storitve bodo potekale do leta 2029 oziroma leta 2030.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje