V OZS “zelo razočarani” nad zahtevo v zakonu o pomoči gospodarstvu

Gospodarstvo 07. Okt 202213:55 0 komentarjev
Blaž Cvar (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so razočarani, da je v noveli zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina, ki jo je DZ sprejel v četrtek, ostala zahteva za izjavo glede dviga cen izdelkov ali storitev. Prepričani so, da veliko njihovih članov zaradi tega ne bo zaprosilo za pomoč.

V zakonski noveli, ki sicer širi krog upravičencev do pomoči ter viša znesek pomoči za 40 milijonov evrov in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena, s 30 na 50 odstotkov, namreč ostaja določilo, da mora upravičenec v vlogi za dodelitev pomoči priložiti izjavo, da cen svojih izdelkov oziroma storitev zaradi dviga cen električne energije in zemeljskega plina ni dvignil za več kot 10 odstotkov.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so “izjemno razočarani”, da je ta zahteva v besedilu zakona ostala, čeprav so jo delodajalci prek stranke NSi skušali s predlogom dopolnila črtati.

Po sestanku z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom so po besedah predsednika OZS Blaža Cvara pričakovali, da bosta vlada oziroma koalicija iz novele črtali to izjavo. “Prepričani smo namreč, da mnogi obrtniki in podjetniki ne bodo niti zaprosili za pomoč, saj jim takšna izjava onemogoča dvig cen in storitev,” je ocenil Cvar.

Glede na to, da se, kot opozarja, dvigujejo materialni stroški in stroški dela, je nerealno pričakovati, da do dviga cen izdelkov in storitev ne bo prišlo. “Poleg tega pa ostaja tudi uganka, na kakšen način bo država preverjala razloge, zaradi katerih so bila podjetja primorana dvigniti cene,” je v sporočilu za javnost pripomnil Cvar.

V OZS so po njegovih besedah že v času koronske krize in pri sprejemanju takratnih interventnih zakonov videli, kaj pomenijo tovrstni pogoji pri pridobivanju pomoči. Številni člani so tako dobili pomoč države, a ker pogojev kasneje niso izpolnili, česar naj vnaprej ne bi mogli predvideti, so morali pomoč vrniti. “Podobna zgodba se lahko ponovi tudi v tem primeru, zato ponovno apeliramo na pristojne, da se sporna izjava, ki predstavlja dodatno birokratsko oviro, izbriše iz novele,” je pozval Cvar.

Podobno so ohranitev teh zakonskih določil že v četrtek obžalovali pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Tako izjavo razumejo kot nezaupnico gospodarstvu, tudi oni pa svarijo, da gre za nerazumno birokratsko omejitev, ki bo marsikatero podjetje odvrnila od prošnje za pomoč.

V OZS medtem opozarjajo še, da niso problem le visoki stroški elektrike in zemeljskega plina, ampak je velik problem tudi upad naročil pri tistih podjetjih, ki so vezana na nemški in avstrijski trg. Številna podjetja naj bi jim tako sporočala, da bodo primorana odpuščati, če ne bo sprejet ukrep čakanja na delo doma. Njegovo uvedbo v zbornici tako pričakujejo takoj, po vzoru Nemčije.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!