Smo v četrtem valu epidemije in presegli smo mejo 1.000 potrjenih okužb. Milan Krek, direktor NIJZ, je v pogovoru za N1 poudaril, da gre v tem trenutku za epidemijo necepljenih. "Preokupacija tega naroda v tem trenutku mora biti, da se ljudje cepijo. Samo to nas zaščiti pred intenzivno nego ali celo smrtjo," je dejal.
“Čez 14 dni bomo lahko imeli skoraj 2.000 primerov, saj se številka podvaja na 14 dni. Štirje odstotki teh ljudi, ki se okužijo, pa pristanejo v bolnišnici,” je za N1 povedal direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek.
Podvojitveni čas za bolnišnice je desetdnevni, kar pomeni, da bo čez deset dni v bolnišnicah približno 500 ljudi, 120 na intenzivni negi.
“Pravi čas sem povedal, kaj se bo zgodilo, pa sem bil takrat malodane kamenjan. Zdaj se stvari, ki sem jih napovedal, uresničujejo,” je dejal Krek in pojasnil, da je edino, kar lahko trenutno naredimo, to, da se cepimo in spoštujemo pogoj PCT povsod. Tudi pri zasebnih druženjih.
Zasebnih druženj Krek ne priporoča, ker je virus tako razširjen v populaciji. “Pri tem virusu je dovolj, da je okužen eden, in bodo na koncu okuženi vsi.”
“Nošnja maske je obvezna v notranjih prostorih. Poudarjam, v vseh notranjih prostorih, javnih ali zasebnih. Virus ne pogleda, za kakšen prostor gre,” je opozoril. “Maske so potrebne tudi zunaj, če ne morete vzpostaviti zadostne distance. Pogled skozi okno pisarne mi kaže, da ljudje ne glede na razdaljo mask zunaj ne nosijo.”
Ker je delta različica precej bolj virulentna, se tveganje za prenos okužbe meri v sekundah. “Lani smo govorili o 15 minutah izpostavljenosti, zdaj gre za sekunde,” je poudaril.
Viri okužb in vneseni primeri
Viri okužb so po podatkih NIJZ predvsem zasebna druženja, športne dejavnosti v zaprtih prostorih, gostinski objekti, trgovine, vzgojno-izobraževalni zavodi in delovna mesta.
V tednu dni imamo tudi po 140 uvoženih primerov. Do nedelje smo potrdili 30 primerov iz BiH, 40 iz Hrvaške, 15 s Kosova, 12 iz Makedonije, 11 iz Srbije in sedem iz Grčije.
“Ko necepljeni pristanejo v bolnišnici, je ura poguma končana”
“Ta val se polni iz skupine necepljenih. Necepljeni krepko obremenjujejo državo. Danska se v tem trenutku odpira, ker ima več kot 70 odstotkov precepljenih. Države, ki so pri 70, 80 odstotkih, se odpirajo, mi bomo pa zapirali. A ne sprašujte me, zakaj – ker nismo precepljeni!” je vzporednico z drugimi državami potegnil Krek.
“Ker se nekateri niso cepili in držali pravil, bomo morali zapirati pediatrične oddelke, kirurške oddelke in tako naprej, da bomo lahko tem istim ljudem pomagali,” je dejal.
“Treba je biti jasen – če bi se ljudje cepili, bi imeli odprto družbo. Če bi imeli 70-odstotno precepljenost ali več, bi govorili o sproščanju. Pri teh številkah pa imamo to, kar imamo,” je poudaril direktor NIJZ.
“Hospitalizacije pomenijo večje število intenzivnih postelj, kar vodi k temu, da moramo kader potegniti iz zdravstvenih domov. Posledično je dostopnost do zdravnika slabša, na sekundarnem oziroma specialističnem nivoju pa je manj osebja, ki bi lahko pregledovalo ljudi. To spet vodi v povečanje čakalnih vrst – zaradi ljudi, ki se niso cepili,” je izpostavil.
“Necepljeni, ki zbolijo, ne ostanejo doma, ampak pristanejo v bolnišnici. In ko so tam, je ura poguma končana. Vsi se streznijo, ko pridejo na intenzivno. Potem je vsem žal, da se niso cepili. Ampak takrat je prepozno.”
“Imamo primer dveh 72-letnikov, ki se nista cepila, in je prišla zdravnica na dom. Postavilo se je vprašanje, kdaj jih bodo odpeljali v bolnišnico, in sta rekla, da bi se zdaj takoj cepila. Ampak: “too late” (prepozno, op. p.). Ko bosta to preživela, se bosta lahko cepila,” je povedal.
“Preokupacija tega naroda v tem trenutku mora biti, da se ljudje cepijo. Samo to nas ščiti pred intenzivno nego ali celo smrtjo.”
Tudi smrtnost se bo začela povečevati, je opozoril Krek, saj te številke že zdaj počasi “kapljajo”, a zaostajajo nekaj tednov za intenzivno enoto.
Epidemija necepljenih
“Zakaj bi zapirali družbo zaradi teh 40, 50 odstotkov ljudi, ki se niso hoteli cepiti? Ampak zapirati bomo mogli, ko bomo prišli do številke 160 intenzivnih postelj, kar nas čaka ob dobrem poteku vala konec septembra,” je opozoril Krek in poudaril, da gre za paradoks. “Imamo polna skladišča cepiva, ljudje pa obolevajo in končajo na intenzivni, ker se niso cepili.”
“Če bi dosegli zadostno precepljenost, bi bilo ta trenutek v bolnišnici 60 ljudi. Imamo pa jih več kot 200, 243,” je ponazoril.
“Zaprtje družbe, ki se bo zgodilo, smrti in vsi stroški … to si lahko pripišejo vsi, ki so sedeli pred RTV in vdirali v televizijo, in podobni. Ko bomo morali zapreti šole, jih ne bomo zaprli zaradi otrok, ampak zaradi teh ljudi. To je treba razumeti, da vemo, kaj se nam dogaja,” je še dodal.
Napovedal je, da se bomo naslednji teden gibali pri 1.000 potrjenih okužbah dnevno. “Težko napovem, kdaj bo vrh, saj je krivulja popolnoma zbezljala in je v čisti eksponentni fazi. Ne vemo, kdaj bo vrh in kako dolgo bo trajalo, vemo pa, da bo rast še nekaj časa trajala. V 14 dneh lahko dosežemo do 2.000 okužb na dan.”
Do 30. septembra lahko tako pričakujemo do 1.800 hospitalizacij, kar pomeni približno 450 intenzivnih postelj. “Za takšne številke nimamo dovolj kadra,” je opozoril. Maksimalno, kar zmoremo zaradi pomanjkanja kadra, je 200 ljudi na intenzivni negi.
“To je epidemija necepljenih. Darilo vseh, ki so govorili proti cepljenju, darilo vseh proticepilcev,” je ob koncu pogovora še dejal direktor NIJZ in povabil vse, da se čim prej cepijo, kar je storil tudi minister za zdravje Janez Poklukar. “Če se cepite danes, boste dokončno cepljeni in zaščiteni čez mesec dni. Pohitite.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje