V odpadnih vodah so zaznali povečano prisotnost SARS-CoV-2. Trendi rasti so zaznani v Ljubljani, Kranju in na še nekaterih drugih centralno-čistilnih napravah. Prevladuje različica EG.5., ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija uvrstila med “zanimive oziroma pozornosti vredne različice” (angl. “variant of interest”).
Čeprav je po oceni NIJZ v Sloveniji trenutno 162 aktivnih primerov covida-19, je mogoče v odpadnih vodah zaznati bolj občutno povečanje prisotnosti SARS-CoV-2. Porast so med drugim zaznali na centralno čistilnih napravah (CČN) v Ljubljani, Kranju, Domžalah, Litiji, Murski Soboti in Zagorju.
V spremljanje je sicer vključenih 16 komunalnih čistilnih naprav.
Ocenjeno število aktivnih primerov na 100.000 prebivalcev glede na odpadne vode je tako konec avgusta bilo okoli 460.
Epidemiološko spremljanje virusa SARS-CoV-2 v odpadnih vodah predstavlja komplementaren sistem spremljanja okužb, deluje pa na principu kvantitativne analize izločene RNK virusa v odpadnih vodah, ki se stekajo v čistilne naprave.
Na podlagi analiz obremenitev odpadne vode z izločenim RNK virusa lahko pridobijo informacije o razširjenosti virusa v opazovani populaciji, ki jo predstavljajo vsi priključeni na posamezno čistilno napravo, neodvisno od tega, ali imajo izražene bolezenske znake. Čeprav je covid virus, ki povzroča obolenje dihal, ga 48,1 % bolnikov izloča tudi z odvajanjem blata.
Kot je na družbenem omrežju X zapisal dr. Janez Žibert s Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, sicer del ekipe covid-19 Sledilnika, so v odpadnih vodah zaznane tudi različice, ki sedaj prevladujejo, in sicer EG.5.
Svetovna zdravstvena organizacija je avgusta to različico virusa uvrstila med “zanimive oziroma pozornosti vredne različice”. Simptomi bolezni, ki kažejo na okuženost z novim sevom koronavirusa, so podobni tistim pri okužbi z omikronom – bolečine v grlu, izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, moker kašelj, glavobol, hripavost, bolečine v mišicah in spremembe v vonju. Med glavnimi znaki pa ni več izgube vonja, visoke vročine in zasoplosti oziroma težkega dihanja.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje