Vlada na Brdu pri Kranju razpravlja o ukrepih, s katerimi bi zamejili širjenje covida-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da brez odpovedovanja in zamejevanja družbenega življenja v naslednjih dneh ne bo šlo, poročali pa smo že, da je po informacijah N1 pripravljen tudi sklep vlade o vnovični razglasitvi epidemije.
Kot je v četrtek pojasnila uradna vladna govorka Maja Bratuša, bo vlada na podlagi predhodno opravljene razprave s člani svetovalne skupine za omejevanje širjenja covida-19 in že opravljene razprave popoldne nadaljevala pogovore o tem, kako naprej, saj odločitve, ki bodo sprejete, zahtevajo tehten premislek.
Po informacijah N1 je imela vlada že pripravljen tudi sklep o vnovični, že tretji razglasitvi epidemije. Ali se bo vlada odločila za zaprtje ali zgolj zaostrovanje obstoječih ukrepov, še ni znano. Po poročanju nekaterih medijev je sicer minister za zdravje Janez Poklukar na četrtkovo sejo vlade prišel z dvema možnostma – popolno zaprtje države ali njegov odstop. Poklukar namreč po nekaterih neuradnih informacijah STA zagovarja razglasitev epidemije in popolno zaprtje države.
To, da Poklukar zagovarja to možnost, podkrepijo tudi njegove besede v odzivu na izjavo Jelka Kacina o tem, da je “nesprejemljivo in nespodobno, da zdravstvo pričakuje popolno zaprtje države”. Poklukar je namreč poleg tega, da je izjavo označil za nespoštljivo do vseh zaposlenih v zdravstvu, tudi zapisal, da brez odpovedovanja in zamejevanja družbenega življenja v naslednjih dneh ne bo šlo.
Strokovna skupina za covid-19 pa je po besedah njene vodje Mateje Logar sicer res naklonjena popolnemu zaprtju, za katero pa jim je bilo po njenih besedah povedano, da “nekako ne pride v poštev”. To, da bi vladi predlagali 10-dnevno popolno zaprtje države, pa je označila za “napako v zapisniku, ki še ni bil potrjen”.
Počivalšek in Hojs o morebitnih ukrepih
V oddaji Tarča na TV Slovenija sta minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in minister za notranje zadeve Aleš Hojs navedla nekaj morebitnih ukrepov, ki bi lahko bili sprejeti.
Hojs je omenil “primerno zapiranje dela gospodarstva ali pa vseh dejavnosti, ki niso nujne”. Dodal je, da bodo razpravljali tudi o skrajšanju delovnega časa v nekaterih storitvenih dejavnostih in pa o možnosti bolj striktnega omejevanja zbiranj. Ob zaostrovanju razmer v bolnišnicah pa je Hojs navedel tudi možnost šolanja na daljavo.
Počivalšek pa je vztrajal, da je treba pred zapiranjem gospodarstva uveljaviti že veljavne odloke glede pogoja PCT. Po njegovih besedah neodgovorna manjšina, ki zavrača cepljenje, ne more povzročiti ogromne škode in prizadeti tistih, ki “skrbimo za svoje zdravje in zdravje drugih”. Zanikal je, da bi bila z ministrom za zdravje Poklukarjem na nasprotnih bregovih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje