Kmetijsko podjetje spor z državo izgubilo tudi na višjem sodišču

Črna kronika 24. Dec 202410:25 0 komentarjev
sodišče, sojenje
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Podjetje KŽK kmetijstvo je tudi na višjem sodišču izgubilo bitko za državna zemljišča.

Dnevnik poroča, da je podjetje KŽK kmetijstvo na višjem sodišču izgubilo bitko za državna zemljišča. Sklad kmetijskih zemljišč mu je decembra 2019 odpovedal zakupno pogodbo za skoraj 630 hektarjev državnih zemljišč, ker jih je oddajal v podzakup.

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov je gorenjskemu podjetju KŽK kmetijstvo s koncem leta 2019 predčasno odpovedal zakupno pogodbo, ker je na podlagi anonimne prijave in nato po pričanju kmetov ugotovil, da zakupnik brez njegovega soglasja del zemljišč daje v podzakup kmetom.

Spor se je preselil na kranjsko okrajno sodišče, ki je najprej z začasno odredbo odločilo, da sme večino spornih zemljišč do končne razsodbe še naprej uporabljati KŽK, tista, za katera so kmetje dokazali, da so jih kot tihi podzakupniki obdelovali oni, pa je moralo podjetje prepustiti njim. Po podatkih sklada KŽK namesto prvotnih 630 zdaj obdeluje 436 hektarjev državnih zemljišč. Po poročanju Dnevnika gre za 1049 parcel, od tega jih je 620 v solastnini.

Afera z ministrom

V zgodbo se je, kot še poroča časnik, vpletel tudi nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek. Takratna direktorica sklada kmetijskih zemljišč Irena Majcen je jeseni 2021 za Dnevnik dejala, da je Podgoršek od nje zahteval, naj se v zemljiškem sporu poravna v prid KŽK. Nekaj tednov kasneje jo je dal Podgoršek razrešiti, Majcnova pa je ves čas trdila, da zato, ker ni ugodila njegovi zahtevi. Podgoršek je njene navedbe javno zanikal.

Kmalu po razrešitvi Majcnove so sodni postopek v zvezi s KŽK na Podgorškovo željo začasno prekinili, da bi se skušali sprti strani poravnati. Kmetje naj bi mu takrat izročili številne dokaze, da so res oni obdelovali del državnih zemljišč, ki jih je imel v zakupu KŽK. Posledično naj bi tedanji kmetijski minister zahteval, da se sojenje nadaljuje.

Še prej, konec januarja 2022, je KŽK Podgoršku očitno nastavil past, saj so ju z ženo povabili na počitnice v hotel Bohinj. Ta je v lasti kriptomilijonarja Damiana Merlaka, ki je bil nekaj časa tudi lastnik podjetja KŽK. Sklad je sodišče 6. aprila 2022 obvestil, da poskus poravnave ni uspel, in mu poslal predlog za nadaljevanje postopka. Že naslednji dan so začeli novinarji ministra Podgorška spraševati, kdo mu je plačal januarski dopust ob Bohinjskem jezeru. Iz KŽK so nekaj dni kasneje sporočili, da so bili plačnik oni. Z afero Podgorškove bohinjske počitnice se še vedno ukvarja specializirano državno tožilstvo.

Odločitev je pravnomočna

Kranjsko okrajno sodišče je 3. julija lani zavrnilo tožbeni zahtevek KŽK zaradi predčasne odpovedi zakupne pogodbe. Razsodilo je, da je sklad to storil utemeljeno, saj je bilo nedvoumno dokazano, da je podzakup obstajal. Družba KŽK kmetijstvo se je zoper sodbo pritožila. Na skladu so Dnevniku potrdili, da je višje sodišče pritožbo zavrnilo, zato je odločitev okrajnega sodišča postala pravnomočna.

Dodali so, da lahko KŽK v tridesetih dneh od vročitve pravnomočne sodbe na vrhovno sodišče vloži predlog za dopustitev revizije. Če bo to storil in če bi mu vrhovno sodišče ugodilo, ima v nadaljevanju možnost vložiti revizijo, o kateri odloča vrhovno sodišče.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!