
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je z reprezentativnimi sindikati v kulturi podpisala aneks h kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Sloveniji. Po navedbah ministrstva za kulturo se s tem podpisom zaključuje še eno poglavje uspešnega socialnega dialoga med ministrstvom za kulturo in sindikati na področju kulture.
Oglaševanje
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je z reprezentativnimi sindikati v kulturi podpisala aneks h kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Sloveniji. Aneks določa podrobnejše kriterije in merila za določitev dela plače za delovno uspešnost javnih uslužbencev na področju kulture. Na podlagi tega bo delodajalec lahko določil del plače za delovno uspešnost v višini do največ 30 odstotkov osnovne plače javnega uslužbenca za posamezen mesec, so pojasnili na ministrstvu.
Ministrica Vrečko je ob podpisu povedala, da so si ob začetku mandata v kulturi zadali dva cilja: da umetnost pripeljejo do ljudi in da delavcem v kulturi zagotovijo dostojne pogoje dela, in to na podlagi spoštljivega socialnega dialoga. Ob tem se je sindikatom in vsem udeleženim v pogajalskem procesu zahvalila za konstruktivno držo pri uresničevanju teh ciljev.
"Skupaj nam je uspelo doseči, da so danes plače v kulturi za javne uslužbence višje, pogoji dela boljši, skupaj s sindikati pa smo poskrbeli tudi za najranljivejše - samostojne delavce v kulturi. Točno zato smo leta 2022 prevzeli resor kulture - da pokažemo, da je mogoče s socialnim dialogom narediti konkretne premike k bolj solidarni družbi in kvalitetnejšem delu in življenju vsakega izmed nas. Ne nekoč v daljni prihodnosti, ampak tukaj in zdaj," so besede Vrečko navedli v sporočilu za javnost.
Na ministrstvu za kulturo so še spomnili, da je bila v tem mandatu v sodelovanju z reprezentativnimi sindikati izpeljana zahtevna plačna reforma, ki je vsem prinesla višje plače v javnem sektorju tudi na področju kulture, še posebej pa so poskrbeli za deficitarne tehnične poklice v javnih zavodih ter podporne uslužbence, brez katerih ni koncertov, gledaliških predstav in razstav - od čistilk, vratarjev do prodajalcev vstopnic. V dialogu s sindikati so tudi sprejeli nova merila in kriterije za zasedbo delovnih mest priznanih ustvarjalcev, ki predvsem mlajšim kakovostnim ustvarjalcem omogočajo pravočasno napredovanje in s tem višje plače.
S sindikati so tudi uskladili spremembe krovnega zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki prinašajo socialno pravične prekvalifikacije baletnih plesalcev in plesalcev sodobnega plesa, ukinitev neplačanega pripravništva v kulturi ter večje število predstavnikov delavcev v svetih javnih zavodov, ki je prineslo večjo enakopravnost delavcev pri upravljanju zavodov.
Kot največjo zmago proti prekarnosti na področju kulture pa so na ministrstvu označili uvedbo minimalnih honorarjev za samostojne delavce v kulturi in dodali, da je kolektivna ureditev izhodiščnih plačil prav tako nastala v dialogu z reprezentativnimi sindikati v kulturi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Najbolj brano
Oglaševanje
Oglaševanje