Rožančeva nagrada: znani nominiranci, v žiriji prazen stol v spomin Manci Košir

Kultura 05. Sep 202414:40 0 komentarjev
Podelitev Rožančeve nagrade leta 2018
Podelitev Rožančeve nagrade leta 2018 (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Znani so nominiranci za Rožančevo nagrado za knjigo esejev za leto 2024. To so Andrej Blatnik z delom Knjige na poti in drugi eseji, Helena Koder s knjigo Krošnja z neznanimi sadeži, Nataša Kramberger z eseji Po vsej sili živ, Denis Poniž z Videnji in vedenji ter Tone Vrhovnik Straka s knjigo Si danes vzel tablete? Nagrajenec bo znan 18. septembra.

Zbirka esejev Andreja Blatnika Knjige na poti in drugi eseji, ki je lani izšla pri LUD Literatura, se naslanja na avtorjevo strokovno znanje, saj ni le pisatelj in esejist, temveč tudi literarni urednik in profesor literarnih ved. Piše z zornega kota izjemnega poznavalca zakonitosti knjižnega trga, slovenskega in globalnega, ki se spreminjajo ali prilagajajo novim razmeram, zaradi česar tiskani mediji oklevajoče, a naglo prehajajo v digitalni okvir, piše v obrazložitvi nominacije.

Bogat esejistični prvenec scenaristke in režiserke Helene Koder Krošnja z neznanimi sadeži, izdan letos pri Mladinski knjigi, je delo osebnosti v zreli dobi človekovega življenja, “je krošnja, polna sadežev, ki nosijo imena neskončnih stvari: pisanje, materinščina, spomin; vse, kar vedno znova zori v literaturo”, je zapisala žirija. Avtoričina rousseaujevska razmišljanja se vedno začenjajo v njeni osebni izkušnji, ki jo izmenjuje, primerja, brusi z izkušnjo najrazličnejših klasičnih in sodobnih pisateljev, pesnikov in filozofov.

Nataša Kramberger bralca v organskem dihanju svoje pripovedi o sonaravnem kmetovanju v svetu iskanja produktivnosti in dobička popelje skozi calvinovski vrtinec pokrajin, zaznamovanih s podnebnimi spremembami, ki so ena bolj nadrealistična od druge, a najdejo svoj resnični odmev le v sočutnem človeku, katerega glas je odrinjen iz utirjene, samouničujoče realnosti, je o nominiram delu Po vsej sili živ, ki je izšel letos pri založbi Goga, zapisala žirija.

Knjigo esejev Videnja in vedenja Denisa Poniža, ki je izšla lani pri Slovenski matici, je po oceni žirije neomajna kritika sodobnega časa. Vprašanje eseja kot literarne zvrsti je avtor postavil ob avtobiografske in filozofsko-sociološke razmisleke o odnosu do življenja. Kot človek današnjega časa, človek z družino, posestvom in domačimi živalmi, je izpostavil osebne izkušnje kot profesor, literarni zgodovinar in teoretik.

Knjiga Toneta Vrhovnika Strake Ali si danes vzel tablete?, ki je izšla lani pri društvu za vseživljenjsko pomoč Poglej, je zapisana v mejnem esejističnem žanru, pogumno, z misijo razumnega oporečnika in avtorjevo lastno izkušnjo pričuje o oblikah blodenj in norosti, kot so psihoza, bipolarna motnja, manična depresija, shizofrenija, in pod vprašaj postavlja njihovo uveljavljeno zdravljenje, je zapisala žirija.

Manca Košir
Manca Košir. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

V spomin Manci Košir med žirijo “prazni stol”.

To letos sestavljajo Barbara Pogačnik (predsednica), Aleš Berger, Ifigenija Simonović in Nada Šumi. Žirija je letos obravnavala 18 knjig esejev, ki so izšle med 1. julijem lani in 30. junijem letos. Članica letošnje žirije je bila tudi pred nedavnim umrla Manca Košir, ena od soustanoviteljic Rožančeve nagrade, ki je sodelovala pri obravnavanju knjig vse do zadnjih dni življenja, zato žirija letos simbolno še ohranja njen “prazni stol”.

Sodelovala je pri izboru nominirancev, svoj glas pa oddala v zaprti ovojnici. Njenega glasu za dobitnika ali dobitnico nagrade žirija ne more upoštevati, ker nabor knjig za letošnjo Rožančevo nagrado vključuje tudi dela, ki so izšla po njeni smrti. Kljub temu pa bo njeno ovojnico žirija odprla ob razglasitvi nagrajenke ali nagrajenca 18. septembra v Cankarjevem domu, so sporočili iz Društva Marjan Rožanc.

Društvo bo letos nagrado za najboljšo knjigo esejev v preteklem letu podelilo že dvaintridesetič. Pred srečanjem z izbranimi esejistkami in esejisti v dvorani Alme Karlin v Cankarjevem domu 18. septembra in razglasitvijo dobitnice ali dobitnika Rožančeve nagrade bodo dan prej pred nekdanjo hišo družine Marjana Rožanca v Volčjem Gradu položili venec v pisateljev spomin, v Kulturnem domu v Volčjem Gradu pa bo sledil pogovor z avtoricami in avtorji nominiranih knjig. Slavnostna podelitev nagrade bo na Trubarjevi domačiji na Rašici v soboto, 21. septembra.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!