Danes zjutraj je v 71. letu starosti po hudi bolezni umrl kantavtor, glasbenik, mladinski in socialni delavec ter pionir slovenskega performansa Marko Brecelj, poroča Radio Koper. Bil je eden od ustanoviteljev rock skupine Buldožer, ki je s prvencem Pljuni istini u oči leta 1975 ustvarila enega najbolj opaznih albumov v takratni Jugoslaviji.
“Marko Brecelj je sodobni ustvarjalec, ki ga je težko ujeti v eno samo definicijo, saj je v svojem dolgem ustvarjalnem življenju zamenjal že več identitet in se v slovenski javnosti prikazoval v različnih personifikacijah,” je o njem zapisala žirija, ki mu je leta 2019 podelila Ježkovo nagrado RTV Slovenija.
Prav na kulturni praznik naj bi v Ljubljani v galeriji Vžigalica zaskvotal obstoječo galerijsko postavitev s predmeti in dokumenti iz mehkoterorističnih akcij ter z odlomki iz performativne prakse glasbenih nastopov.
Eden vidnejših frontmanov jugoslovanskega rocka
Brecelj se je rodil leta 1951 v Sarajevu. Odraščal in maturiral je v Mariboru, pozneje pa opustil študij fizike v Ljubljani in se podal v glasbene vode. Pri 21 letih je v studiu koprskega radia s triom Krik posnel svojo prvo pesem pesem Stonesi spoznajo moje stare starše, pišejo Primorske novice.
Leta 1974 je objavil samostojni album Coctail, ki ga mnogi še danes štejejo za enega najboljših kantavtorskih albumov. Na njem je prispeval pesmi, kot so Alojz valček, Črni Peter, Škandal v Rdečem baru, Požar ter Duša in jaz.
Zatem je ustanovil rock skupino Buldožer. V njej je deloval kot pisec večine besedil in pevec ter se uveljavil kot eden vidnejših frontmanov jugoslovanskega rocka 70. let prejšnjega stoletja. Skupina je s prvencem Pljuni istini u oči leta 1975 ustvarila enega najbolj opaznih albumov v takratni Jugoslaviji.
Sledilo je sodelovanje z različnimi umetniki in glasbenimi skupinami, med drugim s pesnikom Ivanom Volaričem – Feom.
V začetku 90. let je prevzel vodenje Mladinskega kulturnega, socialnega in multimedijskega centra v Kopru ter ustanovil Društvo prijateljev zmernega napredka. Večkrat je kandidiral na koprskih županskih volitvah in bil v mandatu 2003–2007 neodvisni občinski svetnik. S svojimi političnimi performansi in “mehkim terorizmom” je postal tudi glasen nasprotnik tedanjega koprskega župana Borisa Popoviča.
Do konca ostal duhovit, oster in ustvarjalen
Svoj zadnji, 70. rojstni dan je konec aprila lani pričakal v izolski bolnišnici. Po poročanju Primorskih novic je navkljub hudi bolezni, s katero je sobival zadnja tri leta, do konca ostal duhovit, oster in ustvarjalen.
“Moji sedemdesetletni predsmrtni ostanki resničnost občutijo kot mrak, ki se gosti, prihodnost pa kot Pot v Nikamor. Zadnja prgišča smisla se nahajajo v naših človeškostih. Od tam je treba zajemati in se ogibati znucanim oziroma zlorabljenim oblikam. Zmožen napisati močno pesem je samo tisti, ki je zmožen ljubiti,” je na svoj 70. rojstni dan povedal Primorskim novicam.
Odzivi na Brecljevo smrt so enotni: odšla je legenda
Vest Brecljevi smrti je sprožila številne odzive njegovih glasbenih kolegov in somišljenikov. Nekateri na Facebooku in Twitterju delijo skupne anekdote, drugi pesmi in fotografije, vsi pa se strinjajo, da je odšla legenda.
Z zapisom na Facebooku ga je počastil Jaša Jenull:
Glasbeni kolega Drago Mislej – Mef je zapisal: “Naj mu bo vse dobro in naj naredi malo reda tam, kamor gre.”
Slikar in pisatelj Arjan Pregl je parafraziral njegov verz: “Šel je daleč od tod, daleč od mafije. Srečno pot, Marko Brecelj.”
Ilustrator in stripar Iztok Sitar je objavil: “Marko Brecelj je odšel v večna lovišča. Zadnjič sva se videla pred letom in pol, ko smo pri njemu doma pekli ribe. Zdaj sta spet skupaj s Feom (Ivan Volarič – Feo).”
Vlado Kreslin se je spomnil skupnih glasbenih trenutkov:
Ženski pevski zbor Kombinat je bil kratek in jedrnat. Ob novici o Brecljevi smrti so objavile zgolj “Ne!”