V berlinskem kinu Sputnik Kreuzberg se bodo drevi začeli Dnevi slovenskega filma v Berlinu, ki so jih poimenovali SloVision 2024. Dnevi, ki jih pripravlja slovenski kulturni center Skica Berlin s Slovenskim filmskim centrom ter programskim kuratorjem Berndom Buderjem v berlinskem kinu Sputnik, bodo do nedelje ponudili šest filmov.
Prikazali bodo filme, “v katerih ni lažnih junakov, temveč resnični ljudje. Filmi, ki se dotikajo vprašanj identitete in teorij zarote, med filmom ceste in eksistencialističnim psihološkim trilerjem. Filmi, ki prehajajo med absurdnostjo današnjega vsakdana in zgodovinsko resnostjo, pri čemer z lahkotnostjo in brezkompromisno analizo razkrivajo bistvo – tako osebno kot politično. Zgodbe so tematsko in vsebinsko izjemno aktualne – od intimnih soočenj z resnimi boleznimi in vprašanj o pomenu družinskih vrednot v sedanjosti, do problematike desničarskega ekstremizma in raziskovanja preteklosti, katere protagonisti počasi izginjajo”, so o programu Dnevov slovenskega filma v Berlinu zapisali pri Skici.
Dneve slovenskega filma bo drevi uvedla psihološka drama režiserke Sonja Prosenc Odrešitev za začetnike, ki prikazuje družino iz višjega srednjega razreda, ki se znajde v krizi odnosov in v strahu pred tujci.
V petek bo sledila projekcija filma Telo v režiji Petre Seliškar, ki, kot so zapisali organizatorji, prinaša pripoved, ki “s kombinacijo osebne bližine in eksperimentalne distanciranosti spremlja svojo prijateljico Urško v dvajsetih letih boja za preživetje proti redki bolezni”. Sledil bo film Zbudi me, v katerem se Marko Šantić po besedah organizatorjev “na prefinjen način ukvarja s kolektivno amnezijo, s katero tako radi iz naše zavesti izrinjamo skrajni desničarski ekstremizem: neonacist se po nesreči prebudi iz kome brez spomina”.
V soboto bo na sporedu film Žige Kukoviča Gepack z zgodbo štirih fantov s slovenskega podeželja, ki se odpravijo na potovanje na glasbeni festival ob jadranski obali. Zvečer bo sledila še Inventura v režiji Darka Sinka, v kateri se meščanski inženir po anonimnem napadu znajde pod velikim pritiskom.
Predstavitev slovenskih filmov se bo v nedeljo sklenila s projekcijo filma Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna, v katerem se Maja Weiss ukvarja s temnim poglavjem slovensko-nemške zgodovine: z nasilnim odvzemom oziroma krajo slovenskih otrok in njihovo preobrazbo v Nemce v okviru brutalnega nacističnega programa Lebensborn. Filmu bo sledila razprava in pogovor z režiserko Weiss in eno od protagonistk filma Ingrid Von Oelhafen.
Pogovori z režiserji filmov so predvideni tudi po ostalih projekcijah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!