Zaradi napovedanih večjih količin padavin je povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov v zahodni Sloveniji, je Geološki zavod Slovenije zapisal v obvestilu medijem. Zemeljski plazovi so možni tudi v ostalih predelih države, verjetnost pa se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Arso pa je izdal oranžno opozorilo in opozarja pred naraščanjem hudourniških vodotokov.
“Primorsko je prešla za november izrazita nevihtna linija, ki sedaj slabi in se pomika proti vzhodu. Vremenska sprememba je bila izrazita, a kratkotrajna. Sedaj se že kaže modrina,” so sporočili z Agencije RS za okolje (Arso). Dodali so, da je v Kopru najmočnejši sunek vetra dosegel hitrost 87 kilometrov na uro, na Letališču Portorož 63 kilometrov na uro.
Pozno popoldne bodo padavine od zahoda postopno slabele. Pihal bo južni veter, ob morju okrepljen jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 16, ob morju do 19 stopinj Celzija, še napoveduje Arso.
Primorsko je prešla za november izrazita nevihtna linija, ki sedaj slabi in se pomika proti vzhodu. Vremenska sprememba je bila izrazita, a kratkotrajna. Sedaj se že kaže modrina. V Kopru je najmočnejši sunek vetra dosegel 87 km/h, na Letališču Portorož 63 km/h. #TrenutnoVreme pic.twitter.com/mcBQCgUG6D
— ARSO vreme (@meteoSI) November 4, 2022
Na jugozahodu Slovenije Arso opozarja tudi pred močnim vetrom, ki dosega od 50 do 70 kilometrov na uro. Veter maje drevesa in lomi veje. Prav tako ovira cestni promet določenih kategorij in že nekoliko otežuje gibanje. Morje je zmerno vzvalovano. Prebivalce pozivajo, naj zaprejo vrata in okna in se ne zadržujejo na potencialno nevarnih mestih na prostem, so zapisali na Arso. Dodatno previdnost priporočajo v prometu in na morju.
Geološki zavod opozarja pred plazovi
Prebivalci območij na zahodu države naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode, opozarjajo v Geološkem zavodu Slovenije.
V primeru pojava sprememb na tleh ali objektih ter v primeru sprožitve plazu Geološki zavod prebivalce poziva, naj pokličejo na številko 112. Podrobnejša navodila je moč najti na spletni strani Geološkega zavoda Slovenije.
Agencija RS za okolje (Arso) je opozorila, da so na severozahodu, jugozahodu in v osrednji Sloveniji ob hudourniških vodotokih možne poplave meteorne in zaledne vode. V primeru, da prebivalci opazijo naraščanje hudourniškega toka, naj se umaknejo nad območje, ki ga lahko doseže voda. Ob tem naj ne skušajo prečkati vodnega toka. Iz nižjih prostorov, ki bi jih lahko zalila voda, naj umaknejo hrano, premičnine, dokumente, denar in druge dragocenosti, a le, če je to mogoče storiti pravočasno, so zapisali na Arso.
Regijski center za obveščanje Koper pa je danes nekaj pred osmo zjutraj v Piranu zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra sprožil sireno javnega alarmiranja z znakom – opozorilo za nevarnost, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
Kakšno bo vreme od 7. do 12. novembra?
V ponedeljek, torek in deloma sredo bodo naši kraji pod vplivom zahodnih višinskih vetrov. V sredo je povečana verjetnost za prehod frontalne motnje, nato pa se bo predvidoma nad večjim delom Evrope zgradilo območje visokega zračnega tlaka, ki ga bodo v višinah spremljali vrtinci hladnega zraka.
V ponedeljek in torek kaže na dokaj jasno vreme z jutranjo meglo po nižinah. V sredo in četrtek kaže na bolj oblačno vreme s povečano verjetnostjo za padavine. V petek in soboto kaže na deloma sončno vreme z jutranjo meglo po nižinah. Jutranje temperature bodo povečini med 5 in 10, popoldanske pa okoli 15 stopinj Celzija, hladneje bo v alpskih dolinah.
Poglejte tudi, kaj kaže radarska slika padavin.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje