Arso: Leto 2024 v Sloveniji daleč najtoplejše. Rekord presežen za pol stopinje

Slovenija 09. Jan 202514:04 6 komentarjev
Vročina
Foto: Žiga Živulović jr./Bobo

Agencija za okolje je sporočila skrb vzbujajoče, a nepresenetljive podatke o temperaturah in vremenu v Sloveniji v lanskem letu. Povprečna temperatura je bila za 1,8 stopinje višja od povprečja let 1991–2020. Padlo je še več drugih rekordov.

Agencija RS za okolje (Arso) je sporočila podatke o temperaturah in vremenu v Sloveniji v lanskem letu. Ti so skrb vzbujajoči, a nepresenetljivi. Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 je na državni ravni znašal 1,8 °C, kar pomeni, da je leto 2024 najtoplejše od začetka primerljivih podatkov, to je od leta 1950.

Leto 2024 je bilo tudi nadpovprečno namočeno.

Kot so pojasnili Arsovi klimatologi, je bilo leto 2024 skoraj povsod po Sloveniji najtoplejše v zadnjih 75 letih. Letni odklon temperature je bil med 1,4 in 2,2 °C, najmanj po nižinah Primorske in v delu Ljubljanske kotline, največ v predelih vzhodne in južne Slovenije ter v gorah.

arso 2024 temperature
Vir: Arso

Kot rečeno, so bile povprečne temperature na državni ravni za 1,8 °C višje od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020. Je bilo pa že to obdobje toplejše od desetletij pred njim, o čemer lahko več preberete v tem članku.

Tako lansko leto ni bilo le najtoplejše, ampak daleč najtoplejše v zadnjih 75 letih. Prejšnji rekord je preseglo z razliko kar pol stopinje Celzija. Doslej najtoplejši leti sta bili leti 2022 in 2023, obe z odklonom 1,3 °C.

Padla sta še dva druga rekorda, in sicer odklon povprečja dnevne najnižje in najvišje temperature zraka. “Prva je po navadi dosežena ponoči ali zjutraj, njen odklon v letu 2024 od povprečja primerjalnega obdobja pa je na državni ravni znašal 1,8 °C (prej največ leta 2014, 1,5 °C). Druga je po navadi dosežena zgodaj popoldne, njen odklon v letu 2024 na državni ravni pa je znašal 2,0 °C (prej največ leta 2022, 1,7 °C),” so poudarili na Arsu.

Temperatura zraka na letni ravni v Sloveniji narašča že od 70. let prejšnjega stoletja in se je od takrat zvišala za okoli 2,7 °C. Hitrost naraščanja je največja v zadnjih dvajsetih letih, okrog 0,7 °C na desetletje. “Leto 2024 je tako za več kot 3 °C toplejše od povprečja šestdesetih in sedemdesetih let prejšnjega stoletja,” so sporočili klimatologi in dodali, da so osem najtoplejših let doslej zabeležili od leta 2014.

povprečne temp 2024
Vir: Arso

K rekordno visoki temperaturi zraka leta 2024 so najbolj pripomogli rekordno topel februar, drugi najtoplejši marec ter rekordno topla julij in avgust. Samo november je bil temperaturno pod dolgoletnim povprečjem in je s tem prekinil rekordno dolg niz 17 zaporednih nadpovprečno toplih mesecev, so dodali Arsovi klimatologi.

V Sloveniji je še topleje kot drugod

Leto 2024 je bilo rekordno tudi v svetovnem merilu, povprečne temperature so bile za več kot 1,5 °C višje od predindustrijskih. Slovenija se iz več razlogov segreva hitreje od svetovnega povprečja. Smo na kopnem, ki se segreva hitreje od oceanov. “Tudi naša lega v zavetrju Alp glede na tipične zahodne vetrove pomeni, da smo manj na prepihu, Alpe nas varujejo pred direktnim vplivom Atlantika. Deli kontinentov, kjer je hladilni vpliv oceanov nekoliko manjši, se segrevajo bolj kot tisti bližje oceanom,” je pojasnil podnebni znanstvenik Žiga Zaplotnik.

Drugi razlog je povezan s tem, da se v Sloveniji še posebej izrazito višajo zimske temperature. To pomeni manjšo višino in trajanje snežne odeje, s tem pa bele barve, ki bolj učinkovito odbija sončevo sevanje. Zato se spodnje plasti ozračja ohladijo manj, kot bi se ob snegu.

ni snega smučišče
Foto: Miloš Vujinovič/ BOBO

Kazalnik višine padavin je znašal 110 odstotkov, kar leto 2024 uvršča na približno 11. mesto najbolj namočenih let v obdobju 1950–2024. Najbolj izrazito mokro je bilo na območjih od Karavank do Pohorja (120–130 odstotkov). Veliko padavin pa je bilo v precejšnjem delu severne polovice Slovenije ter v pasu od Ljubljane proti Sežani, so sporočili z Arsa.

Nekaj mesecev leta 2024 je bilo izrazito namočenih – januar, marec, maj in september so dolgoletno povprečje presegli vsaj za 50 odstotkov, noben drug mesec pa ni bil izrazito suh. Oktobra je še kazalo na eno najbolj namočenih let doslej, a sta sledila precej suha november in december, so pojasnili. Trajanje sončnega obsevanja je bilo blizu povprečja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje