Na agenciji za okolje so opozorili na poslabšanje kakovosti zunanjega zraka. Najvišje vrednosti delcev PM10 so običajno zabeležene zjutraj in zvečer.
V času kurilne sezone, od oktobra do marca, je zrak bistveno bolj onesnažen s trdnimi delci kot sicer, kar škoduje zdravju.
Na poslabšanje kakovosti zraka so opozorili tudi na agenciji za okolje. Dodali so, da so ob temperaturnem obratu ravni delcev v kotlinah in dolinah višje, najvišje vrednosti pa so običajno zabeležene v jutranjih in večernih urah.
Ob temperaturnem obratu je zrak v Ljubljani bolj onesnažen, a se ta ne zgodi le ob meglenem ali oblačnem, ampak včasih tudi ob jasnem vremenu. Kot je pred časom za N1 pojasnila vodja sektorja za kakovost zraka pri Arsu Tanja Koleša, lahko megla zrak celo nekoliko očisti. “Kadar je megleno, se delci naberejo v vlagi, in ker so večji, padejo dol. Zato so včasih ob megli koncentracije delcev celo manjše, je pa odvisno od primera do primera,” je dejala.
Kaj so trdni delci?
Evropska pravila določajo meritve za delce PM10 in PM2,5. PM10 so delci s premerom, manjšim od 10 mikrometrov; PM2,5 so delci s premerom, manjšim od 2,5 mikrometra. Meritve delcev PM10 tako zajemajo vse delce, manjše od tega, tudi delce PM2,5.
Delci, večji od 10 mikrometrov, se zadržijo v zgornjih dihalnih poteh (nos in obnosne votline), manjši delci pa dosežejo tudi spodnje dihalne poti. Delci, manjši od 2,5 mikrometra, prodrejo tudi v pljučne mešičke. Od tam lahko vstopajo v krvni obtok, s krvjo v tkiva in organe po telesu, kjer lahko povzročijo vnetje, pravijo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
V večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo primesi, kot so kovine, organska topila ali ozon.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje