Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je odzvala na številne kritike predloga zakona o medijih. Opozicija in del javnosti namreč menita, da bo zakon vplival tudi na vplivneže in vse, ki objavljajo na spletu. A ministrica odgovarja, da gre za lažne informacije. "To, kar počne SDS s svojimi sateliti, je šolski primer širjenja dezinformacij po socialnih omrežjih za namen politične populistične propagande," je Vrečko zapisala na X.
Predlog zakona o medijih, ki ga je vlada v torek poslala v državni zbor, je naletel na številne kritike iz vrst opozicije in dela javnosti. V največji opozicijski stranki pozivajo k podpisu peticije, ki jo je pripravila nekdanja predsednica podmladka SDS Zala Klopčič. Poudarja sicer, da gre za njeno samostojno akcijo, brez strankarske podpore, v peticiji pa od vlade zahtevajo, naj nemudoma umakne predlog zakona o medijih in da se v prihodnje “taki poskusi nedemokratičnih zakonov ne vlagajo”.
Klopčič je namreč prepričana, da bo nov zakon o medijih zamajal svobodo govora in neodvisnost medijev. “Po novem bo medij vsak, ki prek neke platforme širi svoje informacije, svoje mnenje ali izobražuje sledilce. Tako se bodo v razvid medijev morali vpisati vsi podkasterji, vplivneži, vlogerji in ostali,” je zapisala v peticijo. Meni, da zakon nejasno opredeljuje, kdo je sploh vplivnež, in po njeni oceni dopušča možnost, da “smo to lahko pravzaprav vsi, ki karkoli objavljamo na socialna omrežja”.
“Za vse medije bo prepovedano vsakršno javno širjenje vsebin, ki spodbujajo sovraštvo, nasilje ali diskriminacijo. Sliši se odlično, vendar v praksi bodo sankcionirani samo oblasti nenaklonjeni posamezniki. Primer: Če bo kdo kritiziral delo vlade, je to lahko že prekršek,” je še zapisala. Po besedah Klopčič naj bi zakon močno otežil delo vplivnežev. “To je očiten poskus utišanja posameznikov in omejevanja svobode govora,” je še dodala.
Peticijo je do večera podpisalo 10.000 ljudi.
Evropski poslanec iz vrst SDS Branko Grims pa je k posredovanju pozval Evropsko komisijo. Na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen je naslovil pismo, v katerem trdi, da je zakonski predlog v nasprotju s Splošno deklaracijo človekovih pravic in Listino Evropske unije o temeljnih pravicah.
Po njegovem mnenju predlagan zakon uvaja cenzuro na internetu. “Tako naj bi se vsakdo, ki redno objavlja javno sporočila na internetnih platformah, moral dejansko registrirati kot medij. Določila o tem so skrajno nedorečena, pravno raztegljiva in očitno zapisana tako, da bo čim več prepuščeno podzakonskim aktom in s tem za arbitrarnost in dodatno oblastno poseganje ter torej omejevanje temeljne človekove pravice svobode govora; torej cenzuro,” je zapisal. Po njegovih besedah pa bi medijski inšpektorji z novim zakonom dobili pooblastila, da tudi od posameznikov zahtevajo odstranitev objav in jih lahko kaznujejo.
Do zakona so kritični tudi nekateri vplivneži. Prepričani so, da gre za nedopustno omejevanje svobode govora.
Ministrica Vrečko: Kar počne SDS, je šolski primer širjenja dezinformacij
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je danes te informacije demantirala. “V zadnjih dneh se je na socialnih omrežjih pojavilo ogromno lažnih informacij, ki nimajo nikakršne osnove v predlogu novega Zakona o medijih,” je zapisala na družbenem omrežju X.
“Vplivneži niso obravnavani kot medij, zato se jim ni treba in ne bo treba vpisati v razvid. Razvida influencerjev ni in ga ne bo,” trdi ministrica. Poudarja, da razvid medijev že obstaja, da je namenjen medijem in da bo ta razvid podlaga za prijavo na razpis za državno pomoč medijem. Predlog zakona po njenih besedah definira vplivneža in ga loči od medija.
“To pomeni, da zanje velja le majhen del zakona, ki se nanaša na pravila oglaševanja, zaščito otrok, prepoved spodbujanja nasilja, terorizma, kaznivih dejanj ali sovraštva. Enako velja tudi drugje v Evropski uniji. V zakonu ni nobene cenzure ali karkoli podobnega. Ravno nasprotno. Zakon vsem zagotavlja visoke standarde varovanja svobode govora. Gre za krepitev neodvisnosti medijev in njihov razvoj,” je zapisala.
“Živimo v svetu, preplavljenem z lažnimi informacijami, nespoštljivega govora na spletu in neločevanja med dejstvi in neresnicami. Hitre, preproste razlage, ki se zdijo na prvi pogled prepričljive, čeprav ne vsebujejo niti zrna resnice, se razširijo preko socialnih omrežij kot blisk,” je zapisala in dodala, da je širjenje laži in manipulacij v primeru medijskega zakona zgolj še en v nizu spinov SDS. “Njihov namen je samo en – diskreditacija. Pri tem mirno uporabljajo dezinformacije, podtikanja, šovinizem, žaljivke in tudi sovražni govor.”
“A SDS ne zanimata ne svoboda in neodvisnost medijev ne delo influencerjev. Vemo, kako razumejo medije in medijsko svobodo,” je še dodala Vrečko. Spomnila je na izčrpavanje STA in uničevanje RTV v času vlade Janeza Janše ter na padec Slovenije na lestvici svobode medijev. “Odnos slovenske prejšnje vlade do medijev je bil eden izmed povodov za nastanek Evropskega akta o svobodi medijev (EMFA),” je zapisala.
“To, kar počne SDS s svojimi sateliti, je šolski primer širjenja dezinformacij po socialnih omrežjih za namen politične populistične propagande in širjenja teorij zarote za ustvarjanje vzporednega narativa in družbenega nelagodja,” je še dodala ministrica, sicer tudi koordinatorica Levice.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje