Babica, ki je ostala brez licence, še naprej opravljala porode na domu

Slovenija 03. Apr 202505:20 6 komentarjev
Dojenček
Foto: PROFIMEDIA

Ker se je porod na domu, pri katerem je sodelovala diplomirana babica Tejča Moškrič, končal s hudimi zapleti, ji je Zveza - Zbornica kot prvi babici v Sloveniji odvzela licenco. Odzvalo se je tudi ministrstvo za zdravje in ji odvzelo še dovoljenje za opravljanje dejavnosti. A kot so za N1 potrdili zdravstveni inšpektorji, je Tejča Moškrič, zastopnica zasebnega zavoda Pinard iz Postojne, svoje delo nadaljevala.

Zasebni zavod Pinard iz Postojne in njegovo zastopnico diplomirano babico Tejčo Moškrič, nekoč Teja Škodič Zakšek, so zdravstveni inšpektorji obravnavali večkrat.

Leta 2022 so izvedli redni nadzor in preverili, ali zavod spoštuje določbe, ki veljajo za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti. Neskladnosti niso ugotovili, zavod pa je razpolagal z ustreznim dovoljenjem za opravljanje dejavnosti. “Pri načrtovanih porodih doma lahko namreč sodelujejo diplomirane babice, ki imajo dovoljenje ministrstva za zdravje za opravljanje zdravstvene dejavnosti, so vpisane v register izvajalcev zdravstvene ali babiške nege na Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije in imajo veljavno licenco,” so pojasnili na zdravstvenem inšpektoratu.

Inšpektorat je zasebni zavod istega leta in lani obravnaval znova. Dve bolnišnici sta namreč Pinard, ki je danes v stečaju, prijavili zaradi domnevnega sodelovanja pri porodih na domu, ki sta se končala z zapleti. V enem primeru inšpektorji niso mogli dokazati, kdo je dejansko sodeloval pri porodu, zato so postopek zaključili.

V drugem primeru pa so ugotovili, da je pri porodu, ki se je končal z zapleti, sodeloval zavod Pinard, ki je v tem času še razpolagal z dovoljenjem. (Spomnimo: kasneje mu je ministrstvo za zdravje dovoljenje odvzelo.) Pri porodu je sodelovala oseba, ki je bila v zavodu zaposlena in je izpolnjevala pogoje za samostojno delo.

Z ugotovitvami je inšpektorat seznanil Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezo strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza). Ta namreč izvaja strokovne nadzore.

Kljub prepovedi vsaj dvakrat opravljala porode na domu

Nato so stekli številni postopki, Zbornica – Zveza pa je opravila strokovni nadzor, ki je pokazal, da je zastopnica zavoda Tejča Moškrič ravnala v nasprotju s smernicami za porod na domu, ki jih je leta 2018 celo sama pomagala oblikovati. Zato so ji za eno leto odvzeli licenco.

Na podlagi strokovnega nadzora se je odzvalo tudi ministrstvo za zdravje in se odločilo za najstrožji ukrep v zdravstveni negi in babištvu doslej. Začasno, torej do odprave nepravilnosti, so zavodu odvzeli dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti.

Novorojenček
Foto: PROFIMEDIA

Kljub temu je Tejča Moškrič nadaljevala svoje delo. Kot so za N1 pojasnili na zdravstvenem inšpektoratu, so jo zaradi izvajanja porodov na domu znova obravnavali in ji izdali odločbo o prepovedi do pridobitve dovoljenja ministrstva. Postopek še ni zaključen.

Iz enakega razloga Moškrič obravnavajo tudi letos. Sumijo namreč, da je porod na domu opravljala brez dovoljenja ministrstva leta 2023, postopek pa še poteka.

Tejča Moškrič naj bi zdaj opravljala delo dule oziroma porodne spremljevalke, za kar ne potrebuje posebnega dovoljenja. Konec lanskega leta naj bi se po naših informacijah na Zvezo – Zbornico obrnila porodnica, ki je Moškrič za njene usluge plačala 3.000 evrov, ta pa na porod ni prišla.

Zveza – Zbornica sicer zoper Moškrič zaradi dela, ki ga opravlja kot dula, ne more ukrepati, je pa o tem obvestila tako ministrstvo za zdravje, zdravstveni inšpektorat kot finančno upravo.

Otrok naj bi ob porodu na domu utrpel trajne posledice za zdravje

Potem ko je Zbornica – Zveza Tejči Moškrič licenco odvzela za eno leto, je letos posegla še po najstrožjem možnem ukrepu. Licenco ji je odvzela za najdaljše možno obdobje, in sicer sedem let. Nadzorniki so namreč ugotovili “večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti” ter neupoštevanje strokovnih usmeritev za načrtovani porod doma, ki določajo dejavnike tveganja za porod na domu ter pravila za strokovno in varno izvedbo poroda na domu.

Po informacijah N1 je otrok ob porodu na domu utrpel nepopravljive posledice za zdravje.

Porodnice navadno ne želijo razkriti, kdo je pri porodu sodeloval

Na zdravstvenem inšpektoratu pojasnjujejo, da gre na tem področju večinoma za izredne inšpekcijske postopke, ki jih inšpektorat zaradi zapletov pri porodu na domu sproži na podlagi prijav. Inšpektorji morajo ugotoviti, kdo je pri porodu sodeloval, kar pa je zelo težko, saj porodnice tega podatka običajno ne želijo razkriti.

Poleg tega zaradi narave poroda na domu in ker se ti odvijejo v zasebnih stanovanjskih prostorih, neposredni nadzor z udeležbo inšpektorja ni mogoč.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje