Borut Pahor si je premislil in se odpovedal kandidaturi za posebnega odposlanca

Slovenija 03. Jan 202515:13 > 17:16 34 komentarjev
Borut Pahor
Foto:Borut Živulović/BOBO

Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je sporočil, da kljub drugačnim napovedim ne bo kandidiral za posebnega odposlanca EU za dialog med Beogradom in Prištino. Zakaj si je naposled premislil?

Danes ob 17. uri se je iztekel čas za prijavo na razpis visoke predstavnice EU za zunanjo in varnostno politiko Kaje Kallas za štiri posebne odposlance EU, med njimi tudi za odposlanca za dialog med Beogradom in Prištino.

V igri za ta položaj, ki ga je doslej zasedal Slovak Miroslav Lajčák, je bil dolgo tudi bivši predsednik republike Borut Pahor. Pri tej nameri sta ga podprla predsednik vlade Robert Golob in predsednica republike Nataša Pirc Musar, pri pripravah pa mu je pomagalo tudi ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ki ga vodi Tanja Fajon.

A kot je le nekaj ur pred iztekom razpisa sporočil Pahor, se za kandidaturo na koncu ni odločil, čeprav meni, da ima “potrebno znanje, dolgoletne izkušnje in pomembne dosežke v regiji”.

Enako je zatrjeval tudi v pogovoru za N1 julija lani, ko je ocenil, da je lahko “game changer”, na vprašanje, ali obstaja možnost, da se iz te bitke umakne, pa je odgovoril: “Ne, ostal bom do konca, ampak bom razumel rezultat. Nisem človek, ki bi se umikal. Kandidiram zato, ker mislim, da imam reference, zaradi katerih sem najboljši v tem primeru.”

Zakaj si je torej na koncu premislil?

Kot pojasnjuje, imajo ostali trije odposlanci (za Centralno Azijo, za mirovni proces na Bližnjem vzhodu in za Zaliv) dveletni mandat, odposlanec za dialog Beograd-Priština pa le enoletnega: “To dejstvo in sporočilo, ki ga daje ta odločitev, se mi zdita zgrešena.”

“Za posebnega odposlanca iščejo diplomata in ne politika”

Prav tako mu je “skozi nešteto neformalnih pogovorov sčasoma postalo jasno, da za posebnega odposlanca iščejo diplomata in ne politika”. Sam je sicer prepričan, da se politika tehničnega dialoga doslej ni najbolj izkazala in da je zaradi zelo spremenjenih razmer nastopil čas za politika na tem mestu. “Strah, da bi bil lahko zaradi mojih preteklih visokih političnih funkcij samovoljen, je neutemeljen,” ob tem dodaja Pahor.

Skrbijo ga tudi nekatere neformalne napovedi, da bodo odposlancu za dialog zmanjšali proračunska sredstva in njegov kabinet. Po njegovem bi bilo to še eno slabo sporočilo.

Pogovori o normalizaciji odnosov med Beogradom in Kosovom
Vučić, Kurti, Borrell in Lajčak na srečanju konec februarja 2023. Foto: Johanna Geron/REUTERS

“V neformalnih pogovorih je bilo kot na dlani, da moji osebni pogledi na širitev odstopajo od uradne politike EU. To sicer za profesionalca na položaju posebnega odposlanca ne bi smela biti ovira, saj je vezan na instrukcije,” še izpostavlja bivši predsednik. Kot je ugotovil, pa ni razumevanja za njegovo stališče, da bi – seveda tudi na osnovi izpolnjenih pogojev sleherne od šestih držav – te države v EU sprejeli v paketu.

“Razumem, da je zavzemanje za čimprejšnji sprejem Črne gore in morda Albanije iz številnih razlogov mikavno. Toda z vidika geopolitične stabilnosti regije in dialoga med Prištino in Beogradom utegne biti tak pristop morda prej ovira kot spodbuda.”

Pomenljivo in pomembno se je Pahorju zdelo tudi to, da se je sogovornikom v Srbiji in na Kosovu zdelo veliko bolj pomembno in zanje usodno, kako se bodo razpletle ameriške, ne pa evropske volitve.

Kot še dodaja, pa je v času od aprila lani do januarja letos postalo tudi jasno, da izvolitev Marte Kos za komisarko EU za širitev ni v prid njegovi kandidaturi.

Marta Kos
Foto: PROFIMEDIA

Ker se je odločitev o odposlancu z lanske pomladi zaradi preložitev zavlekla v letošnjo zimo, je Pahor kot direktor zavoda in samostojni podjetnik v tem času sklenil nekaj letnih in večletnih pogodb (med njimi z London Speakers Bureau), ki jih zaradi majhne verjetnosti imenovanja na položaj za eno leto ni mogel zavrniti, še pojasnjuje in opozarja, da je položaj posebnega odposlanca nezdružljiv s komercialnimi dejavnostmi.

Ob tem se je predstavnikom države, ki so ga pri načrtovani kandidaturi podprli ali mu nudili pomoč, vnovič zahvalil, izbranemu posredniku in visoki predstavnici, komisarki za širitev, Evropski komisiji in njeni predsednici pa pri širitvenem procesu zaželel uspeh.

“Za to se bom še naprej trudil kot ustanovitelj in direktor zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana. Če bo kdo od njih ocenil, da sem v tej vlogi v pomoč, se bom potrudil po svojih najboljših močeh,” je svoj zapis sklenil Pahor.

Intervju z Borutom Pahorjem
Foto: Jan Gregorc/N1

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje