Zaposleni na Pošti Slovenije so na protestnem shodu opozorili na netransparentno komunikacijo vodstva, zmanjševanje števila zaposlenih, zapiranje pošt in kršitve delodajalca. Protest na delo pošte ni vplival.
Zaradi zapiranja pošt, zmanjševanja števila zaposlenih in netransparentne komunikacije vodstva Pošte Slovenije so v Konferenci sindikatov Sindikata delavcev prometa in zvez (SDPZ) med 14. in 15. uro pripravili protestni shod pred Poštnim logističnim centrom v Ljubljani.
Na protestnem shodu v Ljubljani se je zbralo nekaj deset delavcev Pošte Slovenije. Opozorili so na zmanjševanje števila zaposlenih, zapiranje poslovalnic in nujnost sofinanciranja univerzalnih poštnih storitev. V 14 dneh naj bi se srečali s pristojnim ministrom Matjažem Hanom, če premika ne bo, pa so napovedali zaostrovanje aktivnosti.
Predsednica Konference SDPZ Pošte Slovenije Majda Stubelj je v nagovoru, ki so ga protestniki, sicer opremljeni s številnimi transparenti, spremljali z glasnimi vzkliki, piščalkami in ragljami, opozorila, da z današnjim shodom izražajo nasprotovanje odpuščanju in zmanjševanju števila zaposlenih, zapiranju poštnih poslovalnic, razprodaji premoženja. “Vrsto let ste varčevali na naših plečih, zato vam sporočamo, da našega premoženja ne damo,” je sporočila poslovodstvu Pošte.
Zaposleni po njenih besedah zahtevajo zakonsko ureditev financiranja univerzalnih poštnih storitev, pošteno plačilo za opravljeno delo in dostojno življenje (tudi uskladitev plač do višine inflacije v letošnjem letu) ter enakopravno obravnavo vseh zaposlenih in vseh socialnih partnerjev.
Poslovodstvu in nadzornemu svetu je očitala ignoriranje socialnega dialoga. “Je za vas socialni dialog, da nam na poziv o izplačilu poslovne uspešnosti niti ne odgovorite? … Je za vas socialni dialog to, da nam na naše predloge in opozorila o kršitvah le suhoparno, pavšalno, generično odgovorite? Sporočamo vam, da to ni socialni dialog,” je bila ostra.
Član sveta delavcev Pošte Slovenije in izvršnega odbora SDPZ Božidar Pograjc je opozoril na nujne spremembe zakona o poštnih storitvah, ki bi zagotovile sistemsko financiranje bremena zagotavljanja univerzalne poštne storitve vsem državljanom na način, “da se nedelujoč kompenzacijski sklad za financiranje univerzalne storitve nadomesti z državno pomočjo iz javnih sredstev – proračuna, kar dopušča tudi EU poštna direktiva”.
Z zakonom bi se moralo po njegovih besedah prilagoditi tudi kakovost univerzalne storitve na EU primerljivo raven, upoštevajoč zemljepisne okoliščine in gostoto poseljenosti, urediti status izvajalcev zamenljivih poštnih storitev ter spremeniti pravilnik o načinu izračunavanja in poravnave plačil za izvajanje poštnih storitev.
Pri pravilniku gre za pristojbine Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos). Zdaj 98 odstotkov teh sredstev vplača Pošta Slovenije, četudi je vseh izvajalcev poštnih storitev, ki so vpisani v register, več kot 30, je opozoril Pograjc.
Član sveta delavcev Pošte Slovenije Josip Firm se je posebej obregnil ob zapiranje poštnih poslovalnic, saj da imajo vsi pravico do poštnih storitev, in prodajo premoženja družbe, denimo nepremičnin, ki jih potem najemajo. V tej luči je omenil prodajo poslopja na Čopovi ulici v Ljubljani, ki je veljalo za njihovo zlatnino. “Zanima me, koliko članov poslovodstva ali koliko članov Slovenskega državnega holdinga je prodalo svoje nepremičnine in jih je potem najelo, da v njih živijo,” je dejal.
“Žalostno je, da moramo iz medijev izvedeti za načrt poslovodstva in nadzornega sveta, da imajo v planu naslednje leto odpustiti 250 ljudi v prometu, ko pa vsi dobro vemo, da vse leto krčimo in delamo nadure zaradi tega, da lahko sodelavci gredo na dopust. Upamo, da se zavedate, da so zaposleni edino bogastvo, največje bogastvo vsakega poštenega podjetja,” je nadaljeval predsednik odbora za pošto pri SDPZ Peter Helbel.
“Sporočilo je bilo več kot jasno, mi vsi smo Pošta, včeraj, danes, jutri,” pa je po še več drugih nagovorih na koncu podčrtala sekretarka pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Irena Jaklič Valent. Kot je pojasnila, so imeli danes srečanje z ekipo poslanske skupine SD, v 14 dneh pa pričakujejo sestanek z njihovim ministrom, pristojnim za gospodarstvo, Hanom. Od njega pričakujejo jasna stališča in premike v smeri zahtev sindikatov.
Stubelj je pristavila, da v primeru, da sestanka s Hanom ne bo, sledijo nove aktivnosti. “Zavedajte se, da bo ta korak še bolj pogumen in še daljši,” je navedla. Ločeno je novinarjem dejala, da je to zadnji poziv. Država mora začeti sofinancirati univerzalne poštne storitve, je sklenila.
Shod ni vplival na dostavo pošiljk, paketov oziroma drugih delovnih aktivnosti zaposlenih. “Shoda se bodo udeležili tisti, ki takrat niso v službi oziroma delajo ponoči. Ali pa zaposleni, ki bodo do takrat končali delo,” je v ponedeljek za N1 pojasnila Stubelj.
V SDPZ so prepričani, da se mora Pošta Slovenije stabilizirati. “Brez zapiranja poslovalnic in z učinkovito organizacijo dela ter poštenim plačilom. Nič od tega ne bo mogoče, dokler se država že leta izogiba svoji odgovornosti za financiranje javne službe,” zato je po njihovem mnenju nujno, da se prenehajo obljube.
Vlado so pozvali, naj vendarle zagotovi sofinanciranje univerzalne poštne storitve, ki jo izvaja pošta Slovenije. Poudarjajo še, da ni prav, da “država gleda stran”.
Vodstvo so očitki presenetili
Poslovodstvo Pošte Slovenije so navedbe konference sindikatov o netransparentni komunikaciji presenetile. Kot so zapisali v odzivu za javnost, na Pošti nenehno teče konstruktivni socialni dialog, v katerega so socialni partnerji aktivno vključeni. Na njihove pobude se, kot pravijo, odzivajo in se udeležujejo “tako rekoč vseh” sindikalnih sestankov in sej Sveta delavcev. Vse predstavnike sindikatov vabijo na nadaljevanje konstruktivnega socialnega dialoga.
Glede navedb o zapiranju poštnih poslovalnic pa so zagotovili, da se zavedajo pomena nemotenega dostopa do poštnih storitev. “Pošta Slovenije s povezovanjem s poslovnimi partnerji in podjetniki ohranja prisotnost poštnih poslovalnic v lokalnem okolju, kar je zelo pomembno za razvoj okolja zunaj urbanih središč,” so navedli.
Povečano sindikalno dejavnost poslovodstvo med drugim sicer pripisujejo tudi prihajajočim decembrskim volitvam v Svet delavcev.
S primeri kršitev področja zagotavljanja počitkov in odmorov, rednega opravljanja zdravniških pregledov, postopkov sprejema aktov delodajalca in zaviranja sindikalnega dela pa poslovodstvo ni seznanjeno, so zapisali. Predstavnike sindikata zato pozivajo, da predstavijo konkretne primere morebitnih kršitev.
Očitkov o zmanjševanju števila zaposlenih vodilni v svojem odzivu niso naslovili. Kot so dejali, aktivno iščejo in na novo zaposlujejo, predvsem osebe v prometu in dostavljalce. Po njihovih navedbah je trenutno aktivnih 197 zaposlitvenih postopkov.
V poslovodstvu so pojasnili tudi, kakšne bodo v prihodnje plače zaposlenih na Pošti: “Povišanje plač in njihovo usklajevanje z inflacijo je določeno v podjetniški kolektivni pogodbi, ki jo poslovodstvo v celoti spoštuje in je v veljavi do konca leta 2025.” V skladu z njo bo uskladitev plač za leto 2024 stekla z začetkom prihodnjega leta, uskladitev z letno inflacijo pa marca 2024.
Povprečna bruto plača v Pošti Slovenije je leta 2021 znašala 1690,64 evra, septembra 2023 pa 1980,15 evra. “To pomeni, da so se plače v tem obdobju zvišale za 17,1 odstotka, medtem ko je inflacija v tem obdobju znašala 16,7 odstotka. Povprečne plače v Pošti Slovenije so tudi za 5,5 odstotka višje od povprečnih plač v poštno-kurirski dejavnosti,” so poudarili v družbi. Konec leta bo 562 zaposlenih prejelo tudi pet odstotkov višjo osnovno plačo na podlagi pravilnika o delovni uspešnosti.
Zaposlene so obvestili tudi o izplačilu poslovne uspešnosti 15. decembra, ki bo s 350 evri po njihovih navedbah 30 odstotkov višja kot lani.
Glede navedb o zapiranju poštnih poslovalnic pa so zagotovili, da se zavedajo pomena nemotenega dostopa do poštnih storitev. “Pošta Slovenije s povezovanjem s poslovnimi partnerji in podjetniki ohranja prisotnost poštnih poslovalnic v lokalnem okolju, kar je zelo pomembno za razvoj okolja zunaj urbanih središč,” so navedli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje