Evroposlanci pozivajo Ursulo von der Leyen, naj v Srbijo pošlje jasno sporočilo

Slovenija 13. Mar 202516:37 16 komentarjev
Irena Joveva
Evropska poslanka Irena Joveva (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Skupina evroposlancev s prvopodpisano Ireno Jovevo (Renew/Svoboda) se je pred sobotnim množičnim protestom srbskih študentov v Beogradu s pismom obrnila na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. V njem so med drugim poudarili, da državljani Srbije, ki na ulicah že več mesecev zahtevajo transparentnost, odgovornost in spoštovanje pravne države, od najvišjih predstavnikov EU doslej niso prejeli skorajda nobene podpore. Ursulo von der Leyen so pozvali, naj pred sobotnim protestom opozori srbsko vlado, da bo vsakršna oblika represije nad protestniki imela neposredne posledice za približevanje Srbije EU.

Protestniki v Srbiji že več mesecev zahtevajo transparentnost, odgovornost in spoštovanje pravne države, medtem ko od najvišjih predstavnic oziroma predstavnikov Evropske unije niso prejeli skorajda nikakršne, niti simbolne niti načelne podpore, je v pismu predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen zapisala skupina evropskih poslancev s prvopodpisano Ireno Jovevo (Renew/Svoboda).

Pismo je podpisalo 35 poslancev iz različnih držav in političnih skupin, pripravila pa ga je Joveva. V njem so med drugim poudarili, da zahteve srbskih protestnic in protestnikov odražajo temeljne vrednote, na katerih je zgrajena Evropska unija, zato ima Evropska komisija odgovornost, da odločno brani demokratične svoboščine in boj proti korupciji, ki ju tako ponosno promovira – še posebej v trenutkih, ko so te vrednote resno ogrožene.

“Prepričani smo, da so protesti v Srbiji rezultat dolgoletne frustracije državljank in državljanov, med drugim tudi zaradi preveč popustljive in prizanesljive politike EU do Srbije na področju temeljnih vrednot. Trdno verjamemo, da bi sodelovanje EU s Srbijo moralo biti osredotočeno na konkretne ukrepe za krepitev pravne države,” so navedli evroposlanci.

Protest pred sedežem vlade v Beogradu
Protesti v Srbiji (Foto: N1 Srbija)

“Odziv Srbije na proteste bo ključen test njene zavezanosti evropskim standardom”

Kot so navedli, se Srbija v skladu z uredbo o načrtu za rast zavezuje k spoštovanju demokratičnih mehanizmov, vključno s svobodnimi in poštenimi volitvami, neodvisnim sodstvom, pluralističnimi mediji in vladavino prava: “Evropska komisija mora zagotoviti, da so ti pogoji izpolnjeni pred sprostitvijo kakršnihkoli sredstev EU in jih mora dosledno spremljati skozi celotno obdobje.”

Preglednost in odgovornost na tem področju bi po njihovem prepričanju lahko zagotovili z razširitvijo pristojnosti Evropskega javnega tožilstva na države kandidatke ter uvedbo mehanizma pogojevanja proračuna EU za sredstva, ki se namenjajo državam kandidatka v pristopnem procesu k Evropski uniji.

“Odziv Srbije na te proteste bo ključen test njene zavezanosti evropskim standardom. Tudi organizacije civilne družbe ter državljanke in državljani EU srbskega porekla opozarjajo na sistemsko represijo, ki vključuje policijske racije zoper nevladne organizacije in nasilje nad mirnimi demonstranti,” so prepričani evropski poslanci.

Kragujevac, protesti, študentski protesti, srbija
Protesti v Srbiji (Foto: Vesna Lalić/Nova.rs)

Študenti in aktivisti po njihovih besedah proteste vodijo v imenu odgovornosti in transparentnosti, kar je v skladu z načeli EU: “Evropska komisija mora nemudoma ukrepati, da zaščiti njihove temeljne pravice, še zlasti pravico do mirnega zbiranja, in zagotoviti, da srbska vlada te pravice spoštuje.”

Ursulo von der Leyen pozvali, naj srbski vladi pošlje jasno opozorilo

Predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen so ob tem pozvali, naj še pred velikim sobotnim protestom v Beogradu jasno in nedvoumno opozori srbsko vlado, da bo vsakršna oblika represije nad protestniki imela “neposredne posledice” za napredovanje Srbije v njenem pristopnem procesu k EU.

“Jasna izjava Komisije bo poslala močno sporočilo, da EU ne bo tolerirala nadaljnjega spodkopavanja demokratičnih svoboščin v Srbiji. To vključuje ustrezno obravnavo vsakršnega zastraševanja, nasilja, organizacije tako imenovanih kontraprotestov in nesorazmerno povečano prisotnost policije,” so poudarili.

Irena Joveva
Evropska poslanka Irena Joveva (Foto: Brigitte Hase/EP)

Kot so navedli, si državljani Srbije zaslužijo podporo Evropske unije v svojem boju za demokracijo in pravičnost: “Pripravljeni smo sodelovati z vami, da zagotovimo, da bo Evropski parlament še naprej zvest in zanesljiv zaveznik v teh prizadevanjih,” so še dodali podpisniki pisma. Joveva je ob tem poudarila, da bo sobotni protest v Beogradu verjetno največji doslej in da se bo režim srbskega predsednika Vučića zaradi vedno večjih pritiskov protestnikov zatekal k vedno bolj represivnim metodam.

“To je tudi glavni razlog našega pisma in poziva, saj želimo opozoriti predsednico Komisije, da je skrajni čas, da se do teh protestov opredeli in jasno ter javno nakaže oblastem v Srbiji, da bo morebitno nasilje ali zatiranje protestov imelo posledice v njenem pristopnem procesu k članstvu v Uniji,” je dejala Joveva in dodala, da srbski študenti svetu kažejo novo podobo Srbije. Od slovenskih evropskih poslancev so pismo podpisali še Marjan Šarec (Renew/Svoboda), Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna), Matjaž Nemec (S&D/SD) in Matej Tonin (EPP/NSi).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino