
Zunanja ministrica Tanja Fajon je o morebitni uvedbi sankcij proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku povedala, da Slovenija spremlja dogajanje v Bosni in Hercegovini. Po njenih besedah pa so s stališča Slovenije na mizi vse možnosti. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas pa je po zasedanju poudarila, da bi bil vsakršen poskus za razdelitev BiH nesprejemljiv. "Politični voditelji morajo premoščati razlike, ne pa jih povečevati."
“Za zdaj zadeve spremljamo. Spremljamo, kako se bodo odvijale,” je glede morebitne uvedbe sankcij proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. “S stališča Slovenije lahko povem, da imamo vse možnosti na mizi,” je dejala po zasedanju zunanjih ministrov EU v Luxembourgu in dodala, da bi si želela enotno ravnanje EU.
Zunanji ministri članic unije sicer po njenih besedah v okviru današnje razprave o dogajanju na Zahodnem Balkanu na zasedanju v Luxembourgu niso govorili o sankcijah. “S stališča Slovenije pa lahko povem, da imamo vse možnosti na mizi. Treba je spoštovati pravo, neodvisnost sodišč in tako bomo v nadaljevanju tudi delovali,” je še pojasnila zunanja ministrica.
V razpravi z ministrskimi kolegi je sicer izpostavila, da pripravljenost predsednika Republike Srbske na pogovore “ni ravno očitna”.
Skrb ob razmerah v BiH je Fajon izrazila že pred današnjim zasedanjem. “Pomembno je, kaj se dogaja v naši regiji. Skrbijo nas posebej razmere v Bosni in Hercegovini (…) predvsem odcepitvena retorika, kar seveda škodi državi na poti v Evropsko unijo,” je povedala novinarjem.

Dejala je, da so se v nedeljo na neformalnem srečanju z zunanjimi ministri zahodnobalkanskih držav strinjali o geostrateški nujnosti, da se državam pomaga na poti v EU do leta 2030. Spomnila je, da bo Albanija nocoj odprla novo poglavje, Črna gora pa da na tej poti dobro napreduje. “Upam, da bo še katera država na tej poti pospešila reforme,” je dodala.
Izpostavila je tudi, da si unija želi močno in stabilno Srbijo. Spomnila je tudi na pobudo Slovenije in Nemčije o pospešitvi širitvenega procesa z uvedbo glasovanja s kvalificirano večino, kar bi po mnenju Fajon pospešilo pogajanja in odpravilo nekatere ovire v dvostranskih odnosih med državami.
Kallas: Vsakršen poskus za razdelitev BiH je nesprejemljiv
“Bosna in Hercegovina je v ustavni krizi in jasno je, da je vsakršen poskus za razdelitev države nesprejemljiv. Politični voditelji morajo premoščati razlike, ne pa jih povečevati,” pa je po zasedanju zunanjih ministrov EU poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas. Po njenih besedah bi lahko vlogo mednarodne skupnosti v BiH – to trenutno zastopa nemški diplomat Christian Schmidt – postopoma odpravili, če bi videli, da so tamkajšnje oblasti sposobne same sprejemati odločitve.
Zunanji ministri EU so o BiH govorili, potem ko se je ta znašla v eni največjih povojnih političnih in pravosodnih kriz v državi. Kriza se je začela, potem ko je sodišče BiH Dodika konec februarja obsodilo na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v srbski entiteti BiH nato sprejele več ustavno spornih zakonov.
Ministri članic EU, ki so se v nedeljo zvečer s kolegi iz šesterice zahodnobalkanskih držav sestali na neformalni večerji, so po besedah Kallas države kandidatke tudi pozvali, naj se njihovi predstavniki 9. maja ne udeležijo vojaške parade ob dnevu zmage v Moskvi. Udeležbo na paradi sta sicer napovedala srbski predsednik Aleksandar Vučić in predsednik Republike Srbske Dodik.
“Jasno je, da sta stabilnost in varnost regije ključnega pomena. Če pogledamo na zemljevid, je Zahodni Balkan del Evrope, tako da bi moral biti tudi v EU. Zato je širitveni proces zelo pomemben,” je še povedala Kallas, ki je pretekli teden regijo tudi obiskala.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje