Gasilci zgroženi: na veselici v Podpeči neznanec plačeval s ponarejenim denarjem

Slovenija 04. Sep 202320:24 8 komentarjev
gasilci
PGD Podpeč

Veselice gasilci v prvi vrsti organizirajo, da lahko kupijo nova vozila, boljšo opremo ali pa da vzdržujejo staro. Prav zato so bili gasilci iz Podpeči še toliko bolj razočarani, ko so po sobotni veselici ugotovili, da je neznanec plačeval kar s ponarejenim denarjem. "S tem, ko si ti plačeval s ponarejenimi evri, si naredil škodo tako nam kot tudi sebi in mnogim drugim. Srčno upamo, da ne, ampak nikoli ne veš ... Čisto lahko se zgodi, da nas boš potreboval prav ti, pa za ukrepanje ne bomo imeli ustrezne opreme," so na Facebook zapisali zgroženi gasilci iz PGD Podpeč.

Gasilci prostovoljnega društva Podpeč so mesec poln intervencij – pomagali so na številnih območjih, ki so jih v začetku avgusta prizadele katastrofalne poplave – zaključili z gasilsko veselico.

A očitno se je večer, ki bi ga morala zaznamovati zabava, končal z grenkim priokusom. Eden od gostov je očitno na veselici plačeval s ponarejenim denarjem, gasilci pa so na Facebook objavili zapis, ki je namenjen prav predrznežu.

“Zavedaj se, da zaslužek veselice ne gre v mošnje nas gasilcev, ampak se uporablja v namen gasilstva,” so zapisali. Dodali so, da je denar namenjen nakupu in vzdrževanju opreme, vzdrževanju gasilskega doma in pa za poplačilo vseh ostalih stroškov, ki jih gasilsko društvo ima.

“S tem, ko si ti plačeval s ponarejenimi evri, si naredil škodo tako nam kot tudi sebi in mnogim drugim. Srčno upamo, da ne, ampak nikoli ne veš … Čisto lahko se zgodi, da nas boš potreboval prav ti, pa za ukrepanje ne bomo imeli ustrezne opreme,” bili ostri.

Objavo so pospremili s fotografijami ponarejenih bankovcev, ostala gasilska društva pa pozvali, naj bodo previdna pri sprejemanju denarja.

Kako prepoznati ponarejen denar?

Slovenska policija je že marca opazila, da je v obtoku večje število ponarejenih bankovcev. Največ primerov so zabeležili na območju Maribora in Celja, v manjšem delu pa tudi v Ljubljani in v drugih delih Slovenije. Ob tem se je pojavljal tudi t. i. filmski denar.

Filmski denar je ponaredek denarja, ki je natisnjen na navaden papir in je zelo podoben pravemu. Ti ponaredki navadno nimajo nobenega zaščitnega elementa, le barvni odtis podobe evrskega bankovca, na sprednji ali zadnji strani bankovca pa je dodan le manjši napis (na primer “copy”, “movie money”), ki ga je ob površnem pogledu navadno težko opaziti.

Sicer pa v večini primerov zadošča, da bankovec pogledate, otipate in obrnete proti viru svetlobe, saj so ponaredki zaščitnih elementov tako opaznejši. Ponarejene bankovce lahko prepoznate tudi na otip, po reliefu, saj ga ponaredki velikokrat nimajo.

Pri pregledu pristnega bankovca proti svetlobi sta vidna portretni vodni znak in varnostna nit, pri večjih vrednostih še portretno okence. Pri nagibanju bankovca naprej in nazaj pa se na srebrnem traku opazi portret Evrope v prosojnem okencu, na zeleni številki pa svetlobni val, ki se premika navzgor in navzdol po številki.

Kaj storiti, če prejmete ponarejen bankovec?

  • če se vam zdijo bankovci sumljivi, o tem takoj obvestite policijo, in sicer pokličite najbližjo policijsko postajo ali telefonsko številko 113;
  • če sumite, da je bankovec, ki ga imate oziroma ste ga prejeli, ponarejen, si poskušajte zapomniti čim več informacij, predvsem pa kdaj, kje in od koga ste bankovec prejeli. Te informacije so lahko namreč v nadaljevanju zelo koristne pri ugotavljanju storilcev kaznivega dejanja ponarejanja denarja po 243. členu Kazenskega zakonika oziroma drugih uradno pregonljivih kaznivih dejanj.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje