Premier Golob: Izkoristiti je treba vsako priložnost za dosego premirja

Slovenija 20. Feb 202523:13 21 komentarjev
robert golob
Foto: Profimedia

Predsednik vlade Robert Golob je komentiral aktualno dogajanje. Evropskim kolegom je dejal, da je treba izkoristiti vsako priložnost, da pridemo do premirja v Ukrajini. "Pri tem stališču sem se precej razlikoval od evropskih kolegov," je dodal.

Predsednik vlade Robert Golob je v Odmevih TV Slovenija in oddaji 24ur zvečer na POP TV komentiral aktualno dogajanje.

Po srečanju z evropskimi voditelji v sredo je slovenski premier dejal, da je Evropa v zadnjih dveh letih storila premalo, da bi okrepila svojo obrambo. Zdaj pa, da se ne sme toliko ozirati na izjave od drugod, ampak mora temeljito premisliti, kaj lahko naredi sama, da bo potem lahko prave interese zastopala na mednarodni sceni.

Evropskim kolegom je včeraj dejal, da moramo izkoristiti vsako priložnost, da pridemo do premirja v Ukrajini. “Pri tem stališču sem se precej razlikoval od evropskih kolegov, ki ne vidijo potrebe po tem, da bi pritiskali za dosego premirja. Sam pa mislim, da je premirje prvi korak, da bomo lahko začeli govoriti o tem, da bomo na poti do miru,” je pojasnil

Glede zahtev po dvigovanju izdatkov za obrambo je dejal, da je to politična realnost. “Žal je to dejstvo. Zatiskati si oči pred tem, ni realno,” je poudaril. Njegova naloga kot predsednika vlade pa je, da bodo ti izdatki dobro naloženi. “Najboljša naložba je lastna industrija, druga najboljša naložba je tako imenovana dvojna uporaba,” je dejal in pojasnil, da so že začeli s konkretnim načrtom glede dvojne rabe, na primer v zdravstvu, logistiki in znanosti.

O napotitvi slovenskih vojakov v Ukrajino je prezgodaj govoriti in to le vnaša nemir med ljudi, je dejal Golob. “V Sloveniji ne poteka nobena razprava, noben razmislek, še manj odločanje o tem, da bi slovenska vojska kakorkoli sodelovala v Ukrajini,” je zatrdil.

Ob tem je dodal, da bi bil po njegovem mnenju edini učinkovit način za zaščito miru v Ukrajini mirovna misija Združenih narodov in da bi Slovenija v tem primeru razmislila o sodelovanju.

Reforme bodo končane do volitev

Na vprašanje o poteku napovedanih reform leto pred volitvami je Golob povedal, da je plačna reforma zaključena, zdravstvena reforma pa v parlamentarnem postopku, saj bodo marca potrjeni zakoni, s katerimi se ločuje zasebno zdravstvo od javnega. Temu sledi pokojninska reforma, je napovedal.

Dejal je, da se ne pogovarjajo o tem, da bi obvezni zdravstveni prispevek, ki se bo podražil na dobrih 37 evrov, zamenjali s progresivnim prispevkom, saj da bogati že zdaj plačujejo več s prispevnimi stopnjami. Dodal je, da če vlada ne bi ukinila dopolnilnega zavarovanja, bi bil znesek na položnicah že pred dvema letoma 50 evrov.

Glede stanovanjske reforme je dejal, da je njegova vlada prva, ki je začela sistemsko spremembo. Do volitev bo v gradnji 5000 stanovanj, je dodal. O davku na nepremičnine pa je povedal, da so dobili zelo tehtne pripombe, ki so v strokovni analizi, ki bo zaključena čez približno dva tedna. Med njimi je izpostavil, da ne bi smeli pozabiti na obdavčitev luksuznih nepremičnin, četudi ima lastnik eno samo tako nepremičnino, na drugi strani pa da ne bi obdavčili lastnikov dveh nepremičnin, če imata obe nizko vrednost.

O cenah elektrike za gospodinjstva je dejal, da bodo zaradi ukrepov vlade in parlamenta zaradi nižje omrežninske postavke položnice letos v januarju in februarju daleč najnižje. Marca pa bodo položnice nižje od računa marca lani, in tako bo vse do novembra. Po tem pa bo vlada, če bo treba, z zakonom poskrbela za znižanje cen.

položnica Vitalius
Položnice podjetja Razmik (Foto: Staš Zgonik/N1)

Dejal je, da so glavna in edina anketa volitve, do takrat pa bodo zaključili reforme.

Dva protesta, ki sta potekala v prejšnjih dneh, protest Glasu ljudstva in protest Ruparjevih upokojencev, na katerem je nastopil prvak opozicije Janez Janša, je Golob označil kot protesta “skrajne levice in skrajne desnice”. Dodal je, da so ljudem obljubili svobodo in demokracijo ter da so protesti del demokracije.

Poudaril je, da je Slovenija po mednarodnih kriterijih otok stabilnosti. O zahtevah gospodarstva pa, da “še nikoli ni imelo gospodarstvo takih dobičkov kot v času te vlade, ampak še vedno tarna”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino