Po skoraj treh letih premora so se petkovi kolesarji, ki so v času vlade Janeza Janše vsak teden protestirali, znova vrnili na ljubljanske ulice. Po njihovih besedah je namreč vlada izpolnila zgolj 12 od 122 predvolilnih zahtev, 15 pa jih je prelomila. "Tukaj smo se zbrali, da vladi predamo eno zelo jasno sporočilo; čas se izteka," je poudaril neuradni vodja petkovih protestov v času Janševe vlade Jaša Jenull. Obljube, h katerim se je vlada zavezala pred tremi leti, so protestniki predali vsem trem koalicijskim strankam.
Civilna iniciativa Glas ljudstva je shod, ki se ga je udeležilo okoli sto protestnikov, organizirala, ker vlada Roberta Goloba ni izpolnila zavez, ki jih je dala pred volitvami. Shod se je ob 17. uri začel pred poslopjem vlade.
Neuradni vodja petkovih protestov v času Janševe vlade Jaša Jenull je v svojem govoru najprej izrazil podporo vsem protestnikom in študentom v Srbiji ter prebivalcem Palestine, “nad katerimi še vedno poteka genocid z nemo podporo mnogih evropskih in svetovnih držav”. V podporo je pevski zbor zapel skladbo Johna Lennona Imagine.

Jenull je nato izpostavil, da je vlada od 122 predvolilnih zavez izpolnila le 12. Delno jih je izpolnila 15, prav tako 15 prelomila, 57 pa jih ima status “v izvajanju”. “To se ne sliši tako slabo, problem je v tem, da je že od prvega leta več kot 50 zavez v izvajanju,” je dejal. Protestnike, ki so se zbrali pred vlado, skrbi, da bodo te zaveze ostale na nivoju obljub, preloženih časovnic in izgovorov.
“To moramo preprečiti, zato smo danes tukaj. Tukaj smo se zbrali, da vladi predamo eno zelo jasno sporočilo; čas se izteka. Edina prava predvolilna kampanja bodo izpolnjene zaveze,” je dejal Jenull. Obljube, h katerim se je vlada pred tremi leti zavezala, je Jenull v kovčku predal trem poslancem Svobode; Sari Žibrat, ki je tudi podpredsednica stranke, Miroslavu Gregoriču in Luciji Tacer.
Kasneje so se protestniki sprehodili po ljubljanskih ulicah in se oglasili še na sedežu Levice, kjer so zaveze predali poslanki in podpredsednici državnega zbora Nataši Sukič in novemu generalnemu sekretarju Levice Mateju Zupancu. “Pričakovanja so visoka in Levica je bila vedno načelna stranka, zato javnost polaga tudi na nas, kot najmanjšo koalicijsko stranko, veliko odgovornost, da izpolnimo obljubljeno ter preprečimo vrnitev desne vlade,” so ob tem dejali v Levici.
Protesta se je sicer udeležil tudi zamrznjeni član Levice, poslanec Miha Kordiš.
Seznam zavez so protestniki na koncu opozorilnega kolesarjenja, kot so shod poimenovali, predali še gospodarskemu ministru in predsedniku SD Matjažu Hanu, predsedniku konference SD Jerneju Štromajerju in glavni tajnici stranke Živi Živković.
“Kot da bi se pek hvalil, da nam ne prodaja plesnivega kruha”
Ključna področja, na katerih protestniki zahtevajo odločno uresničevanje zavez, so reševanje stanovanjske krize, dosledna mirovna politika, odločni podnebni ukrepi, socialno pravični davki in zaščita javnega zdravstva. Član iniciative Dušan Keber je kot najbolj pomembno področje na protestu izpostavil prav javno zdravstvo, vlada pa je po njegovih besedah uresničila zgolj eno zavezo; da je ukinila dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
“Ta oblast navaja, da je njen največji dosežek, da nas ne tepe na ulicah, da nas ne zaplinja in zaliva z vodo. Hvali se z nečim, kar je minimalni standard vsake demokratične oblasti. To je, kot da bi se pek hvalil, da nam ne prodaja plesnivega kruha,” je bil oster.
Na drugi strani po njegovih besedah nerešeni ostajajo problemi pravičnega zdravstvenega prispevka, dolgih čakalnih dob in pacientov brez izbranega zdravnika. “Nerešen ostaja tudi osrednji problem, ki je kriv za večino ostalih težav. To je parazitiranje zasebnega na javnem zdravstvu, zdravniki dvoživke in koncesionarji.”
Zdravstvo so kot eno najpomembnejših področij izpostavili tudi drugi udeleženci shoda.
“Tudi ta vlada je pozabila na lastne obljube in pričakovanja ljudi”
Aktivistka Tea Jarc je na družbenem omrežju Facebook pojasnila, da so se kolesarji, ki so ob petkih protestirali v času vlade Janeza Janše, borili za drugačno vizijo družbe.
Zapisala je, da so potovali po celotni državi in se pogovarjali z ljudmi, konkretne politične pobude pa predstavili v obliki zahtev do nove oblasti. Do zahtev so se kandidati v času predvolilne tekme tudi opredelili in obljubili, da jih bodo izpolnili. “Ljudem smo dajali upanje in volilno udeležbo smo dvignili za skoraj 20 odstotkov. Nova koalicija je naše zahteve celo zapisala v koalicijsko pogodbo in se zavezala, da jih izpolni,” je spomnila Jarc.
Poudarja, da je skoraj tri leta kasneje jasno, “da je tudi ta vlada pozabila na lastne obljube in pričakovanja ljudi. Zato je danes čas, da se spet podamo na kolesa in ulice”, je pozvala Jarc.
Jaša Jenull je na Facebooku že pred protestom odgovoril tudi na pomisleke nekaterih, ki so proti rušenju Golobove vlade. “Dejstvo je, da je velik del volilcev razočaran. Veliko bolj koristno kot držati roke na ušesih in ponavljati ‘vlada dela dobro’, je razmislek, kako to vlado spodbuditi, da izpolni čim več zavez in sprejme ukrepe, ki bodo dejansko povrnili zaupanje ‘amorfne gmote’,” je zapisal Jenull.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje