Janez Doltar, ki je v četrtek odstopil zaradi plazu očitkov, da sodelavke kliče z "moje punce" in se jih neprimerno dotika, trdi, da gre za politični pritisk, medijsko gonjo in finančne interese nevladnih organizacij. "Predsednica države Nataša Pirc Musar je lahko objela Pedra Opeko, nekdanji predsednik Borut Pahor in francoski predsednik Emmanuel Macron se lahko objemata, jaz pa se ne smem? To ni spolno nadlegovanje, ljudje ne znajo ločiti, kaj je erotika in kaj toplina," je znova zatrdil za N1.
Hudi očitki nimajo nobene podlage, za N1 trdi Janez Doltar, ki je v četrtek odstopil s položaja v. d. direktorja urada za narodnosti.
Očitanih dejanj in neprimerne komunikacije zato ne priznava, odstopno izjavo pa je podal zgolj zato, da je zdaj “lahko svoboden in da lahko povem vse, kar hočem”.
Prepričan je, da gre za politični pritisk, medijsko gonjo in finančne interese nevladnih organizacij. “To je čisti linč, ozadje je čisto drugačno,”pove.
Po njegovih besedah so se pritiski nanj začeli takoj, ko je kot v. d. prevzel vodenje urada za narodnosti. Prejemal je anonimke in vnaprej vedel, trdi, da ga čaka bitka, ker da na uradu slabi odnosi vladajo že leta, žrtve podtalnih pritiskov pa da so bili že prejšnji direktorji.
“To ni spolno nadlegovanje. Ljudje ne znajo ločiti, kaj je erotika in kaj toplina”
Znova je ponovil, da je topel človek in da z objemom pokaže, da ima nekoga rad in ga spoštuje. Tako, pravi, razmišljajo vsi njegovi sorodniki. “In potem prideš v okolje, ko ti nekdo zaradi objemanja hoče naprtiti, da sodelavce nadleguješ. To je grozljivka. Predsednica države Nataša Pirc Musar je lahko objela Pedra Opeko, nekdanji predsednik Borut Pahor in francoski predsednik Emmanuel Macron se lahko objemata, jaz pa se ne smem? To ni spolno nadlegovanje, ljudje ne znajo ločiti, kaj je erotika in kaj toplina,” je znova zatrdil.
Pravi, da erotičnih oziroma intimnih dotikov ne dovoli niti v glasbeni skupini Dežur, ki jo vodi, enega od članov pa je prav zaradi tega zamenjal čez noč.
“Dotikanje se je dogajalo ob vsaki možni priložnosti na način, da te je na primer pobožal od ramena navzdol po celi roki ali po sredini hrbta,” so eno od anonimnih izpovedi zaposlenih na uradu objavili v oddaji 24 UR.
“Ne, to ne drži. Ena od zaposlenih se je z mano velikokrat vozila v avtu, pa mi kaj takega ni prišlo na pamet,” trdi za N1, a ob enem priznava, “ko z nekom govoriš, se ga nevede dotakneš z neko toplino, prisrčnostjo. S to zaposleno sva se poznala že prej in sva se vedno objemala, zdaj pa kar naenkrat obtožba. Točno se vidi, da je to konstrukt, da so me hoteli odstaviti.”
Razlog? Ker je postavljal nov koncept na področju romske problematike in ker so se stvari začele premikati, je prepričan.
Nasprotno so z dopisom vlado opozorili v društvu Ključ, centru za boj proti trgovanju z ljudmi, Doltarju pa očitali nestrokovnost in nekompetentnost. 5. oktobra je v Ljubljani namreč potekal sestanek razširjene delovne skupine za področje obravnave primerov zgodnjih in prisilnih porok v romski skupnosti, ki se ga je udeležila tudi ena od predstavnic društva in opazovala obnašanje Doltarja.
“Prvi del je namenil hvalisanju, kako dobro mu je šlo na razgovoru pred komisijo za imenovanje, zaključil je z besedami, da ima zelo dober občutek in da bo zagotovo prevzel vodenje urada za narodnosti. Naslednji del je namenil žuganju prisotnim, da bo potem treba začeti delati in da nam bo on povedal, kaj je treba delati. Svoj neprimerni govor je stopnjeval z grožnjami, da bo vzel denar, ker da z njim ni bilo nič pametnega narejenega, ter prepričano nadaljeval, da ga bo najprej vzel nekaterim občinam. V celotnem govoru ni bilo zaznati poznavanja problematike, širine pri iskanju možnih rešitev ter vizije za ciljno usmerjeni dolgoročni pristop, ki bi bil več kot vizija povprečnega komentatorja medijskih prispevkov na slovenskih medijskih portalih, z dodatkom politične poniglavosti,” so opozorili v dopisu, pod katerega se je podpisala predsednica društva Polona Kovač.
Doltar na drugi strani pravi, da ima leta izkušenj z Romi, kot v. d. direktorja urada pa, da je garal od jutra do večera, da bi se romska problematika uredila, in da ga nestrokovnosti obtožujejo tisti, “ki za veliko porabljenega davkoplačevalskega denarja razen neplodnih sestankov niso želeli spremeniti stanja na boljše, saj jih potem nihče ne bi več potreboval in tudi ne finančno podpiral”.
Za odziv smo prosili tudi društvo Ključ, kjer so se odločili, da izjav za medije na to temo ne bodo dajali, ker je bil njihov namen zgolj opozoriti vlado, da po njihovem mnenju Doltar ni primeren za funkcijo šefa urada za narodnosti. “Zadovoljne smo z izidom in upamo, da bo mesto Janeza Doltarja prevzel strokovnjak ali strokovnjakinja, ki se spozna na področje romske problematike in bo korektno opravljal/-a svoje delo,” so dodali.
O zdravljenju na daljavo z bioenergijo in karmi
Po Doltarjevem mnenju so ga sodelavke na uradu obtožile nadlegovanja, ker je zahteval rezultate. “Prej se je 20 let pisalo romane na ministrstva, naredilo pa se ni nič oziroma zelo malo. In zdaj je stanje porazno.”
Pravi, da so zaposlene, ki so na bolniški stalež odšle pravkar, to storile, ker mu nočejo pogledati v oči, sodelavke, ki pa so bile na bolniški že prej, pa da v resnici sploh niso bolne.
“Z energijo znam zdraviti tudi na daljavo in takrat sem jim ponudil, da jim lahko pomagam, a so pomoč zavrnile. Kar tako tega ne morem narediti, ker mi tega ne dovoljuje karma, bi pa lahko na daljavo videl, kaj je njihova zdravstvena težava. Nekatere so se zato ustrašile, da bom videl, da v resnici niso bolne. To je vse umazana igra,” še doda.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje