
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v nedeljo potrdil, da je položaj mandatarja za sestavo srbske vlade ponudil tudi Zoranu Jankoviću. A ljubljanski župan je sinoči v pogovoru za POP TV to zanikal, prav tako je zanikal, da ima srbsko državljanstvo, kar je v nedeljo povedal Vučić. V popoldanskem nastopu za Klub slovenskih podjetnikov pa je Janković dejal tudi, da je omenjanje njegovega imena velika čast, da pa do konca mandata zagotovo ostaja na čelu ljubljanske občine in da tudi sicer ocenjuje, da se v srbski politiki nikoli ne bo angažiral. O podrobnostih bo Zoran Janković spregovoril tudi na današnji redni novinarski konferenci ob 11. uri. V ŽIVO jo bomo prenašali na n1info.si.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v nedeljo potrdil informacije, da je med iskanjem novega mandatarja za sestavo srbske vlade ta položaj ponudil tudi ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću.
Dejstvo je, da so tako v Beogradu kot v Ljubljani že nekaj dni intenzivno krožile informacije, da je bil o prevzemu mandatarskega položaja v Srbiji povprašan tudi Janković in da je bil s tem v zvezi s predstavniki srbskih oblasti tudi v stiku.
Novinarji slovenskega in srbskega N1 smo namreč v zadnjih dneh o tem večkrat povprašali tako kabinet ljubljanskega župana kot Jankovića neposredno, a vsakič znova smo prejeli odgovor, da lahko pridemo v torek na Jankovićevo redno novinarsko konferenco in ga to vprašamo tam.
V sinočnjem pogovoru za POP TV je Janković zanikal, da mu je Vučić ponudil mesto srbskega premierja, prav tako je zanikal, da ima srbsko državljanstvo, kot je v nedeljo zatrdil Vučić.
V popoldanskem pogovoru za Klub slovenskih podjetnikov (SBC) pa je med drugim dejal, da sta bila s srbskim predsednikom v sredo zvečer v Beogradu na večerji, skupaj s še desetimi drugimi ljudmi, pogovori pa so potekali predvsem v smeri, kaj je treba storiti za ohranjanje miru na Balkanu.

Janković: To je velika čast
“Kar je on nato izjavil o meni, da upa in razmišlja, da bi bil jaz enkrat z njim na volitvah – jaz sem ga enkrat že šel podpret na volitve, pred enim letom oziroma letom in pol. Je pa to velika čast, ampak jaz sem še vedno župan, to bom še leto in pol v tem mandatu. Ko so me spraševali, če bom še kandidiral, sem rekel, da bom to povedal 9. maja 2026. Imam preveč rad Ljubljano, Ljubljančane in Ljubljančanke in svoje sodelavce. Predvsem pa imam preveč izzivov, ki me pri 71 letih res motivirajo,” je v omenjenem pogovoru dejal Janković.
“Če bi me vprašali o moji naslednji lokaciji, bi odgovoril, da grem iz Rudnika na Žale. Ampak ne še jutri,” je pripomnil.
Janković vztraja, da je bilo pismo podpore, ki ga je pred meseci napisal srbskemu predsedniku Vučiću, njegovo osebno pismo, ki pa je imelo glavo Mestne občine Ljubljana. Po njegovih besedah je bil na takrat bolan in ga je po njegovem nareku napisala šefica njegovega kabineta. Glede zahteve svetniške skupine Levica, da naj jim pokaže pismo in posreduje podatke o službenih poteh v tujino, pa je ljubljanski župan dejal: “Vsi naši mesti svetniki vsako leto dobijo poročila o vseh poteh in o obiskih, tudi letos ga bodo dobili. Pismo lahko zahtevajo, ampak jim ga ne dam. To je moje osebno pismo, Vučić je dobil prevod. Tega pisma ni na občini nikjer zavedenega v naši službeni pošti. Vse zadeve, ki grejo z občine, morajo biti zavedene.”

Vučić: Želim si, da bi bil enkrat v prihodnosti Janković glavni
Srbski predsednik Vučić je sicer v nedeljo povedal, da se je o položaju mandatarja pogovarjal “tudi s svojim prijateljem Zoranom Jankovićem”. “Vprašal sem ga, na kakšen način bi se želel angažirati. Odgovoril mi je, da njegov županski mandat traja do 3. oktobra (2026, op. p.). Janković je rojen v Srbiji in ima srbsko državljanstvo. Dogovorila sva se, da bo eden ključnih ljudi iz tujine, ki nam bo pomagal pri Expu. Verjamem pa, da lahko na nekih prihodnjih volitvah pričakujemo tudi kaj več kot le njegovo svetovalno vlogo. Želel bi si namreč, da bi bil enkrat v prihodnosti Janković glavni, jaz pa bi mu pomagal,” je dejal.
Janković se je sicer minuli teden mudil v Beogradu, saj se je udeležil kongresa Evropske nogometne zveze (Uefa). Po poročanju srbskega portala nova.rs je Janković dlje časa veljal za enega od glavnih favoritov za novega srbskega premierja, na eni točki pogajanj naj bi celo že privolil v prevzem funkcije, a naj bi si na koncu premislil.
“Janković je v nekem trenutku že sprejel ponujeno funkcijo, a je nato prosil za nekaj časa, da o tem še razmisli. Vučiću pa se je po drugi strani mudilo – po eni strani zaradi kratkih rokov, po drugi strani pa tudi zaradi tega, ker so v Srbiji vzniknile govorice o prehodni vladi. Na koncu je padla odločitev in je Vučić izbral drugo osebo, a zgodba z Zoranom Jankovićem še ni zaključena,” je za omenjeni portal dejal njihov vir. Po besedah enega od sogovornikov omenjenega portala naj bi imel Vučić z Jankovićem načrte tudi za srbske predsedniške volitve, ki bodo leta 2027.
Da sta Janković in Vučić tesna prijatelja, ni skrivnost. Ljubljanski župan je namreč srbskega predsednika v zadnjih letih večkrat obiskal v Beogradu, prav tako pa se je tudi Vučić marca lani mudil v Sloveniji, ko sta se srečala v vipavskem dvorcu Zemono. Šlo je za nenajavljeni obisk, ki je takrat razburil slovensko zunanje ministrstvo.
Kakšno funkcijo bi imel Janković v okviru Expa?
Jankoviću se ob tem obeta tudi pomembna funkcija pri organizaciji specializirane svetovne razstave Expo, ki jo bo Beograd gostil leta 2027. Za zdaj še ni znano, kakšna bo vloga ljubljanskega župana pri tem projektu, so pa govorice o njegovem sodelovanju na Expu vzniknile v prvi polovici letošnjega januarja, ko je bil Janković na obisku pri Vučiću v Beogradu.

Ob tem je ljubljanski župan srbskemu predsedniku v času največjih protestov, ki so po zrušitvi nadstreška železniške postaje v Novem Sadu zajeli Srbijo, poslal tudi pismo podpore. Njegova poteza je bila deležna številnih kritik politične in splošne javnosti v Sloveniji, v Ljubljani pa so se zbrali tudi protestniki, ki so izražali nezadovoljstvo. Janković je večkrat poudaril, da se za pismo ne namerava opravičiti, prav tako pa ni izpolnil zahteve komisije ljubljanskega mestnega sveta, naj ji posreduje kopijo pisne podpore Vučiču in podatke o njegovih službenih poteh v tujino.
Zaradi tega je mestni svetniški klub Levice na MOL vložil zahtevo za dostop do informacij javnega značaja. “Ljubljana ni zasebno podjetje in župan ni njen lastnik. Vsi prebivalci in prebivalke mesta imamo pravico vedeti, kaj župan počne v našem imenu,” poudarjajo v Levici.
Zadržani odzivi slovenske politike
Na slovenskem političnem parketu so do komentiranja ponudbe Vučića ljubljanskemu županu zadržani. Iz največje koalicijske stranke Gibanja Svobode je mogoče slišati, da “ne gre za njihovo zadevo”, zato je ne želijo komentirati. Da se bodo vzdržali komentarja, so sporočili tudi iz SD, NSi in Levice.
Še najbolj zgovorni so bili v največji opozicijski stranki SDS, kjer so dejali, da njihovo stališče do Jankovića ostaja nespremenjeno, torej, da bi moral že zdavnaj zapustiti županski stolček. “Gre za notranji spin predsednika Vučića, s katerim želi sporočiti, kako pomemben je Zoran Janković. Težko si predstavljam, da bi ga Srbi sprejeli za svojega mandatarja, sploh zato, ker že od rojstva ne živi več v Srbiji,” je za N1 dejal podpredsednik SDS in vodja strankinega ljubljanskega odbora Aleš Hojs.
Dodal je, da gre vendarle za pomembno temo, saj se na tak način “pripravlja teren za srbsko ljudstvo”, da bo Janković sodeloval v enem od odborov Expa 2027. “Gre za združbo, ki bo upravljala več milijonov vredni proračun, kar je po mojem mnenju Jankovićev edini cilj,” meni Hojs.
Oglasil se je tudi ljubljanski mestni svetnik iz vrst Piratov Jasmin Feratović, ki je v odzivu zapisal, da Janković “zlorablja svoj položaj ljubljanskega župana za gradnjo osebnih političnih in poslovnih interesov v Srbiji”.
“Z dejanji, kot je javna podpora avtokratskemu režimu v Srbiji sredi študentskih protestov, je Janković uporabil mesto Ljubljana kot orodje za lastno promocijo in vpliv v režimskih krogih Aleksandra Vučića. To je izdaja vrednot, na katerih naj bi temeljila sodobna, odprta in demokratična Ljubljana,” je izpostavil Feratović.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje