Prvak SDS Janez Janša se je ostro odzval na odločitev višjega mariborskega sodišča, ki je dokončno razsodilo, koliko sodnih stroškov bo moral zaradi izgubljene odškodninske tožbe plačati sodnikom in nekdanji državni tožilki, ki so sodelovali v sodnem procesu Patria. "Povampirjena sodniška kasta v službi izrojene levice verjame, da je nedotakljiva in da nikoli ne bo odgovarjala za kriva sojenja," je zapisal Janša. Ob tem je dodal, da bo moral tistim, ki so "krivo tožili in sodili", plačati za 44.000 evrov stroškov pravdnega postopka. To pa ne drži, saj je Janša napačno izračunal, da bo moral vsakemu od treh sodnikov, ki jih zastopa odvetnik Emil Zakonjšek, plačati za 7.291 evrov sodnih stroškov. Kako globoko v žep bo torej moral seči predsednik SDS?
Predsednik SDS Janez Janša je odškodninsko tožbo zaradi domnevno krivičnega in nezakonitega sojenja v zadevi Patria vložil leta 2018. Od države ter od nekdanje državne tožilke Branke Zobec Hrastar in sodnikov Barbare Klanjšek, Milana Štruklja, Vesne Žalik in Branka Masleše, ki so sodelovali v sodnem procesu Patria, je zahteval več kot 900.000 evrov odškodnine.
Kranjsko okrožno sodišče je njegov tožbeni postopek v delu proti bivši tožilki in sodnikom januarja lani zavrnilo. V obrazložitvi sodbe je med drugim zapisalo, da niti ustava niti zakon ne določata neposredne odškodninske odgovornosti sodnikov in državnih tožilcev pri opravljanju njihove funkcije ter da je to odraz ustavnega načela neodvisnosti sodstva in tožilstva, ki je nujno potrebna za delovanje pravne države.
“Povampirjena sodniška kasta verjame, da je nedotakljiva”
Janša se na delno sodbo ni pritožil, sodišče pa je aprila lani nato izdalo sklep, s katerim mu je naložilo plačilo sodnih stroškov v skupni višini 22.647 evrov. Branki Zobec Hrastar je bil takrat dolžan povrniti stroške pravdnega postopka v višini 7745,93 evra, Barbari Klanjšek v višini 7609,43 evra, Milanu Štruklju, Vesni Žalik in Branku Masleši, ki so imeli skupnega zastopnika, pa v skupni višini 7291,90 evra.
Ker ni bil zadovoljen z dosojeno višino stroškov pravdnega postopka, se je predsednik SDS na odločitev sodišča pritožil. Enako sta storili tudi Branka Zobec Hrastar, ki je bila kot tožilka avtorica obtožnega predloga v zadevi Patria, in Barbara Klanjšek, ki je na prvi stopnji obsodila Janšo v zadevi Patria.
Kot je razvidno iz sodbe, ki jo je v nedeljo zvečer na omrežju X objavil Janša, je višje mariborsko sodišče njegovo pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno, je pa delno ugodilo pritožbama nekdanje tožilke in sodnice. Prvi mora Janša povrniti sodne stroške v višini 11.552,33 evra, drugi pa v znesku 11.415,83 evra.
Odločitev sodišča je pravnomočna in dokončna, prvak SDS pa se nanjo ne more pritožiti. “Povampirjena sodniška kasta v službi izrojene levice verjame, da je nedotakljiva in da nikoli ne bo odgovarjala za kriva sojenja ter uničevanje posameznikov in družin,” je ob objavi sodbe zapisal Janša in dodal, da so bili vsi, ki so “krivo tožili in sodili v procesu Patria”, oproščeni.
Plačati bo moral za dobrih 30 tisoč evrov sodnih stroškov
Ob tem je dodal, da mora sodnikom in nekdanji tožilki v roku 15 dni povrniti za 44.000 evrov sodnih stroškov. To ne drži, saj je v svoji objavi napačno navedel, da bo moral Milanu Štruklju, Vesni Žalik in Branku Masleši plačati po 7.291 evrov. “Pravda je trajala šest let, stroški v znesku 7.291 evrov pa so za vse tri stranke skupaj. So pa to odvetniški stroški, nikakor ne gre za nobeno plačilo sodnikom,” je za N1 poudaril njihov zastopnik Emil Zakonjšek.
Janšev odvetnik Franci Matoz na vprašanje N1, ali je predsednik SDS pravilno prebral sodbo, ni odgovoril. Je pa Janša kasneje prek družbenega omrežja X sporočil, da so imeli trije sodniki skupnega odvetnika in da zato končna vsota, ki jo mora plačati “krivosodnim”, znaša okoli 30.000 evrov. “Za eno obravnavo v trajanju manj kot 3 ure,” je dodal.
Za sodne stroške bo tako moral odšteti približno 30.260 evrov in ne 44.000 evrov, njegov tožbeni postopek v delu proti državi pa še ni zaključen. Prvak SDS je sodnici kranjskega okrožnega sodišča Tanji Bizjak na družbenem omrežju X očital, da že več kot leto dni ni razpisala naroka za preostanek njegove odškodninske tožbe. Državno odvetništvo, ki zastopa državo, naj bi mu sicer za sklenitev poravnave ponujalo okoli 50.000 evrov, a naj bi še naprej vztrajal pri vrtoglavi odškodnini.
“Še danes o meni govorijo kot o bivšem kriminalcu in obsojencu,” je v zvezi z afero Patria na kranjskem sodišču junija lani dejal Janša. Po pravnomočni obsodilni sodbi na dveletno zaporno kazen, zaradi katere je moral prvak SDS junija 2014 v zapor, je ustavno sodišče decembra istega leta zadržalo izvajanje kazni in Janšo izpustilo na prostost. Aprila 2015 so ustavni sodniki zadevo vrnili nazaj na prvostopenjsko sodišče, a je pred novo sodno odločitvijo zastarala in ni dobila epiloga.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje