Poslanec SDS Branko Grims je pojasnil več podrobnosti petkovega napada nanj v bližini državnega zbora. Med drugim je v družbi strankarskih kolegov dejal, da napad razume kot poskus umora. Napadalec ga je, kot je povedal, porinil po stopnicah, a se je pravočasno ujel, tako da ni padel. Napad je označil za "zahrbten" in "strahopeten". Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je sicer včeraj pozvala vse poslance, naj se Grimsu pridružijo na današnji izjavi za medije.
Poslanec Branko Grims je na današnji novinarski konferenci povedal, da se je v petek nanj zgodil “zahrbten, strahopeten napad”. Zgodil se je na stopnišču, ki vodi do Maximarketa, napadalca pa poslanec po lastnih navedbah ni videl. “Nekdo me je silovito porinil. Na srečo sem se ujel in nisem padel po stopnicah,” je dejal in menil, da bi se v nasprotnem primeru stvar zelo drugače končala, saj da imajo stopnice ostre robove.
Po Grimsovih besedah se je napadalec po tem, ko se je ujel, “očitno ustrašil, ni nadaljeval in je pobegnil nazaj”.
“Dogajanje je videl policist, ki je pred parlamentom,” je poročal Grims. Policist mu je povedal, da je bil napadalec oblečen v “rumeno-zeleno balonarsko fluorescentno jakno” in da se je za Grimsom pognal po tem, ko je ta prečkal cesto pred parlamentom. To po njegovem pomeni, da je bil napad organiziran, da so ga čakali v zasedi. Slišalo da se je tudi besede, da ga je “treba ubiti”, čeprav Grims ne ve, kdo jih je izrekel: morda napadalec, morda kdo drug.
Podobne grožnje in žaljivke se po Grimsovih besedah tudi sicer pogosto slišijo pred državnim zborom. “Dve leti, dve leti in pol že, vsakič, ko pridem v parlament ali iz njega, tukaj sedijo osebe, ali pa se sprehajajo, ki žalijo, grozijo, poslušamo vse od tega, da me je treba ubiti, do ‘smrt janšizmu’, do ‘domobranko’ do nevem česa,” je dejal.
“Zame je bil to poskus umora, ne glede na to, kako bodo to obravnavali policisti,” je dejal napadeni poslanec SDS. V odgovoru na novinarsko vprašanje je povedal, da ga danes, na dan po napadu, boli rama, a da pomoči v zdravstveni instituciji ni iskal. Grims je po lastnih besedah pozval policijo, naj naredijo DNK analizo, saj ga je napadalec pljunil po hrbtu in laseh. Kot je dejal, policija tega ni storila, je pa sam dokaze “shranil, da ne bi slučajno potem kdo rekel, da ne morejo česa dokazati”.
Grims je na novinarski konferenci prebral tudi dve pesmi Svetlane Makarovič. Zapisi, ki ga omenjajo, imajo po njegovem “znake kaznivega dejanja – netenja politične, pa tudi verske nestrpnosti, ki je protiustavna in protizakonita”. Po oceni Branka Grimsa smo do točke, v kateri smo, prišli, saj da se “nismo pogovorili, kaj se je v Sloveniji dogajalo v zadnjih dveh letih”.
Omenjajoč grožnje (s smrtjo) in žaljivke, se je Grims vprašal, “v kakšnem svetu živimo”. Pozval je k umiritvi tovrstnih napadov in pozval, naj veljajo enaka merila za vse. Ker je pravica do varnega življenja zapisana v ustavi, tako Grims, “moramo zagotoviti vsem, da bo Slovenija spet varna. To mora biti naš skupni cilj.” Premiera Roberta Goloba, ki je včeraj zvečer sporočil, da obsoja vsako vrsto nasilja, je pozval, naj najprej preveri, kaj se dogaja v njegovih vrstah.
Grims je ob napadu nanj pozval tudi k okrpeitvi varovanja pred državnim zborom. Po informacijah N1 so se nedavno, še pred napadom na Grimsa, o tem pogovarjali vodje poslanskih skupin. Z generalno sekretarko državnega zbora Uršulo Zore Tavčar so se dogovorili, da čimprej naslovijo to vprašanje. Kot je za N1 povedala generalna sekretarka državnega zbora, je tudi državni zbor takoj po napadu na Grimsa o tem obvestil policijo. Ali bo policija okrepila varnost, v tem trenutku še ni znano. Po besedah policisjkega inšpektorja Klemna Izde policija o ustreznem zagotavljanju varnosti že komunicira z državnim zborom.
Obsodbe napada so se zvrstile že v petek
Po napadu na poslanca SDS Grimsa, ki ga je ta že prijavil policiji, policija pa ga preiskuje, so se zvrstili odzivi in obsodbe dejanja.
Med drugim so napad obsodili v Inštitutu 8. marec, ki ga vodi Nika Kovač, ki je bila pred nekaj dnevi tudi sama tarča fizičnega nasilja v sedišču Ljubljane. Premier Golob, ki je že po napadu na Niko Kovač dejal, da bo vlada sovražnemu govoru naredila konec, se je včeraj zavzel tudi za “takojšnjo spremembo zakonodaje”.
Napad sta med drugimi obsodila tudi oba predsedniška kandidata, Anže Logar iz stranke SDS in odvetnica Nataša Pirc Musar. “Pomembno je, da se v vseh primerih fizičnega nasilja čim prej odkrije storilce in sproži ustrezne postopke,” je na Twitterju zapisal Logar. Pirc Musar pa je sporočila, da je treba imeti do nasilja ničelno toleranco.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.