Kako močno je danes onesnažen zrak?

Slovenija 01. Jan 202509:50 18 komentarjev
Vreme: Sonce in meglice na avtocesti
Foto: Bobo

Zaradi uporabe pirotehničnih sredstev imamo po številnih mestih po državi zelo onesnažen zrak. Najhuje je bilo okoli 2. ure zjutraj v Ljubljani, Celju in Črnomlju. Medtem pa še vedno vztraja temperaturni obrat, ki vpliva na njegovo kakovost.

Najdaljšo noč v letu so pospremili ognjemeti in pokanje pirotehničnih sredstev, ki so močno vplivali na kakovost zraka. Po nekaterih mestih po Sloveniji so bile presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10 (izraz za prah, ki je prisoten v zraku v določenem obdobju). Kot je za N1 pojasnil dežurni meteorolog Agencije RS za okolje (Arso) Anže Medved, je po nižinah, kjer vztraja temperaturni obrat, kakovost zraka danes zelo slaba.

V Ljubljani, kjer je kljub megli potekal tradicionalni ognjemet, ki je minuto po polnoči z Ljubljanskega gradu osvetlil nebo nad prestolnico, je bila kakovost zraka najslabša med 1. in 2. uro zjutraj. Če so mejne vrednosti delcev PM10 50 mikrogramov na kubični meter, so bile te v prvih urah novega leta v prestolnici krepko presežene in so dosegle 140 mikrogramov na kubični meter. Še bolj onesnažen zrak so dihali v Celju, kjer so bile mejne vrednosti trdih delcev PM10 okoli 2. ure zjutraj malo po 200, v Črnomlju celo 200 mikrogramov na kubični meter.

Zaradi temperaturnega obrata, ki deluje kot pokrovka, saj v nižinah vztraja isti zrak in se ne izmenjuje tako kot v višinah, so vsi delci, ki so se spustili ob pirotehniki še vedno v ozračju. “Po vseh nižinah, kjer so večja mesta, imamo trenutno zelo onesnažen zrak – Ljubljana, Črnomelj, Črna na Koroškem, Murska Sobota, Celje. Še najbolje je na Primorskem koncu,” je za N1 poudaril meteorolog Medved.

Po besedah dežurnega prognostika se bo zrak čez dan izboljšal. “Ob krepitvi jugozahodnika pričakujemo, da bo veter razbil temperaturni obrat in da se bodo količine trdih delcev PM10 v ozračju vseeno zmanjšale,” je dejal.

ognjemet ljubljana
Foto: PROFIMEDIA

Kaj so trdni delci?

Evropska pravila določajo meritve za delce PM10 in PM2,5. PM10 so delci s premerom, manjšim od 10 mikrometrov; PM2,5 so delci s premerom, manjšim od 2,5 mikrometra. Meritve delcev PM10 tako zajemajo vse delce, manjše od tega, tudi delce PM2,5.

Delci, večji od 10 mikrometrov, se zadržijo v zgornjih dihalnih poteh (nos in obnosne votline), manjši delci pa dosežejo tudi spodnje dihalne poti. Delci, manjši od 2,5 mikrometra, prodrejo tudi v pljučne mešičke. Od tam lahko vstopajo v krvni obtok, s krvjo v tkiva in organe po telesu, kjer lahko povzročijo vnetje, pravijo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

V večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo primesi, kot so kovine, organska topila ali ozon.

Vse pogostejša opozorila

V zadnjih letih so sicer vse pogostejši pozivi in opozorila zaradi negativnih vplivov pirotehnike na okolje in živali ter kakovost zraka.

Agencija za okolje je tako v preteklosti že opozarjala, da pirotehnična sredstva z delci onesnažujejo zrak in zaradi svoje sestave, ki vsebuje težke kovine, ob vdihavanju škodijo zdravju.

“Ob temperaturnem obratu delci v zračnih plasteh stagnirajo in so lahko koncentracije posledično velike, kajti zračna plast deluje kot zapora,” so za N1 pojasnili na sektorju za zrak agencije za okolje.

Na ljubljanski občini – drugače kot v večini slovenskih občin – se tradicionalnemu ognjemetu, kljub negativnim vplivom na okolje, tudi letos niso želeli odpovedati. Za svetlobni šov, ki je trajal pet minut, je občina odštela 7.000 evrov.

Ognjemet je bil ekološki, kar pomeni, da so izstrelki po pojasnilih občine sestavljeni izključno iz papirja oziroma razgradljivih materialov, tako da v njih ni plastike in umetnih mas.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje