Ob določitvi datuma treh referendumov, na katerih bomo v Sloveniji najverjetneje glasovali na dan evropskih volitev, smo v studiu soočili predstavnike vseh petih parlamentarnih strank. Ob tem ni manjkalo obtožb, da se vladajoči bojijo poraza na volitvah in da zato predlagajo hkratno izvedbo, koalicija pa je opoziciji na to odvrnila, da naj ljudi ne podcenjuje in se vprašala, kaj je narobe, če o nekaterih pomembnih vprašanjih odločajo volilci.
Državni zbor je sprejel odloke o razpisu treh posvetovalnih referendumov. Nanje se bomo volilci in volilke, kot vse kaže, odpravili na dan volitev v Evropski parlament, 9. junija.
Opozicijski SDS in NSi sta sicer napovedali ustavno presojo odlokov, zato obstaja možnost, da jih ustavno sodišče zadrži, s tem pa datumi referendumov še niso povsem dokončno določeni.
V oddaji N1 STUDIO smo gostili predstavnike vseh petih parlamentarnih strank – mnenja o prihajajočih referendumih so soočili poslanka Svobode Janja Sluga, podpredsednik državnega zbora iz vrst SDS Danijel Krivec, vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec, vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj in poslanec SD Damijan Zrim.
Tako največja koalicijska stranka Svoboda kot tudi največja opozicijska SDS sta ob zakonodajnih referendumih jeseni 2022 imeli drugačna stališča. V stranki premierja Roberta Goloba so tako takrat zavračali možnost hkratne izvedbe referendumov z lokalnimi ali predsedniškimi volitvami, v stranki Janeza Janše pa so zahtevali ravno to, ker da je to “lažje in cenejše za vse.” Zakaj torej danes menijo ravno nasprotno?
Priznani ustavni pravnik in ena od največjih avtoritet na področju referendumov pri nas, zaslužni profesor dr. Igor Kaučič, je za Radio Slovenija ocenil, da se koalicija “igra s posvetovalnimi referendumi”. V opoziciji mu prikimavajo, a so obenem tudi sami predlagali več posvetovalnih referendumov. Kako so pojasnili, zakaj je to drugače in da v njihovem primeru ne gre za igračkanje z referendumi, pa v spodnjem posnetku.
V soočenju je bilo iz opozicije slišati tudi pripombe, da so referendumske teme že tako ali tako zapisane v koalicijski pogodbi in se torej s tem parlamentarna večina že strinja. Zakaj torej volilke in volilce še enkrat spraševati o nečem, za kar so že dobili podporo na volitvah, se je tako vprašal Danijel Krivec. Kako mu je odgovorila Janja Sluga?
Pri vprašanju konoplje so se predstavniki vseh strank bolj ali manj strinjali, da je treba gojenje in predelavo v medicinske namene urediti. K temu se je ne nazadnje v koalicijski pogodbi že leta 2020 zavezala tudi vlada SDS-NSi-SMC-Desus, a obljube ni izpolnila. Smo pa Mateja T. Vatovca še vprašali, kako konkretno bi bila videti “omejena osebna raba konoplje.” Več v spodnjem posnetku.
Državni zbor sicer ni vezan na izid posvetovalnih referendumov. Zato smo za konec vseh pet gostov povprašali, ali bodo volji volilcev kljub nezavezujočemu izidu sledili.
Celotno soočenje si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje