Koliko bo letos stalo kampiranje? Cena, ki velja danes, bo jutri lahko drugačna

Potovanja 14. Apr 202505:10 7 komentarjev
kampiranje
Kamp v Portorožu (Foto: Profimedia)

Kampiranje je dolgo veljalo za cenejšo možnost počitnikovanja, a so se cene v zadnjih letih precej povišale. Kaj lahko turisti v kampih pričakujejo letos?

Kampiranje je priljubljen način počitnikovanja, ki omogoča stik z naravo. Dolgo je veljal tudi za cenejšo možnost za dopust, a so se v zadnjih letih cene v kampih precej zvišale in se približale cenam apartmajev.

Kaj lahko turisti pričakujejo letos, je za N1 povedal urednik portala Avtokampi.si Klemen Hren. Po več letih dvigovanja cen letos ne pričakuje velikih pretresov. “Cene so nekako na ravni lanskih, morda nekaj, do pet odstotkov višje. V tistih kampih, kjer so investirali, so cene dvignili,” je opisal Hren.

Kot pravi, veliko kampov, predvsem na Hrvaškem in v Italiji, nima več stalnih cenikov, ampak spremenljive cene, podobno kot hoteli. Cene se prilagajajo povpraševanju in jih lahko spremenijo večkrat tedensko. “Trenutna cena ni enaka tisti, ki je veljala januarja, niti tisti, ki bo veljala junija,” Hren pojasnjuje novo politiko kampov in tistim, ki želijo rezervirati počitnice, svetuje, naj cene preverijo večkrat.

Opaža, da predvsem v istrskih in kvarnerskih kampih “nekoliko tipajo trg, kakšen teden je cena malo višja, tudi recimo za mobilne hiške, potem se nekoliko spusti, čez teden ali dva pa spet zviša”.

kampiranje
Kamp na Cresu (Foto: Profimedia)

Dva vrhunca sezone

Cene poletnega kampiranja se precej razlikujejo tudi med termini. “Letos imamo dva vrhunca sezone,” pravi Hren. Prvi vrhunec bodo binkoštne počitnice, ko v naše kraje prihajajo predvsem Nemci. Te počitnice so letos nekoliko pozneje, od 7. junija do 22. junija. “Takrat bodo kampi pri nas, pa tudi na Hrvaškem že kar precej polni, nekateri tudi že čisto polni,” napoveduje in tistim, ki bi radi dopustovali nekoliko ceneje, svetuje drug termin.

“Letos so junija cene že zelo visoke, ampak to velja le za ta dva tedna nemških počitnic, potem se cene spet nekoliko znižajo oziroma je več prostih kapacitet,” pravi. “Slovencem, tako kot že vrsto let, svetujem, da je najboljši termin za skok na morje med 20. junijem in 10. julijem To ne velja le za Hrvaško, ampak tradicionalno tudi za Italijo, na primer Gardsko jezero in Dolomite, pa tudi Grčijo. Podobno velja za naše Posočje, ker v tem terminu še ni nizozemskih gostov, ki običajno pridejo po 12. juliju.”

Kot pravi, je zato o cenah nehvaležno govoriti, a trenuten pregled ponudb kaže, da bi v prvi polovici julija za en teden parcelo za avtodom z elektriko, za dve osebi, ob Blejskem jezeru odšteli 390 evrov, v Termah Čatež 394 evrov, v kampu v Ankaranu pa od 515 evrov naprej.

kampiranje
Kamp v Bohinju (Foto: Profimedia)

V Valkaneli na Hrvaškem bi v istem terminu za cenejšo parcelo v kampu odšteli 490 evrov, cena velja za šest oseb. Najdražje parcele v prvi vrsti ob morju v istem terminu so vredne 1040 evrov na teden. Na Hrvaškem je kampiranje na otokih, kot so Hvar, Brač in Korčula, praviloma cenejše kot na celini, a je treba ceni prišteti še vozovnice za trajekt, te pa so za avtodome in prikolice precej visoke, dodaja Hren.

Še ena možnost so mobilne hišice, ki so v zadnjih letih marsikje zrasle v kampih, kjer so bili prej prostori za pavšaliste ali taborjenje. Po trenutnih cenah bi za teden dni v mobilni hiški za štiri osebe v začetku julija odšteli 933 evrov v hrvaški Fažani, ki je med najcenejšimi. Tedenski najem mobilne hiške boste težko našli za manj kot tisoč evrov. Cene najema luksuznih mobilnih hišic, ki imajo zaseben ogrevan bazen, pa so več kot 4000 evrov na teden.

Drugi vrhunec poletne sezone se začne konec julija in traja ves avgust. “Včasih lahko najdemo tudi kakšno ugodno last minute ponudbo,” pravi Hren, a opozarja, da to morda velja za julij. “Tisti, ki bi želeli kampirati avgusta, naj z rezervacijo nikar ne odlašajo, saj bo zasedeno vse.”

Skrivnostni glede pavšalistov

V zadnjih letih smo poročali o velikem dvigu cen za t. i. pavšaliste, predvsem v hrvaških kampih. Kot pravi Hren, je veliko kampov prenehalo javno objavljati cenike za pavšaliste, saj so te parcele v veliki večini zasedene. Trenutne cene za pavšal so večinoma od 150 do 250 evrov višje kot lani in stanejo od 3000 do 4000 evrov. “Če je kamp boljši in ima bazen, pa pavšal doseže tudi 5000 evrov, najdražje parcele ob morju pa so še dražje,” je povedal Hren.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje