
Pet let po izbruhu epidemije covida-19 delo na daljavo še vedno pomeni eno od oblik opravljanja dela v državni upravi. Zaposleni na številnih ministrstvih imajo možnost, da nekaj dni v tednu delajo od doma, vendar se obseg in pravila izvajanja takšnega načina dela med posameznimi ministrstvi razlikujejo. Zanimalo nas je, kako imajo posamezna ministrstva urejeno delo na domu in koliko javnih uslužbencev izkorišča to možnost.
Delo od doma je pri nas postalo bolj razširjeno med epidemijo covida-19, ko so delodajalci zaposlenim omogočili, da zaradi zamejevanja širjenja koronavirusa delo opravljajo doma in ne na delovnem mestu.
Na Statističnem uradu RS (Surs), kjer so analizirali pogostost dela od doma med delovno aktivnimi ljudmi v starostni skupini med 15. in 64. letom starosti med letoma 2015 in 2024, so ugotovili, da je odstotek ljudi, ki so med epidemijo covida-19 pogosto ali včasih delali od doma, naraščal med letoma 2020 in 2022. V letu 2023 je delež teh ljudi, ki so pogosto delali od doma, začel padati, medtem pa je odstotek ljudi, ki delo od doma opravljajo občasno, ostal na podobni ravni kot v covidnem obdobju.
Vlada je na eni od sej avgusta 2022 sprejela usmeritve za hibridni način dela v državni upravi, ki temeljijo na “pozitivnih izkušnjah z delom javnih uslužbencev od doma v času epidemije covida-19” in zaostrenih epidemioloških razmer. S temi usmeritvami je vlada priporočila, da se delo na domu v organih državne uprave ob upoštevanju organizacije delovnega procesa v organih v določenem obsegu omogoči tudi po koncu zaostrenih epidemioloških razmer, so za N1 sporočili z ministrstva za javno upravo.
Ob tem so izpostavili, da delo na domu ni pravica, “ki javnemu uslužbencu pripada neodvisno od potreb delovnega procesa”. Presojanje potreb delovnega procesa je v izključni pristojnosti neposredno nadrejenega, ki je odgovoren za organizacijo dela.
Pet let po izbruhu epidemije covida-19 nas je zanimalo, koliko zaposlenih na ministrstvih aktualne vlade dejansko opravlja delo od doma in kako imajo posamezna ministrstva urejena pravila o tem.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) je trenutno zaposlenih 294 ljudi, od tega jih ima aneks za opravljanje dela na domu sklenjenih 223 zaposlenih. Kot so nam sporočili z ministrstva, je februarja 211 zaposlenih delo opravljalo tudi od doma. Tovrstno delo lahko opravljajo do deset dni na mesec, tedenska omejitev dela na domu ni določena. Izjemoma lahko zaposleni začasno delo od doma opravljajo tudi več kot deset dni na mesec.
“Delo na domu je mogoče opravljati na tistih delovnih mestih, pri katerih to dopušča narava dela oziroma delovni proces, delo na domu pa ne ovira organizacije dela v organizacijski enoti in na ministrstvu, kjer je glede na naravo dela to smiselno, racionalno in ekonomsko opravičljivo,” so zapisali v odgovoru.
Za dneve, ko zaposleni delajo od doma, jim pripada tudi nadomestilo za uporabo lastnih sredstev – prostora, elektrike, komunikacijskih povezav – v višini dveh evrov. Zaposleni morajo pri delu od doma voditi evidenco delovnega časa. To opravijo prek aplikacije za oddaljeno beleženje delovnega časa in poteka na enak način kot v prostorih ministrstva.
Ministrstvo za digitalno preobrazbo
Na ministrstvu za digitalno preobrazbo (MDP) je zaposlenih 291 javnih uslužbencev. Vsem uslužbencem ministrstva je po pridobitvi “kontrolnika o ustreznosti delovnega prostora” omogočeno opravljanje dela od doma, in sicer dva dni na teden in še dodatnih 12 dni na leto, kar je podrobno urejeno v pogodbi o zaposlitvi. V izjemnih primerih, kot je zdravstveno stanje, je ob predložitvi ustreznega zdravniškega potrdila zaposlenim omogočeno, da dlje časa delajo od doma.
“Naloge, ki jih zaposleni opravljajo od doma, so enake tistim, ki jih izvajajo v prostorih organizacije. V skladu z internim aktom morajo neposredno nadrejenemu posredovati tedensko poročilo o opravljenem delu. Prav tako mora uslužbenec, kadar dela od doma, zabeležiti čas delovnika v sistemu za evidentiranje ur,” so nam odgovorili na MDP.

Ministrstvo za finance
Po številu zaposlenih je ministrstvo za finance na četrtem mestu med vsemi ministrstvi, saj je tam trenutno zaposlenih 430 javnih uslužbencev. Od tega jih ima 354 sklenjen aneks za možnost opravljanja dela od doma, kar predstavlja 83 odstotkov zaposlenih. V februarju 2025 je od doma delalo 85 zaposlenih, tako pa lahko delajo največ tri dni na teden.
“Javni uslužbenec, ki opravlja delo na domu, mora biti dosegljiv po telefonu in elektronski poti v času obvezne prisotnosti, opredeljene v notranjem aktu, ki ureja poslovni čas, uradne ure in delovni čas. Preostali delovni čas si razporeja sam, v obsegu delovnega časa, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi. Pri tem si mora delovni čas, odmore in počitek razporediti tako, da upošteva minimalne standarde za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu,” so dejali na finančnem ministrstvu.
Ob tem so še poudarili, da mora biti med delom na domu zagotovljena “prevezava službene telefonske številke na številko, na kateri bo zaposleni dosegljiv”.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Od 281 zaposlenih javnih uslužbencev na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) ima 231 zaposlenih sklenjen aneks, ki jim omogoča opravljanje dela na domu. Na ministrstvu pravijo, da nekateri možnost tovrstnega opravljanja dela koristijo le izjemoma. Delo od doma lahko zaposleni na podlagi potrjene dovolilnice nadrejenega opravljajo največkrat dvakrat na teden.
“Zaposleni, ki opravlja delo na domu, je dolžan evidentirati začetek in konec delovnega časa, odmore med delovnim časom in vsako drugo odsotnost z dela na službenem računalniku ali službenem telefonu. Zaposlenemu se v primeru dela na domu prizna do osem ur dela, razen če v dogovoru z nadrejenim opravi več ur,” so za N1 odgovorili na MGTŠ.
Ministrstvo za infrastrukturo
Na ministrstvu za infrastrukturo je zaposlenih 150 javnih uslužbencev, 120 jih ima sklenjen aneks k pogodbi o zaposlitvi, ki jim omogoča delo na domu. Februarja letos je od doma delalo 75 zaposlenih na ministrstvu, opravljajo pa ga po razporedu, ki ga pripravi vodja v tekočem tednu za naslednji teden.
“Za opravljanje dela na domu do dvakrat na teden in razporeditev teh dni v tekočem tednu poda soglasje neposredni vodja. Izjemoma se dovoli opravljanje dela na domu več kot dva dni v tednu zaradi potreb delovnega procesa oziroma narave, vrste in načina dela ali drugih posebnih okoliščin,” so dodali.
Ministrstvo za javno upravo
Ministrstvo za javno upravo (MJU), ki velja za eno od večjih ministrstev, zaposluje 317 javnih uslužbencev, delo na domu pa lahko opravlja 268 zaposlenih.
V februarju je delo na domu vsaj en dan opravljalo 225 zaposlenih. Pravilnik ministrstva določa, da lahko na podlagi predhodne odobritve nadrejenega zaposleni delajo od doma največ tri dni na teden.
“Opravljeno delo spremlja neposredno nadrejeni, ki pozna naloge zaposlenih. Svojim sodelavcem zaupamo in do zdaj ne beležimo primerov zlorab ali slabše storilnosti zaradi dela na domu. Nasprotno – naši javni uslužbenci cenijo možnost dela od doma in zlasti časovne prihranke, ker se izognejo dolgim potem na delo in stresu v prometu, tako da se je delo od doma pokazalo kot koristno tudi z vidika učinkovitosti pri delu,” so dejali na MJU.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) so za N1 sporočili, da je pri njih trenutno zaposlenih 281 javnih uslužbencev, prav vsi pa imajo možnost, da delo opravljajo od doma. V praksi mnogi zaposleni niso oddali vloge, da bi delali od doma, tisti, ki so se odločili zanjo, pa to možnost izkoriščajo redko, so dejali na MKGP.
Da lahko zaposleni na MKGP opravljajo delo od doma, je v večini odvisno od delovnih procesov na ministrstvu. “Neposredno nadrejeni presodi, ali lahko uslužbenec delo na domu glede na trenutno naravo, vrsto in način dela opravlja kakovostno in v predvidenih rokih oziroma ali delo na domu ne bo oviralo ali v večji meri oteževalo organizacije dela v notranji organizacijski enoti,” so dejali za N1.

Interni pravilnik MKGP določa, da se delo od doma opravlja po hibridnem načinu, in sicer en dan javni uslužbenec dela od doma, dva dni v prostorih ministrstva, dva dni pa delo opravlja na domu ali v prostorih ministrstva, kar mora odobriti njegov neposredno nadrejeni.
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj
Ob našem povpraševanju je bilo na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) zaposlenih 244 ljudi, od tega imajo 204 uslužbenci omogočeno delo od doma. Kot pravijo na MKRR, večina zaposlenih, ki imajo možnost delati od doma, to izkoristi – nekateri pogosteje, nekateri redkeje, a največ dvakrat na teden.
“Uslužbenci opravljajo delo na domu v enakem urniku, kot velja, če bi delo opravljali na sedežu delodajalca. Dosegljivi so po telefonu in elektronski pošti, službeno telefonsko številko pa imajo preusmerjeno na telefonsko številko, na katero so dosegljivi. Delo poteka na enak način kot na sedežu delodajalca,” so še sporočili z ministrstva.
Ministrstvo za kulturo
Na kulturnem ministrstvu je poleg ministrice in dveh državnih sekretarjev zaposlenih 173 javnih uslužbencev, 112 pa jih ima sklenjen aneks k pogodbi, da lahko delo opravljajo tudi od doma. To lahko opravljajo največ tri dni na teden, vendar ne ob ponedeljkih. O njihovi nameri za delo od doma morajo zaposleni vsakič znova zaprositi vodjo notranje organizacijske enote, ta pa oceni, ali je tisti dan narava dela takšna, da lahko uslužbenec ministrstva delo opravlja na domu.
“Z omogočanjem opravljanja dela na domu ministrstvo kot družbeno odgovorna institucija zasleduje cilje zmanjšanja onesnaževanja okolja in obremenjenosti kritične prometne infrastrukture, pospešuje digitalizacijo in tako prispeva k politiki in zavezam zelenega prehoda in obenem zasleduje cilje večje fleksibilnosti in lažje organizacije dela ob izrednih dogodkih ter lažje usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja javnih uslužbencev, kar povečuje učinkovitost, zavzetost ter motiviranje javnih uslužbencev,” so še dejali na ministrstvu za kulturo.
Ministrstvo za naravne vire in prostor
Kot so sporočili z ministrstva za naravne vire in prostor (MVNP), je pri njih trenutno zaposlenih 310 javnih uslužbencev, posebnih odločb za delo na domu pa ne izdajajo, saj lahko vsak zaposleni odda prošnjo za delo od doma. To mu odobrita nadrejeni in vodja kadrovskega poslovanja. Natančnega števila zaposlenih, ki delo opravljajo tudi od doma, nimajo, se pa za takšne oblike dela odloči približno tretjina zaposlenih.
Uslužbenci ministrstva lahko od doma delajo največ dva dni na teden, delovni čas pa registrirajo prek aplikacije za evidentiranje. Kontrolo izvajajo neposredno nadrejeni in pa mesečno služba za kadrovske zadeve, ki zaposlenega opozori, če evidenca delovnega časa ni urejena.

Ministrstvo za notranje zadeve
Tretje največje ministrstvo po številu zaposlenih (brez policije) je v aktualni vladi ministrstvo za notranje zadeve (MNZ), na katerem je zaposlenih 628 javnih uslužbencev, 337 pa jih ima možnost, da delo opravljajo tudi od doma. To je določeno s pravilnikom MNZ, ki določa sistem dela od doma po sistemu “1+2+2”, kar v praksi pomeni, da zaposleni en dan delajo od doma, dva dni v prostorih ministrstva, dva dni pa delajo od doma ali v delovnih prostorih ministrstva po dogovoru z neposredno nadrejenim.
“Med opravljanjem dela od doma mora biti javni uslužbenec v času, ko je po uredbi, ki ureja delovni čas javnih uslužbencev v organih državne uprave, določena obvezna prisotnost na delovnem mestu, dosegljiv na službenem elektronskem naslovu in službenem telefonu. Vodja posamezne notranje organizacijske enote je tisti, ki javnemu uslužbencu odreja delo in ima uvid tudi v obseg in kakovost opravljenega dela,” pravijo na MNZ.
Ministrstvo za obrambo
Po številu zaposlenih je največje ministrstvo za obrambo (Mors), kjer je v upravnem delu zaposlenih 1.330 ljudi, v Slovenski vojski pa 6.145. V upravnem delu ministrstva ima 345 zaposlenih sklenjen aneks za opravljanje dela od doma, v Slovenski vojski pa je takšnih 58 pripadnic oziroma pripadnikov. To so tisti, ki v Slovenski vojski opravljajo kadrovske, pravne, prevajalske in podobne naloge.

Februarja letos je v upravnem delu Morsa delo od doma opravljalo 262 zaposlenih, v Slovenski vojski pa 58 pripadnic oziroma pripadnikov. Zaposleni, ki opravljajo delo od doma, morajo biti dosegljivi po telefonu in elektronski pošti ter se morajo na poziv nadrejenega odzvati najkasneje v 30 minutah.
“Če delovni proces to zahteva, se mora zaposleni, ki opravlja delo od doma, v najkrajšem času, upoštevajoč oddaljenost kraja opravljanja dela na domu od delovnih prostorov ministrstva, odzvati pozivu nadrejenega, da pride v delovne prostore ministrstva ali se udeležiti sestankov ali drugih nujnih opravil tudi v dnevih, ki so dogovorjeni za opravljanje dela na domu,” so izpostavili na Morsu. Zaposleni po navedbah ministrstva od doma lahko delajo le en dan na teden.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
“Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) delo od doma omogočamo predvsem v okviru širše politike trajnostnega razvoja in skrbi za okolje. S tem namreč neposredno zmanjšujemo število prevozov, kar pomeni manj emisij toplogrednih plinov in boljši zrak. Poleg tega s tem pripomoremo k zmanjševanju prometnih zastojev in razbremenitvi javne infrastrukture,” so sporočili z ministrstva. Kot so dejali, možnost prilagodljivega dela poemni pomembno stvar pri pridobivanju novega kadra, ki je v zadnjem času vedno večji izziv.
Trenutno je na MOPE zaposlenih 312 javnih uslužbencev, število zaposlenih, ki delo opravljajo od doma, pa se vsak mesec spreminja. V februarju je možnost dela od doma izkoristilo 236 zaposlenih. Ti lahko tako delajo dvakrat tedensko in največ deset dni na mesec.
Ministrstvo za pravosodje
Pravosodno ministrstvo zaposluje 217 javnih uslužbencev, od tega jih ima 154 sklenjene anekse k pogodbi o zaposlitvi, ki jim omogoča do največ deset delovnih dni na mesec dela na domu, in 5 zaposlenih, ki lahko od doma delajo več kot deset dni na mesec.
“Število dni dela na domu zaposlenega v enem tednu je odvisno od dogovora med zaposlenimi in neposredno nadrejenimi, ki se sproti dogovarjajo o delu od doma glede na delovne potrebe prisotnosti na lokaciji delodajalca,” so odgovorili na ministrstvu za pravosodje.
Ministrstvo za solidarno prihodnost
Po številu zaposlenih najmanjše ministrstvo, ministrstvo za solidarno prihodnost (MSP), trenutno zaposluje 106 javnih uslužbencev. 79 jih lahko nekaj dni na teden delo opravlja tudi od doma. To je odvisno predvsem od delovnega mesta, pravijo na MSP in dodajajo, da nekateri te možnosti ne izkoriščajo nikoli, po večini pa enkrat ali dvakrat na teden, tisti, ki pripravljajo zahtevnejše zakonske predpise pa včasih tudi do trikrat na teden.
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
139 javnih uslužbencev od 155 zaposlenih na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) ima sklenjen aneks k pogodbi o zaposlitvi, v katerem je opredeljeno delo od doma do deset dni na mesec, šest zaposlenih pa lahko dela od doma več kot tri dni na teden. Kot so dejali na MVZI, je v zadnjih treh mesecih delo na domu opravljalo 122 zaposlenih na ministrstvu. Ti morajo o opravljenem delu neposredno nadrejenemu redno pisno poročati prek predvidenega obrazca.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (MVI) je trenutno zaposlenih 267 uslužbencev, aneks, ki ureja delo od doma, ima sklenjenih 242 javnih uslužbencev. “Kljub temu da ima omenjeni aneks sklenjeno sorazmerno veliko zaposlenih, se za to možnost odločijo zgolj občasno. Tako nekateri zaposleni kljub aneksu, ki dovoljuje delo na domu do trikrat tedensko, delo na domu opravljajo redko,” so sporočili z MVI.
Delo na domu na določen dan je odvisno od vsebine nalog in potreb delovnega procesa ter potrebne prisotnosti zaposlenih v prostorih delodajalca, so še dodali na ministrstvu.

Ministrstvo za zdravje
Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je pri njih zaposlenih 221 ljudi, 184 jih ima sklenjene anekse k pogodbi, da lahko delo opravljajo od doma. Na ministrstvu ne vodijo evidence o številu uslužbencev, ki delo dejansko opravljajo od doma, saj imajo vsi s sklenjenim aneksom možnost za tovrstno opravljanje dela. Zaposleni na ministrstvu lahko delajo od doma največ dva dni na teden in ne ob ponedeljkih.
“Javni uslužbenec mora biti v delovnem času dosegljiv po telefonu in elektronski pošti, službeni stacionarni telefon pa mora biti preusmerjen na telefonsko številko, na kateri je javni uslužbenec dosegljiv, prav tako ima obveznost, da se udeležuje nujnih in neodložljivih službenih obveznosti tudi na dan, dogovorjen za opravljanje dela na domu,” so nam dejali na zdravstvenem ministrstvu.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Drugo največje ministrstvo v aktualni vladi, ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ), zaposluje 754 javnih uslužbencev, od doma pa občasno dela 230 zaposlenih na ministrstvu. Praviloma zaposleni delajo od doma enkrat na teden, po več dni na teden pa tisti uslužbenci, ki imajo posebne zdravstvene ovire glede prihoda na delo. Zaposleni morajo biti v času dela od doma vedno dosegljivi, po vsakem takšnem delovnem dnevu pa morajo pripraviti poročilo.
“Če naloge v času dela od doma niso bile ustrezno opravljene, nadrejeni to zapiše v poročilo, in naslednjič, ko zaposleni zaprosi za delo od doma, lahko prošnjo zavrne,” so sporočili z MZEZ.

Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu
Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu uradno ni ministrstvo, a ker ga vodi minister brez listnice, smo urad vseeno vključili v svojo analizo. Tam je bilo ob našem povpraševanju zaposlenih 20 javnih uslužbencev, 15 jih ima odobreno možnost dela od doma. Tega lahko opravljajo do dva dni na teden, če to delovni proces dopušča. Kot so nam sporočili z urada, je v prvih dveh mesecih letošnjega leta delo od doma dejansko opravljalo 10 zaposlenih.
Minister za javno upravo je lani pozval javne uslužbence, naj delajo od doma
Lani maja je minister za javno upravo Franc Props števile javne uslužbence pozval, naj zaradi velike gneče, ki je bila posledica številnih praznikov v sosednjih evropskih državah, raje delajo od doma.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje