Kuhano vino se je na prazničnih stojnicah v središču prestolnice večinoma spet podražilo, zanj je treba letos odšteti od 3 pa do 4,5 evra. Višje cene pa, kot kaže, niso previsoke, saj je obisk ponekod celo večji kot lani.
Letošnja praznična sezona se je od tradicionalnega prižiga lučk konec novembra v Ljubljani že dodobra začela. Od zgodnjega popoldneva, ko se začne temniti, so trgi in stojnice nabito polni ljudi, ki se pogrejejo z vročo čokolado in prazničnim “kuhančkom”.
Ta se je to sezono na večini stojnic spet podražil. Za kozarec kuhanega vina je bilo lani v strogem središču prestolnice treba odšteti okoli tri evre in pol, letos pa se je cena zvišala za od okoli 30 do 50 centov.
Na Prešernovem trgu se cene kuhančka tako gibljejo od 3,5 evra pa vse do 4,5 evra. Na stojnicah vzdolž Cankarjevega nabrežja je cena 4 evre, na Pogačarjevem trgu 3,5 evra. Najcenejšega smo zasledili na stojnici na Kongresnem trgu, kjer cena znaša 3 evre.
Na eni od najbolj obiskanih stojnic Pri Maketi so dejali, da letošnje cene tako hrane kot pijače na vseh stojnicah na Prešernovem trgu dvignejo marsikatero obrv, a da kljub pritožbam o previsokih cenah te strank ne odvračajo od nakupa. Ceno kuhanega vina so sami od lani podražili za 30 centov, s 3,5 evra na 3,8 evra. Ob tem so sicer poudarili, da so se cene vina pri dobaviteljih povišale za med 15 in 20 odstotki.
Prav tako so se letos podražile najemnine sejemskih hišk: ponekod za slabih tisoč evrov, na Prešernovem trgu pa tudi do dva tisoč evrov. Nekoliko višje cene so tako tudi poskus kritja višjih stroškov.
Vendarle pa se po besedah lastnika omenjene stojnice najem na koncu izplača, saj sezono zaključijo z dobičkom, tudi obisk ocenjujejo kot dober. Najbolj prodajana pijača je kuhano vino, takoj za tem tako imenovan “apfelstrudel”, od brezalkoholnih pijač pa vroča čokolada. Od hrane pa so kot najbolj priljubljene letos izpostavili žabje krake, ki jih želijo poskusiti tako turisti kot tudi nekateri domači gostje.
Sogovornik na eni od stojnic na Cankarjevem nabrežju je pojasnil, da je kuhano vino daleč najbolj prodajana pijača, da pa opaža razliko med tem, katere stranke imajo raje katero: Slovencem in Avstrijcem je bolj pri srcu belo, medtem ko Italijani prisegajo na rdeče.
Na Cankarjevem nabrežju, kjer so vsi ponudniki letos ceno kuhanega vina enotno zvišali na 4 evre, doslej niso prejeli niti ene pritožbe, da bi bila cena previsoka, pa so za N1 povedali na stojnici pri Jezeršku. Letos beležijo več prometa kot lani, kar pripisujejo večinoma vremenu. Lani je marsikoga od obiska prazničnih stojnic namreč pregnalo deževno in muhasto vreme, medtem ko letošnja suha in hladna zima po besedah sogovornika na stojnici veliko več ljubi privabi v center mesta na kozarec vroče pijače in topel prigrizek. Dodal je, da je naval ljudi v zgodnjih večernih urah, nekje med 17. in 20. uro, tolikšen, da veliko večino prometa v dnevu pridelajo prav v teh treh urah.
Kuhani gini, “apfelstrudli”, vroči punči in podobne alkoholne sladke pijače stanejo večinoma med 5 in 6 evri. Prigrizki, kot so palačinke, “šmorn”, kostanj, štruklji, juhe, ocvrt krompirček, hotdog stanejo med 5 in 10 evri, medtem ko boste za konkretnejši obrok – hamburgerje, čevapčiče, pleskavice in ostale večinoma mesne izdelke – primorani odšteti več kot 10 evrov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!