
Veter je povzročil že ogromno škode na Gorenjskem in Štajerskem, pa tudi v Zgornjem Posočju in na Cerkljanskem. Ker se razmere še niso umirile, pa bo čas za oceno dejanske škode nastopil šele ob izboljšanju vremena. Prav tako zaradi močnih sunkov vetra številnih odkritih streh še ni mogoče sanirati.
Na interventni številki 112 v Kranju so zabeležili več kot tisoč klicev na pomoč, je v jutranji izjavi za javnost zapisal poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid.
Iz Civilne zaščite Občine Žirovnica so davi sporočili, da so ekipe civilne zaščite in gasilcev s pomočjo dveh ekip kranjske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje začele delo in so na terenu. "Kar pomeni, da bodo najprej odstranili vse nevarnosti in zavarovali premoženje in nevarne situacije pred nadaljnjim uničevanjem," so zapisali.
Tudi sicer bo na Gorenjskem danes, kolikor bodo dopuščale razmere, potekalo odstranjevanje posledic močnega vetra. Ob tem civilna zaščita občane prosi, da ravnajo samozaščitno, lastnike gozdov pa, naj ne hodijo v gozdove.
"Čas za oceno škode bo, ko se razmere umirijo," je podčrtal Šmid. Opozoril je še, da je treba poskrbeti tudi za domače živali. Ker se razmere še niso umirile, pričakuje dopoldne še več intervencij, ob tem pa občane poziva, naj na številko 112 pokličejo samo v res nujnih primerih.
Padlo drevo v Škalah poškodovalo vrtec
Kot je za STA davi povedala poveljnica vodja mariborske izpostave za zaščito in reševanje Ivanka Grilanc, so do 7. ure zjutraj prejeli 110 klicev, večinoma zaradi podrtih dreves ali odkritih streh, zlasti na območju Slovenske Bistrice pa je motena oskrba z elektriko. Gasilci so morali na pomoč v 13 občinah.
Na mariborski osnovni šoli Franceta Prešerna so danes odpovedali pouk, saj je veter s strehe pometal nekaj sončnih panelov, zato so se zaradi varnosti otrok odločili, da danes ostanejo doma.
Vodja celjske izpostave uprave za zaščito in reševanje Darko But pa je dejal, da so do jutra beležili 87 dogodkov v 16 občinah, v njih pa je posredovalo 31 prostovoljnih gasilskih društev.
Največ intervencij so imeli v Velenju in Zrečah, kjer so odstranjevali podrta drevesa in odpravljali posledice vetra. Skupno je poškodovanih ali uničenih okoli 250 dreves, veter pa je poškodoval tudi osem stanovanjskih objektov in štiri gospodarska poslopja. V Škalah pri Velenju je zaradi padca drevesa poškodovan tudi vrtec, je za STA še povedal But.
Po njegovih besedah za zdaj občine še niso zaprosile za dodatno pomoč ali izdajo strokovnih mnenj o škodi, prav tako ni bilo zahtev za vključitev regijskih sil. Kljub temu so pripadniki civilne zaščite v pripravljenosti, vključno s specialnimi delovnimi stroji, če bi se razmere zaostrile.
S Koroške medtem o večjih težavah za zdaj ne poročajo, je pa zaradi podrtih dreves že od četrtka zvečer zaprta cesta Šoštanj-Črna na Koroškem pri Slemenu.
Težave tudi v Zgornjem Posočju in na Cerkljanskem
Zaradi močnega vetra imajo velike težave tudi v Zgornjem Posočju in na Cerkljanskem. Najhuje je bilo ponoči v Občini Kobarid; veter je odkrival strehe stanovanjskih hiš in podiral drevesa. Podobno je bilo tudi v občinah Cerkno in Bovec, kjer se gasilci še vedno trudijo, da bi zaščitili poškodovani objekt TKK Srpenica.
Kot je za STA povedal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite (CZ) Bovec Edi Melinc, je gasilcem v četrtek zvečer uspelo tako utrditi in pokriti skladiščne regale v TKK Srpenica, da v podjetju ni nastala dodatna škoda. Danes bodo nadaljevali delo, ki pa je zaradi močnih sunkov vetra trenutno še vedno nevarno.
"Kar smo včeraj naredili, se je izkazalo za učinkovito, da se niso podrli regali. Utrdili smo jih z vrvmi, kasneje jih bomo še pokrili," je povedal Melinc. V TKK Srpenica sicer tudi danes ne delajo, tako da bo večja škoda nastala tudi zaradi izpada proizvodnje.
Sicer pa so v bovški občini posredovali še v nekaj drugih intervencijah. Predvsem so pomagali občanom, ki jim je veter odkrival strehe. Skupno so našteli 12 intervencij. Pri odstranjevanju podrtih dreves in zagotavljanju prevoznosti cest so pomagali tudi delavci cestnega podjetja in bovške komunale.
Streh še ne morejo pokrivati, saj so sunki vetra še premočni
V Občini Kobarid so imeli težave predvsem zaradi odkrivanja streh in podrtega drevja. "Največ škode je bilo na stanovanjskih hišah. Veter ni prizadel le enega naselja v občini, ampak je povzročal škodo skoraj po vseh krajih, od Breginja in Robiča pa vse do Kobarida in Drežnice," je za STA povedal poveljnik občinskega štaba CZ Kobarid Aleksander Vončina.
Doslej so v kobariški občini našteli 33 intervencij, v katerih so posredovali gasilci, in 20 takih, kjer so posredovali delavci občinskega režijskega obrata pri zagotavljanju prevoznosti cest. Delo nadaljujejo tudi danes, saj je nekaj streh precej poškodovanih in odkritih.
V Cerknem še vedno zbirajo prijave škode. Trenutno posredujejo na 17 objektih, zaradi prevrnjenega drevja ni prevozna cesta Podpleče-Planina in Podpleče-Novaki, je za STA povedal poveljnik občinskega štaba CZ Cerkno Stanko Močnik. V vasi Zakojca so brez električne energije.
"Trenutno skrbimo predvsem za prevoznost cest, pri pokrivanju streh pa še ne moremo posredovati, saj je zaradi močnih sunkov vetra to še vedno prenevarno," je dejal Močnik.
Danes je na terenu okoli 70 gasilcev iz petih prostovoljnih gasilskih društev, v četrtek pa jih je posredovalo še več. Močnik je povedal še, da je ljudi trenutno dovolj, počakati morajo le, da se veter nekoliko umiri.
V Pomurju med sedmo in osmo uro zjutraj 172 klicev na 112
O močnem vetru, ki je podiral drevesa in poškodoval električno ter telekomunikacijsko infrastrukturo, poročajo tudi iz Pomurja.
Kot je za STA povedal vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Murska Sobota Martin Smodiš, so od četrtka opoldne do danes do 7. ure zabeležili 62 dogodkov na 61 lokacijah v 20 občinah, predvsem na Goričkem, pri čemer je bil pritisk največji danes zjutraj med 7. in 8. uro, ko so zabeležili 172 klicev v eni uri. Po besedah Smodiša so bile v jutranjih urah najpogostejše prijave zaradi podrtih dreves ter poškodb na električnih vodih.
Po doslej znanih podatkih so posledice neurja razpršene po več občinah, pri čemer so bile najbolj prizadete goričke občine, višina škode pa še ni ocenjena. Pristojne službe nadaljujejo odpravljanje posledic, veter pa še ni pojenjal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje