V slovenski prestolnici je potekal shod, na katerem so udeleženci žrtvam spolnega nasilja izrazili podporo. Prav tako so izrazili razočaranje zaradi nezadovoljivega odziva oblasti ob nedavnih razkritjih sumov kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost.
Medtem ko preiskava hudih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in človekovo zdravje, ki so nedavno pretresli slovensko javnost, še poteka, je danes v Ljubljani potekal solidarnostni shod v znak podpore žrtvam spolnega nasilja. Na shodu sta bili tudi ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar.
“Zgodovina je polna ženske solidarnosti in podpore,” so povabilo na shod začeli organizatorji shoda, ki se je začel na Muzejski ploščadi pri Metelkovi in ki se je odvil pod okriljem slogana Nisi sama. Shod je organizirala raziskovalna skupina Rezistenca.
“Nasilje, ki sem vam je zgodilo in travma, s katero se spopadate, nista spregledana. /…/ Razumemo vašo potrebo po anonimnosti in vzpostavljanju distance do ljudi, dogodkov, institucij. S solidarnim maršem želimo sporočiti, da nikakor ne nosite odgovornosti za nasilna dejana, ki so vam bila storjena, ter da prav tako ne nosite odgovornosti za vse, kar se je zgodilo (ali se bo zgodilo) po tem,” so organizatorji zapisali na družbenem omrežju Facebook. Poudarili so, da se vsak človek lahko odloča o svojem telesu in življenju, kar vključuje odločitev o (ne)prijavi kaznivega dejanja.
Muzejska ploščad#nisisama @_Rezistenca_ pic.twitter.com/zzZ2yEtC7o
— Tita Mayer 🏳️🌈 (@tita_mayer) September 5, 2022
Udeleženci shoda so se po zboru na Muzejski ploščadi pri Metelkovi sprehodili mimo ministrstva za kulturo, prostorov Fotopuba, pa vse do Trga republike. Tam se je shod tudi zaključil, prebrali so dopis, ki so ga poslali vladi, predsednici državnega zbora in nekaterim drugim predstavnikom oblasti.
“Z razočaranjem spremljamo vaš odziv na spolno nasilje, ki so ga ženske doživljale s strani nekaterih kulturnikov,” so sporočili in dodali, da je “stanje, v katerem so se znašle, posledica več desetletnega zanemarjanja sistemsko neurejenega problema”. Po njihovo je vlada odgovor prepustila nevladnim organizacijam, v luči tega pa so zahtevali odziv, naj žrtvam povedo, da niso same. “Sama obsodba nasilja ni več dovolj, zahtevamo dejanja,” so dodali. Pri tem so poudarili pomen izobraževanja, ter da “izstop iz tišine mora biti mogoč, je mogoč”.
obup Indeed. #nisisama pic.twitter.com/9HqyqqVJuN
— Ofra Fraza (@yoyoba24) September 5, 2022
Na transparentih udeležencev shoda so bili zapisi: “Napadete eno, odgovorimo vse”, “Nasilje ni ljubezen, “V solidarnosti je moč” in, med drugim “Patriarhat na odpad”.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje