Direktor NPU: Zaposlena na ministrstvu in prodajalec Litijske delovali usklajeno

Slovenija 31. Mar 202510:59 > 13:24 12 komentarjev

Nacionalni preiskovalni urad je vložil kazenske ovadbe v aferi Litijska, ki je močno zatresla tudi SD in njihove odnose z Gibanjem Svoboda. Po informacijah N1 so ovadeni nekdanji generalni sekretar na pravosodnem ministrstvu iz vrst SD Uroš Gojkovič, bivši vodja službe za nepremičnine in investicije na tem ministrstvu ter nekdanji član SDS Simon Starček, prodajalec stavbe na Litijski in primorski podjetnik Sebastjan Vežnaver ter njegovo podjetje Rezidenca Rajski vrt, ovadena pa je po naših informacijah tudi cenilka Breda Zorko. S kazensko ovadbo zoper štiri fizične in eno pravno osebo je preiskava afere Litijska zaključena, pa je med drugim povedal direktor NPU Darko Muženič.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je v aferi Litijska podal kazensko ovadbo zoper štiri fizične osebe in eno pravno osebo, je sporočila Generalna policijska uprava.

Kot smo na N1 poročali že januarja, so imele v preiskavi spornega 7,7-milijonskega posla nakupa stavbe na Litijski, ki je potekala na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU), status osumljenca tri fizične osebe.

Suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja sta bila osumljena nekdanji generalni sekretar na pravosodnem ministrstvu iz kvote SD Uroš Gojkovič ter bivši vodja službe za nepremičnine in investicije na omenjenem ministrstvu Simon Starček, ki je bil v preteklosti član SDS. Primorski poslovnež Sebastjan Vežnaver, ki je stavbo na Litijski za 7,7 milijona evrov državi prodal, pa je bil osumljen kaznivega dejanja pomoči pri zlorabi uradnega položaja.

Vsi trije so po neuradnih informacijah N1 zdaj tudi ovadeni. Da sta ovadbi doleteli tudi dva zaposlena na pravosodnem ministrstvu, je na novinarski konferenci potrdil direktor NPU Darko Muženič. V mislih je imel Gojkoviča in Starčka, ki ju preiskovalci sumijo, da sta pri nakupu nove sodne stavbe delovala usklajeno z Vežnaverjem, ki je po navedbah Muženiča objekt na Litijski od junija 2022 neuspešno prodajal po nižji oceni.

Sebastjan Vežnaver (Foto: Zajem zaslona/Facebook)

“Osumljeni osebi sta poskrbeli in besedilo javnega poziva za zbiranje nezavezujočih ponudb priredili, da je pogojem najbolj ustrezala prav stavba na Litijski cesti 51 v Ljubljani,” je povedal Muženič. Ko gre za Vežnaverja, pa je direktor NPU dejal, da je pomoči pri izvršitvi kaznivega dejanja osumljena oseba, ki je priskrbela ponarejeno cenitev nepremičnine in energetsko izkaznico.

Po neuradnih informacijah pa je med ovadenimi zaradi suma ponarejanja listin tudi Breda Zorko – cenilka, ki jo je najel Sebastjan Vežnaver, ki je kar dvakrat cenila stavbo in jo na koncu brez prave utemeljitve podražila za več kot pet milijonov evrov ter jo “povečala” za 2.000 m². Pod drugo cenitev stavbe je bil sicer podpisan cenilec Anton Rigler, ki pa je v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija priznal, da je cenitev, pod katero je bil sam podpisan, v resnici izdelala Breda Zorko.

NPU: 2,9 milijona evrov protipravne premoženjske koristi

Vežnaver je zapuščeno stavbo na Litijski konec leta 2019 prek svojega podjetja Rezidenca Rajski vrt (to podjetje je po informacijah N1 ovadena pravna oseba, op. a.) za 1,7 milijona evrov kupil iz stečajne mase podjetja Nikom. Pravosodnemu ministrstvu pa jo je konec decembra 2023 prodal za 7,7 milijona evrov, kar pomeni, da je s prodajo stavbe v samo štirih letih zaslužil šest milijonov evrov. Na NPU ocenjujejo, da naj bi protipravno pridobljena premoženjska korist pri poslu znašala 2,9 milijona evrov.

Nova sodna stavba na litijski
Nesojena sodna stavba na Litijski (Foto: N1)

Predkazenski postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo (SDT), ki ima tri možnosti: na podlagi ovadb lahko bodisi vloži obtožnice, bodisi zahteva uvedbo sodne preiskave, ali pa ovadbe zavrže. Po besedah direktorja NPU tožilska odločitev v tej zadevi še ni bila sprejeta.

Na vprašanje, ali razmišljajo, da bi preiskavo razširili tudi na drugo podpisnico pogodbe o nakupu stavbe na Litijski, torej na nekdanjo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, pa je Darko Muženič odgovoril, da je “NPU zaključil svoje delo s podajo kazenske ovadbe”.

Koga vse je odnesla afera Litijska?

Afera Litijska je v začetku lanskega leta močno zatresla drugo največjo vladno stranko SD. Nakup nesojene nove sodne stavbe je poleg nekdanje ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan odnesel tudi bivšo predsednico Socialnih demokratov Tanjo Fajon in nekdanjega glavnega tajnika stranke Klemna Žiberta. Pred odhodom bivše pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan je vlada s funkcije generalnega sekretarja na pravosodnem ministrstvu razrešila Gojkoviča, položaj pa je moral zapustiti tudi državni sekretar na tem ministrstvu Igor Šoltes.

Tanja Fajon in Klemen Žibert
Tanja Fajon in Klemen Žibert (Foto: Žiga Živulović Jr. /BOBO)

Zaradi nakupa Litijske se je pod drobnogledom znašlo tudi ministrstvo za finance pod vodstvom Klemna Boštjančiča iz vrst Gibanja Svoboda. Večino denarja oziroma 6,5 milijona evrov za nakup Litijske je vlada na predlog finančnega ministrstva 22. decembra 2023 zagotovila s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, ki pa se po zakonu o javnih financah lahko uporabljajo samo za nepredvidene namene ali namene, ki jih pri pripravi proračuna ni bilo mogoče načrtovati.

Da pri nakupu Litijske ni bilo podlage za prerazporeditev 6,5 milijona evrov iz splošne proračunske rezervacije, je ugotovilo računsko sodišče. Še dlje je šla vodja revizijske službe na pravosodnem ministrstvu Suzana Hötzl, ki je v revizijskem poročilu pravosodnega ministrstva Dominiko Švarc Pipan, Klemna Boštjančiča in premierja Roberta Goloba obtožila, da so za potrebe nakupa Litijske nezakonito prerazporedili šest milijonov evrov proračunskega denarja.

Dominika Švarc Pipan: Resnica prej ko slej vedno pride na dan

Urad za nadzor proračuna je sicer ugotovil, da revizija nakupa Litijske, ki jo je pripravila Suzana Hötzl, ni potekala po pravilnih postopkih, zaznal pa je tudi okoliščine, ki lahko ustvarjajo dvom o nepristranskosti pri izvedbi revizije. Hötzl je napovedala, da bo njihove ugotovitve na sodišču izpodbijala s tožbo. Zaradi nakupa nesojene sodne stavbe je opozicijska SDS vložila interpelacijo proti finančnemu ministru Boštjančiču, vendar pa je slednji uspešno prestal svoj zagovor pred poslanci.

Nekdanja ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je vložitev kazenskih ovadb v aferi Litijska komentirala z besedami, da resnica prej ko slej vedno pride na dan. “Moja vest je ves čas čista, veseli me, da se to potrjuje tudi uradno in po izčrpni, dolgotrajni kriminalistični preiskavi. Potrjuje se tudi tisto, kar sem javno pojasnjevala vse od lanskega januarja. Le koliko je še podobnih zgodb, ki ostajajo prikrite,” je na Facebooku zapisala Dominika Švarc Pipan.

Aktualna pravosodna ministrica Andreja Katič  pa je opozorila, da je ključno, da organi pregona čim prej opravijo svoje delo in da zgodba dobi epilog na sodišču. “Obenem pa si želim, da bi bila izkušnja, s katero se še vedno sooča ministrstvo za pravosodje, v poduk vsem, ki na kakršenkoli način upravljamo javna sredstva, da smo maksimalno transparentni ter pozorni na učinkovito delovanje nadzorstvenih mehanizmov,” je navedla ministrica Katič.

Janša: Ovadili so uradnike, ne pa tistih, ki so sprejemali odločitve

Ob tem je dodala, da bo pravosodno ministrstvo še naprej aktivno sodelovalo s pristojnimi organi in podpiralo vse ukrepe za razjasnitev odgovornosti ter preprečevanje podobnih primerov v prihodnje. Iz SD pa so sporočili, da si že od vsega začetka prizadevajo, da pristojni organi opravijo svoje delo in da se zadeva o nakupu stavbe na Litijski razčisti ter dobi svoj epilog. “Samega procesa pa ne želimo dodatno komentirati, dokler je postopek v teku,” so zapisali.

V kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba kazenskih ovadb prav tako ne komentirajo. Prval SDS Janez Janša pa je dogajanje komentiral z besedami, da so na NPU “ovadili uradnike in ne tistih, ki so sprejemali odločitve in plačali podrtijo, ne da bi si jo sploh ogledali”. “Policija lahko zapre vrata. Kdo ji bo sploh še kaj verjel?” je na družbenem omrežju X zapisal Janša.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino