Tobačna industrija je na poostren nadzor nad tobakom odgovorila z alternativnimi izdelki kot so elektronske cigarete, ki naj bi bile po njihovo manj škodljive. NIJZ pravi, da temu ni tako, in da gre za zavajanje. Ne le zdravju, resno grožnjo elektronske cigarete in ostali ogrevani tobačni izdelki predstavljajo tudi okolju. Neprimerno odstranjeni odpadki, ki med drugim vsebujejo težke kovine, tvorijo strupene emisije, ki onesnažujejo okolje.
Elektronske cigarete so vse bolj popularne tudi v Sloveniji, po njih pa posegajo celo najmlajše generacije. O tem, ali so elektronske cigarete za javno zdravje uspeh ali nočna mora, smo pisali tudi v naši rubriki poglobljeno.
Po zadnjih raziskavah elektronske cigarete in ogrevani tobačni izdelki predstavljajo še resnejšo grožnjo okolju kot tobačne cigarete. Za njih so značilni intenzivnejši proizvodni procesi in materiali, ki niso biološko razgradljivi in jih ni možno reciklirati, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Še posebej pri elektronskih cigaretah so mnogi izdelki in vložki s tekočinami namenjeni enkratni uporabi. Izdelki vsebujejo kovinske dele, vezje, baterije in strupene snovi, kot so težke kovine. Tvorijo strupene emisije, ki onesnažujejo okolje.
Soli nikotina in težke kovine se izpirajo v zemljo in vodo ali pa jih zaužijejo živali. Proizvajalci potrošnikom večinoma ne dajejo informacij o primernem odstranjevanju odpadkov, povezanih s temi izdelki. Odstranjevanje teh odpadkov na okolju varen in prijazen način postaja vedno večji problem, so zapisali na NIJZ.
Ne le klasični tobačni izdelki (cigarete, cigarilosi, cigare…) tudi elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki, fuge (snus, tobak za žvečenje) in nikotinske vrečke (beli snus) vsebujejo nikotin.
Zasvajajoč vpliv na možgane
Nikotin lahko spremeni možgane mladostnikov tako, da hrepenijo še po več nikotina in postanejo zasvojeni z nikotinom. Tako, da je najbolje, da nikoli ne posežejo po izdelkih, ki vsebujejo nikotin, da se ne razvije zasvojenost, svetujejo na NIJZ. Ta se lahko pojavi zelo hitro po začetku uporabe, še posebej dandanes, ko proizvajalci razvijajo nove izdelke, ki dodajajo še posebej visoke ravni nikotina. Ko si zasvojen z nikotinom, je lahko opustitev izdelka z nikotinom težavna in zahteva precejšnje napore.
Zavajanje z “manj škodljivimi” izdelki
V času, ko se predvsem v svetu zaostrujejo ukrepi nadzora nad tobakom in marsikje pomembno znižujeta prodaja tobačnih izdelkov in odstotek kadilcev, je tobačna industrija za zagotovitev nadaljnje prodaje in dobička začela ponujati alternativne izdelke z nikotinom, to so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki, fuge, nikotinske vrečke.
“Že v preteklosti je tobačna industrija zavajala z ‘manj škodljivimi’ izdelki (cigarete s filtri, lahke cigarete), za katere se je naknadno potrdilo, da niso nič manj škodljivi za zdravje kot običajne cigarete. Tobačna industrija potrebuje naslednje generacije kupcev svojih izdelkov,” so navedli in pozvali mladostnike, naj se ne pustijo zmanipulirati.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje