Nekaj pred 10. uro dopoldne je zagorelo na območju Renškega vrha nad Renčami. Požar se je na težkem in mestoma neprehodnem kraškem terenu najprej širil proti vasi Temnica, pozneje pa se je zaradi burje obrnil v drugo smer. Pri gašenju požara pomagajo štirje helikopterji, dva slovenska in dva italijanska, ter hrvaško letalo kanader. V požaru bo tudi čez noč posredovalo več kot 300 gasilcev iz več slovenskih regij, saj se je požar zaradi okrepljene burje spet razplamtel.
Uprava RS za zaščito in reševanje je zaradi požara na goriškem Krasu aktivirala državni načrt za velike požare v naravnem okolju, zato so primorskim gasilcem na pomoč prišli tudi gasilci iz ljubljanske in gorenjske regije. Kot so zapisali, je v občini Miren-Kostanjevica ob 9.46 med Renškim vrhom in naseljem Temnica zagorel borov gozd in podrastje.
Zaradi močnejšega vetra se je požar hitro razširil, pred večerom so ga začasno uspeli omejiti, a se je zaradi okrepljene burje spet razplamtel. V požaru bo tako tudi čez noč posredovalo več kot 300 gasilcev.
Pri gašenju sta pomagala tudi helikopterja Slovenske vojske in italijanske civilne zaščite. Preko mednarodnega mehanizma pa je na pomoč s Hrvaške priletelo tudi letalo za gašenje požarov kanader.
Kot je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je zaradi suše in presušene vegetacije ter predvsem močne burje požar hitro širil. Najbližja naselja sicer niso bila v nevarnosti, a je zaradi širjenja požara tudi po krošnjah dreves obstajal strah, da bi se to lahko hitro spremenilo. Prav zaradi tega je bilo gašenje iz zraka še posebej pomembno za zagotavljanje varnosti. Dolžina požarišča se je tudi zaradi burje širila približno za en kilometer vsaki dve uri.
Na terenu je bilo v opoldanskem času več kot 180 gasilcev poklicnih gasilskih enot in prostovoljnih društev s severne in južne Primorske. “Aktiviran je bil državni načrt za tovrstne intervencije. V dolžino požar zagotovo meri en kilometer, gori na težko dostopnem ali neprehodnem terenu,” je nato sporočil Vendramin. Zatem so se gasilcem pridružili še gasilci iz drugih regij. Nekaj po 16. uri pa je nad požarišče prvič priletelo tudi hrvaško letalo kanader, ki naenkrat zajema po 6000 litrov vode v morju v Tržaškem zalivu.
Je bil požar podtaknjen?
Na pomoč so gasilcem ponovno prišli tudi pirotehniki, saj je na območju še vedno precej neeksplodiranih ostankov iz prve svetovne vojne; tam je namreč potekala soška fronta. Aktivirana je bila tako tudi državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi severnoprimorske regije. Na lokacijo požara so bili napoteni tudi člani ekipe za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.
Vzrok požara zaenkrat še ni znan, a se pojavljajo ugibanja, da je bil podtaknjen.
Sicer pa za zdaj posebnega opozorila za prebivalce ni, poroča Radio Slovenija. Ob tem povzema besede župana občine Miren-Kostanjevica Mavricija Humarja, naj se požarišču ne približujejo in naj bodo pozorni na intervencijska vozila, da jim olajšajo prehod. Radio Robin pa je na Facebooku objavil, da goriški gasilci pozivajo vse, da ne vozijo po kraških poteh in jim ovirajo delo ter voznike prosijo, da se jim umikajo in gasilskim vozilom omogočijo prehod.
Pred dvema dnevoma je že gorelo v neposredni bližini, ob državni cesti Miren-Opatje selo pri Lokvici, vendar so požar uspešno pogasili ob pomoči dveh helikopterjev. Gorelo je na težko dostopnem terenu na območju med petimi in šestimi hektari.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje