Nova napoved župana Jankovića: kdaj se bomo lahko kopali v Ljubljanici?

Slovenija 26. Mar 202515:16 17 komentarjev
Zoran Janković
Zoran Janković (Foto: Žiga Živulović/F.A.BOBO)

Ljubljanski župan Zoran Janković je povedal, da je pogodba, ki bo Ljubljanico preuredila v kopališče, že podpisana, mulj pa bodo iz reke začeli čistiti še letos. Po županovih napovedih se bo v Ljubljanici, katere mikrobiološko stanje je bilo še pred slabim letom preslabo, da bi lahko imela status kopalnih voda, mogoče kopati že čez dve leti.

“Kdaj se bomo lahko kopali v Ljubljanici?” je ljubljanskega župana Zorana Jankovića na Instagram profilu Mestne občine Ljubljana (Mol) vprašal eden od sledilcev.

Po navedbah župana bo reka Ljubljanica kopališče postala zelo kmalu, in sicer že čez dve leti.

Kot je pojasnil, so na občini že sprejeli sklep, da se bo Ljubljanica preuredila, podpisana je tudi že pogodba štirih deležnikov v vrednosti 55 milijonov evrov. Naplavljen mulj bodo začeli iz reke čistiti še letos. “Tako da čez dve leti bo Ljubljanica kopališče,” je zatrdil župan.

V decembrskem intervjuju za STA je Janković kot lokacijo kopališča izpostavil območje Špice, kjer da se bo mogoče kopati že leta 2026.

Špica, Ljubljana
Špica/VISIT LJUBLJANA (Foto: zajem zaslona)

Za to je po županovih navedbah bistveno dokončanje kanalizacijskega omrežja v Ljubljani, ki se izvaja v okviru skoraj 140 milijonov evrov vrednega evropsko sofinanciranega komunalnega projekta Čisto zate.

Kanalizacijska omrežja so medtem ob pomoči sredstev EU uredile tudi ostale občine ob toku Ljubljanice, kar izboljšuje kakovost vode. Ko bo komunalna infrastruktura v prestolnici dokončno urejena, bo, kot je zagotovil, skupaj z direktorjem javnega podjetja Voka Snaga Davidom Polutnikom “lastnoročno zabetoniral preostale jaške”, po katerih se stekajo odpadne vode v reko.

Je Ljubljanica dovolj čista, da bi se v njej lahko kopali?

Lani so bila v Ljubljanici še vedno prisotna posamezna preseganja mikrobioloških parametrov, torej dveh vrst bakterij, E. coli in enterokokov, ki so indikator fekalnega onesnaženja. Ta preseganja so v Ljubljanici prisotna predvsem pri gostilni Livada in na Špici, zaradi česar reka doslej ni mogla imeti statusa kopalnih voda. Za ta status je treba redno spremljati mikrobiološke parametre in na podlagi večletnega monitoringa zagotoviti, da ti parametri ne presegajo v zakonodaji določenih mejnih vrednosti.

Jankovićeve napovedi o kopanju v Ljubljanici sicer segajo že v leto 2006. Še preden je postal župan prestolnice, je leta 2006 v predvolilni kampanji namreč napovedal, da bo Ljubljanica leta 2012 primerna za kopanje. Obljuba se do takrat ni uresničila. Pred zadnjimi lokalnimi volitvami jeseni 2022 je Janković dejal, da se bo v reki, ki teče skozi glavno mesto, mogoče kopati leta 2024.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje