
Usoda nesojene sodne stavbe na Litijski, za katero je pred več kot letom dni država odštela 7,7 milijona evra, še naprej ostaja negotova. Pravosodna ministrica Andreja Katič je predlagala, da bi pravico do upravljanja s stavbo s pravosodnega prenesli na ministrstvo za javno upravo, ki bi nato poiskalo uporabnika prostorov za Litijsko. A se je v medresorskem usklajevanju zapletlo. Pripombe imajo tako na ministrstvu za finance kot tudi na ministrstvu za javno upravo, ki Litijske očitno ni pripravljeno prevzeti pod svoje okrilje. Kaj je razlog za to?
Več kot leto dni od 7,7-milijonskega spornega nakupa nesojene sodne stavbe še vedno ni jasno, kaj bo država storila s prostori na Litijski. Ministrstvo za pravosodje pod vodstvom Andreje Katič iz vrst SD odločitve o namembnosti stavbe še ni sprejelo, že zdaj pa je jasno, da nove sodne palače tam ne bo. Predstavniki sodstva namreč vztrajajo, da prostori na Litijski zanje niso primerni.
Zaradi njihovega nasprotovanja so na pravosodnem ministrstvu v medresorsko usklajevanje na vlado poslali gradivo s predlogom, da bi pravico do upravljanja z Litijsko s pravosodnega prenesli na ministrstvo za javno upravo, ki ga vodi Franc Props iz kvote Gibanja Svoboda. To je namreč pristojno za upravljanje nepremičnin v državni lasti, v sklopu tega pa skrbi tudi za prostorske potrebe državne uprave.
Ministrica Katič je prepričana, da lahko ministrstvo za javno upravo najbolje presodi, kateri državni organi bi potrebovali prostore na Litijski. A po informacijah N1 se je v medresorskem usklajevanju zapletlo. Pripombe imajo tako na ministrstvu za javno upravo kot tudi na ministrstvu za finance pod vodstvom Klemna Boštjančiča iz Svobode. Ta je sicer v državnem zboru konec januarja pozdravil idejo ministrice Katič, da bi Litijsko prenesli na ministrstvo za javno upravo.

Katič predlaga prenos Litijske, Boštjančič in Props zadržana
Predstavniki vseh treh ministrstev so o prenosu Litijske nazadnje razpravljali v četrtek, vendar pa dogovora niso dosegli. “Predlog prenosa pravice upravljanja ni podprt s strani navedenih ministrstev (za pravosodje in javno upravo, op. a.), saj sta obe ministrstvi mnenja, da je predlagani prenos pravice upravljanja preuranjen,” so za N1 poudarili na pravosodnem ministrstvu.
Ministrica Katič pa je za N1 dodatno pojasnila, da so jih predstavniki ministrstev za finance in javno upravo opozorili, da bi morali v tem postopku ravnati drugače. Preden so vložili predlog o prenosu Litijske, bi morali po njihovih besedah preveriti, ali je stavbo pripravljeno prevzeti katero od drugih ministrstev. To bodo na pravosodnem ministrstvu zdaj tudi storili, vendar pa zaenkrat ne kaže, da bi se lahko že v kratkem “znebili” Litijske.
Na ministrstvu za javno upravo namreč menijo, da bi predloge in rešitve za Litijsko moralo poiskati pravosodno ministrstvo, ki je tudi po zakonu pristojno za prostorske kapacitete pravosodnih organov. “Naloga in odgovornost ministrstva za pravosodje je, da gospodarno upravlja premoženje, ki ga ima za ta namen v upravljanju, v konkretnem primeru tudi nepremičnine na Litijski. Gre namreč za namensko premoženje,” so za N1 pojasnili na Propsovem ministrstvu.

Problem naj bi bil v tem, ker je pravosodno ministrstvo pod vodstvom prejšnje ministrice Dominike Švarc Pipan Litijsko namensko kupilo za sodišča. V skladu s prvotnimi načrti bi morali v objekt preseliti upravno, delovno in socialno ter višje delovno in socialno sodišče Ljubljani. Ministrica Katič je sicer nedavno dejala, da Litijska nikoli ni bila predvidena kot rešitev za novo sodno stavbo, saj bi v tem primeru morali kupiti še več drugih objektov.
Obnova stavbe bi stala dodatnih 5,5 milijona evrov
Po besedah naših sogovornikov se zdi malo verjetno, da bi katero od ministrstev izrazilo potrebo po prostorih na Litijski. Ministrica Katič je sicer nedavno dejala, da je do nje prišlo več pobud s strani ministrstev, ki so pripravljena uporabljati prostore na Litijski. Za katera ministrstva gre, ni pojasnila. Kot smo nedavno poročali na N1, je sicer ravnateljica ene od ljubljanskih srednjih šol že predlagala, da bi prostore na Litijski v času obnove šol začasno uporabljali za izvedbo pouka.

Njeno pobudo so podprli na ljubljanski mestni občini, župan Zoran Janković pa se je zaradi tega z dopisom obrnil na pravosodno ministrico Katič ter ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja. A na šolskem ministrstvu nad idejo o začasni selitvi šol na Litijsko niso bili navdušeni. Kot so poudarili, prostori na Litijski niso primerni za izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov, opozorili pa so tudi na “neprimerno” gradbeno stanje objekta.
Objekt na Litijski namreč razpada in je nujno potreben obnove. Groba ocena stroškov obnove stavbe, za katero je država že plačala 7,7 milijona evrov, znaša še dodatnih več kot 5,5 milijona evrov. Ministrstvo za pravosodje v svojem proračunu tega denarja nima, stroški obnove pa bi po njihovih besedah padli na novega uporabnika prostorov.
Pri večjih gradbenih posegih bi se sicer lahko zapletlo, ker je ena parcel ob objektu še vedno v lasti primorskega podjetnika Sebastjana Vežnaverja, ki je Litijsko prodal državi. Posel preiskujejo tudi kriminalisti, med osumljenimi pa je tudi Vežnaver.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje