Osumljencu za lanski umor v Kobjeglavi Adrianu Petelinu italijanski policisti niso kršili človekovih pravic. Njegova odvetnica je namreč trdila, da so mu pravice kršili s tem, ko ga o njegovih pravicah niso izrecno podučili v slovenskem jeziku. Napovedala je, da se bodo na odločitev pritožili.
Adrianu Petelinu, ki mu tožilstvo očita, da je aprila lani v Kobjeglavi umoril Darja Grmeka, italijanski policisti niso kršili človekovih pravic, ker ga o njegovih pravicah niso izrecno podučili v slovenskem jeziku. Tako je odločil koprski okrožni sodnik Matevž Gros, sojenje se bo začelo predvidoma 14. septembra, poročajo Primorske novice.
“Sodišče ni ugotovilo, da bi mu s tem kršili človekove pravice, zato razloga za izločitev dokazov in listin ni,” je koprski okrožni sodnik Matevž Gros v torek odločil in skupaj z odvetnico Moniko Mavsar, ki brani obtoženega, in tožilko Vesno Medica začel določati datume, ko bodo na koprskem sodišču razpisali obravnave.
Odvetnica Mavsar je napovedala, da se bodo na odločitev pritožili. Trdi, da so obtoženemu italijanski policisti, ki so ga prvič zaslišali, kršili človekove pravice, ker ga niso podučili, da ima pravico govoriti v svojem maternem jeziku. V torek je sodišču predložila tudi izjavo šole iz Nabrežine, da je Petelin tam končal šolanje v slovenskem jeziku. Tožilka je pripomnila, da so vsi obrazci napisani dvojezično in da mu niso kršili pravic.
Umora iz koristoljubja Petelin ni priznal
Na predobravnavnem naroku na koprskem okrožnem sodišču 9. maja letos 59-letni Petelin iz Devina v Italiji ni priznal, da naj bi aprila lani v Kobjeglavi pri Komnu iz koristoljubja na grozovit način umoril 57-letnega domačina Darja Grmeka.
Takrat je obtoženčeva zagovornica predlagala izločitev vseh dokazov, pridobljenih na temelju odredbe koprskega sodišča o pridobitvi izpisov iz baznih postaj in SMS sporočil iz Petelinovega telefona, pa tudi z zaslišanj obtoženca pred italijanskimi varnostnimi organi.
Po mnenju zagovornice odredba ni imela pravne podlage, ker naj bi obrazložitev preiskovalnega sodnika preveč temeljila na ugotovitvah tožilstva. Poleg tega naj bi jo sodišče izdalo prej, kot so na kraju zločina našli Petelinov DNK. Odvetnica Mavsar je takrat zatrdila, da sta bili poleg zasebnosti njenega klienta s tem kršeni tudi ustava in konvencija o človekovih pravicah.
Italijanski policisti po trditvah odvetnice niso dali obdolžencu vseh pravnih poukov, ki jih zahteva slovenska zakonodaja. Zaradi tega naj bi bil neveljaven tudi zapisnik o zaseženih predmetih.
Petelin je v priporu od 26. junija lani. Ob njegovem prijetju so kriminalisti predstavili svoje ugotovitve.
Umorjeni naj bi se aktivno ukvarjal s preprodajo prepovedanih drog, predvsem državljanom Italije. Med njegovimi odjemalci je bil tudi obdolženec, ki naj bi mu zaradi preteklih nakupov in drugih poslov s prepovedanimi drogami dolgoval večji znesek. Tako kot že večkrat prej naj bi 1. aprila lani prišel do Grmeka, ki ga je spustil v notranjost hiše v Kobjeglavi. Zatem naj bi se sprla, spor pa naj bi se končal z umorom. Obdolženec naj bi v kuhinji zanetil požar, ki se ni razširil, nato pa se je vrnil domov v Italijo.
Vse N1ajboljše: Kaj se dogaja v zakulisju N1?
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!