Po protestu pravosodnih policistov: kdaj se bodo sestali z vladno stranjo

Slovenija 20. Feb 202505:05 0 komentarjev
Protest pravosodnih policistov
Protest pravosodnih policistov na Dobu. (Foto: BOBO)

Po opozorilnem protestu pravosodnih policistov in drugih zaposlenih v zaporskem sistemu, ki je potekal pred enim tednom, je ključno vprašanje, kdaj in kako bo vladna stran odgovorila na njihove zahteve. Kot nam je uspelo izvedeti, bo sestanek sindikalnih predstavnikov pravosodnih policistov s predstavniki ministrstva za pravosodje in novim generalnim direktorjem uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) Denisom Peršetom potekal v prvem tednu marca. Če njihove zahteve ne bodo upoštevane, v konferenci sindikata URSIKS napovedujejo stopnjevanje aktivnosti.

Mineva teden dni, odkar so se pred slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah na opozorilnem protestu zbrali pravosodni policisti in drugi zaposleni v zaporskem sistemu ter opozorili na alarmantne razmere v slovenskih zaporih.

“Vladi in pristojnim organom želimo sporočiti, da tako ne gre več. Status zaposlenega v našem sistemu se je v zadnjih desetletjih poslabšal. Naše delo ni več ovrednoteno in cenjeno, ampak zapostavljeno. Želimo, da se to spremeni na bolje in da bi bilo naše delo spet zanimivo in spoštovano,” je minuli četrtek pred zaporom na Dobu poudaril predsednik konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) Leon Lobe.

Od vlade in ministrstva za pravosodje so zahtevali takojšnje sprejetje in obravnavo kolektivne pogodbe za zaposlene v URSIKS, reševanje problematike kadrovske stiske med pravosodnimi policisti in drugimi zaposlenimi v zaporskem sistemu. Ker so slovenski zapori močno prezasedeni, med zaprtimi osebami pa prednjačijo tujci, so vlado pozvali k izrabi vseh pravnih sredstev za blaženje prezasedenosti v obliki transferjev in premeščanja tujih zapornikov v matične države, izvedbi pogojnih odpustov in amnestij. Zahtevali so tudi uveljavitev normativov in standardov, ki vplivajo na delo zaposlenih ter dodatke, ki pravosodnim policistom pripadajo po obstoječi kolektivni pogodbi za javni sektor, prav tako pa odpravo plačnih anomalij v novi plačni reformi.

Protest pravosodnih policistov
Protest pravosodnih policistov na Povšetovi (Foto: Žiga Živulović jr./F.A.Bobo)

Sestanek o zahtevah pravosodnih policistov bo v prvem tednu marca

Lobe je po predstavitvi zahtev poudaril, da bodo sindikalne aktivnosti zaostrili, če posluha z vladne strani ne bo. Po prvih napovedih naj bi dali vladi in ministrstvu za pravosodje en teden časa, da se opredelijo do njihovih zahtev, a so po naših informacijah ta rok podaljšali še za nekaj časa. Razlog za to so zimske počitnice, ki potekajo v tem in naslednjem tednu. Leon Lobe je za N1 dejal, da pričakujejo sestanek z novim generalnim direktorjem URSIKS Denisom Peršetom in predstavniki ministrstva za pravosodje – tudi z ministrico Andrejo Katič – v prvem tednu meseca marca.

Na kak način namerava konferenca sindikata URSIKS stopnjevati protestne aktivnosti, Lobe za zdaj ne razkriva. Nam je pa dejal, da URSIKS še pripravlja analizo izplačila plač po novem plačnem sistemu in vseh dodatkov, ki jo je pred dobrim tednom naročila ministrica Katič.

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančišek Verk je za N1 dejal, da tudi sam ne ve, kako bodo pravosodni policisti nadaljevali protestne aktivnosti. “Pravosodni policisti sicer nimajo eksplicitne prepovedi do stavke, jo imajo pa vsekakor posredno, saj morajo tudi v času stavke opravljati svoje delo in zagotavljati varnost zapornikov, zaporskega sistema in državljanov,” je dejal.

V SDOS se bodo o nadaljnjih aktivnostih vsekakor morali pogovoriti skupaj, je pa pozdravil prizadevanja sindikata konference URSIKS za pristop stopnjevanja pritiska, saj si pravosodni policisti in drugi zaposleni v zaporskem sistemu v nasprotnem primeru ne morejo obetati kakršnih koli izboljšav trenutnega stanja.

Pravosodni policisti so zaradi pomanjkanja kadra preobremenjeni, je opozoril Verk in dodal, da se zna zgoditi, da bo v prihodnje še več bolniških odsotnosti in primerov izgorelosti v njihovih vrstah. “Enostavno ljudi ne bo. Se bo pa to še bolj poznalo, ko se bo odprl novi zapor Dobrunje. Ne vem, kje bodo našli dovolj pravosodnih policistov za ta zapor, potrebovali bi jih najmanj 100, se mi pa zdi, da jih bodo težko našli vsaj 50,” je dejal.

Protest pravosodnih policistov v Mariboru
Protest pravosodnih policistov v Mariboru. (Foto: Mariborinfo/BOBO)

Pravosodna ministrica, ki je zahtevam pravosodnih policistov in drugih zaposlenih prisluhnila na opozorilnem protestu pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi, je dejala, da bodo o nastali situaciji v čim krajšem možnem času spregovorili tudi s predstavniki sindikatov vseh zaporov in skupaj oblikovali sistemske ukrepe. “Nikoli si nisem mislila, da bomo kot družba imeli tako polne zapore, da imamo vse več kriminala. Predvsem pa se pozna tudi to, da je Slovenija na migrantski poti,” je poudarila Katič.

Prav zardi velikega števila zaprtih tujcev – teh naj bi bilo v slovenskih zaporih več kot 52 odstotkov – je bil v petek poleg prve izplačane plače po novem sistemu plač v javnem sektorju izplačan še dodatek za delo s tujci v višini desetih odstotkov mesečne bruto plače. A tega dodatka so bili deležni le tisti pravosodni policisti in zaposleni v zaporskem sistemu, ki neposredno delajo s tujci, ne pa tudi tisti na odprtih oddelkih in v prevzgojnem domu v Radečah.

V zaporih po državi je trenutno zaprtih približno 1.775 oseb, od tega naj bi bilo kar 52 odstotkov tujcev. V URSIKS je trenutno zaposlenih 509 pravosodnih policistov, 40 pa jih je zaposlenih pogodbeno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino