
Starši ljubljanske osnovne šole Danile Kumar iz Ljubljane so pred časom pripravili pobudo Skupaj za šole, s katero se zavzemajo za bolj kakovostno javno šolstvo. Izpostavljajo problematiko financiranja, pomanjkanja učiteljev in prenormiranost. Pod pobudo so doslej zbrali približno 1.500 podpisov, pristojnim jo nameravajo predati do konca šolskega leta.
Kot so pojasnili v pobudi, o kateri smo pisali tudi na N1, se je ta razvila zaradi dolgoletnih stalnih pozivov strokovnih delavcev v šolstvu in drugih strokovnjakov k spremembam. Po mnenju sveta staršev Osnovne šole (OŠ) Danile Kumar je skrajni čas, da se oglasijo tudi starši, s tem želijo podpreti šolnike in dodatno opozoriti na težke razmere.
Med cilji pobude je povečanje finančnih sredstev za javno šolstvo iz državnega proračuna. “Šole morajo s skoraj enakimi sredstvi kot pred leti izpolniti bolj zahtevne programe, slabši rezultati v mednarodnih primerjalnih evalvacijah pa nakazujejo na padec znanja slovenskih učenk in učencev,” so opozorili.
Zavzemajo se tudi za povečanje števila učiteljev in drugih strokovnih delavcev v šolah. Kot menijo, bi k zvišanju ugleda in interesa za učiteljski poklic zagotovo pripomogle višje plače in tudi druge spodbude, zato predlagajo, da pristojni najdejo način oziroma sredstva v državnem proračunu za take ukrepe.
Obenem želijo, da se zmanjša birokracija v šolstvu, saj da to področje ureja preveč različnih pravnih aktov.
“Upoštevanje pravnih predpisov šolam nalaga obilo dodatnega administrativnega dela, učiteljem pa jemlje veliko dragocenega časa in energije ter onemogoča svobodo in avtonomijo pri izvajanju vzgojno-izobraževalnega dela,” so navedli.
S pobudo so januarja seznanili 450 osnovnih šol. Vodstva šol so prosili, da pobudo posredujejo staršem na svetih staršev ali neposredno. Podpise podpore zbirajo na roditeljskih sestankih, razmišljajo pa tudi o možnosti oddaje podpisov na spletu.
Kot je za STA navedla predsednica sveta staršev OŠ Danile Kumar Maja Vodopivec Crkvenjaš, so do petka do 11. ure zbrali skoraj 1.500 podpisov staršev z 38 osnovnih šol. Podpise nameravajo zbirati nekaj mesecev, ministru za vzgojo in izobraževanje ter predsedniku vlade pa nameravajo pobudo podati do konca šolskega leta.

Kot so zapisali predstavniki sveta staršev, pobudo podpira tudi vodstvo njihove šole. Ravnateljica OŠ Danile Kumer Mojca Mihelič, ki je tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije, je to potrdila.
Pojasnila je, da so starši sicer pobudo pripravili brez nje, z njo pa so začeli že novembra lani. Ob tem je pozdravila odzivnost ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja, ki je dosegel, da je v zakonodajnem postopku v DZ predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, v katerem se opredeljuje delež BDP za področje vzgoje in izobraževanja, kar sovpada z zahtevo staršev v omenjeni pobudi.
Na ministrstvu so za STA navedli, da z vsebino pobude niso seznanjeni. Ob tem pa so našteli več ukrepov, s katerimi naslavljajo izzive na področju financiranja javnega šolstva in kadrovske stiske.
Med njimi je tudi omenjeni predlog novele, ki denimo določa obseg sredstev za razvoj in investicije na področju vzgoje in izobraževanja in omogoča dopolnilno delo pri istem delodajalcu. Prav tako se uvaja možnost napredovanja za tiste strokovne delavce, ki doslej te možnosti niso imeli.
Za ublažitev kadrovske stiske dodeljujejo tudi kadrovske štipendije, sofinancirajo študijske programe za pridobitev pedagoško-andragoške izobrazbe in šolnine za nadaljnje izobraževanje strokovnih delavcev. Za slednje je bilo od leta 2019 skupno namenjenih okoli 1,16 milijona evra, so pojasnili.
Da bi preprečili odliv iz šolskega prostora, pripravljajo tudi projekt za podporo učiteljev na začetku karierne poti z mentorskim programom, na posameznih področjih pa so predvidene tudi spremembe kadrovskih pogojev. Omenili so tudi nedavno uveljavljeno reformo plačnega sistema v javnem sektorju, ki prinaša dvig plač vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju, in temeljito prenovo učnih načrtov, ki bodo bolj prilagojeni potrebam sodobne družbe.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje