Slovenijo je v noči na petek zajelo močno deževje, ki se je v velikem delu države čez dan umirilo. Precej težav je bilo v občini Tolmin v Baški grapi, kjer so zaradi poplavljanja Bače evakuirali prebivalce, v dolini Idrijce in v dolini Kamniške Bistrice, ki ponekod ni prehodna. Reke so zvečer začele upadati, pozno zvečer pa so dele države znova zajele nevihte s točo in močnimi nalivi.
Najnovejše
Kakšno vreme nas bo spremljalo med vikendom?
Vreme bo po napovedi Agencije RS za okolje ponoči delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, s posameznimi plohami. V soboto bo sprva zmerno do pretežno oblačno, po nekaterih nižinah tudi megleno. Čez dan bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, predvsem v zahodni Sloveniji pa bo nastalo nekaj ploh.
V nedeljo in ponedeljek bo v vzhodnih krajih večinoma sončno. Drugod bo spremenljivo oblačno, predvsem na zahodu bodo nastajale krajevne plohe. Pihal bo jugozahodnik. V torek bodo padavine znova zajele večji del države.
Z več koncev države poročajo o toči
Večerne nevihtne celice, ki so pozno zvečer zajele severne in osrednje dele države so nekaterim krajem prinesle tudi točo. Kot smo že poročali, je v Črni na Koroškem klestila kot lešnik debela toča. Glede na objave na družbenih omrežjih so je bili deležni tudi v Bovcu, Velenju, Halozah in drugod na Koroškem.
Nevihtne celice potujejo čez Slovenijo, naliv tudi v Ljubljani
Ljubljano je zajela nevihta z močnim nalivom in bliskanjem. Kot kaže radarska slika padavin, se več nevihtnih celic pomika tudi čez druge dele države.
Ploh in neviht še ni konec: Močna nevihta je na poti čez Štajersko pustila nekaj ledenih dodatkov
Ploh in neviht za danes še ni konec. "Kar močna nevihta se je razvila na Koroškem in je na poti čez Štajersko pustila tudi nekaj ledenih dodatkov. V zadnji uri pa smo zabeležili tudi močan naliv v Bovcu, kjer je med 19:30 in 20:00 padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter," je agencija za okolje zapisala na X.
⛈ Ploh in neviht za danes še ni konec. Kar močna nevihta se je razvila na Koroškem in je na poti čez Štajersko pustila tudi nekaj ledenih dodatkov.
— ARSO vreme (@meteoSI) October 27, 2023
💦 V zadnji uri pa smo zabeležili tudi močan naliv v Bovcu, kjer je med 19:30 in 20:00 padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter. pic.twitter.com/kGSuScQbRq
Uprava zabeležila 233 dogodkov, povezanih z deževjem
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je današnje močno deževje z vetrom povzročilo precej nevšečnosti predvsem na območjih regijskih centrov za obveščanje Nova Gorica, Kranj, Ljubljana, Celje in Slovenj Gradec. Meteorna voda, narasli vodotoki in hudourniki so poplavljali objekte in ceste, zaradi razmočenega terena pa so se prožili tudi zemeljski plazovi.
V zvezi s tem je uprava zabeležila 233 dogodkov, največ v občinah Tolmin, Kanal, Idrija in Kamnik. V več vrtcih in šolah na območju Savinjske doline, Kamnika in Tolmina so zaradi poplav izvedli evakuacijo. Zaprte pa so ceste Ljubno-Luče pri Bukovniku, Luče-Solčava pri Igli, Kneža-Podbrdo in regionalna cesta Nova Gorica-Tolmin med Ušnikom in Doblarjem.
V srednjem in spodnjem toku poplavlja Sava. Tudi Kolpa
Do večera so reke v zahodni, osrednji in severni Sloveniji začele upadati, poplavljala pa bo Sava v srednjem in spodnjem toku, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kolpa v srednjem toku poplavlja in le še počasi narašča. Soča v spodnjem toku in Sava Bohinjka poplavljata in že upadata, poplavljata tudi Vipava in Hubelj, ki imata ustaljen pretok.
Po podatkih Arsa se razlivajo še Sava v srednjem toku, Sora, Ljubljanica s kraškimi pritoki in Savinja v spodnjem toku. Sava v srednjem toku še počasi narašča. Savinja in Sora upadata, pretok Ljubljanice počasi narašča, podobno se bo nadaljevalo tudi v soboto.
Danes ponoči se lahko razlije tudi Sava v spodnjem toku, kjer še narašča. Preko noči bo začela Sava v srednjem toku upadati, v soboto pa tudi v spodnjem. Ob koncu tedna in v ponedeljek se bo vodnatost rek zmanjševala.
V soboto pa bo morje med 6. in 11. uro ponovno poplavljalo v višini do okoli 30 centimetrov, so še zapisali pri Arsu.
Na Kamniškem poškodovani vodotoki in ceste
Zaradi grozečega plazu so dopoldne preventivno evakuirali približno 107 prebivalcev iz 44 objektov iz dveh vasi v dolini Bistričici, je za N1 povedal Jože Oblak, vodja intervencije na Kamniškem. Kot je pojasnil, so se ljudje po pregledu plazu okoli 17. ure lahko vrnili na svoje domove.
"V dopoldanskem času se je na območju plazu pojavilo močnejše odnašanje mulja, dreves in skal, zato smo ljudi preventivno evakuirali. Plaz je nato pregledal geolog, preletel ga je dron in helikopter. Ugotovili smo, da odnašanje mulja ni bil vzrok za nepravilno delovanja plazu, temveč je šlo za spremembe na hudourniškem potoku," je povedal.
Plaz je stabilen in neposredno ne ogroža vasi. "Ker nevarnosti ni, smo ljudem dovolili, da se vrnejo domov," je še povedal.
Po besedah Oblaka je tudi na Kamniškem zaradi močnega deževja nastalo precej škode. "Škode na objektih ni bilo, a so precej poškodovani vodotoki in ceste, nekateri prebivalci so odrezani od sveta, dolina Kamniške Bistrice ponekod ni prehodna, na primer pri nekdanji gostilni Gams je voda poplavila cestišče. Prav tako nekaj hiš v vasi Krivčevo ni dostopnih. Lokalna cesta namreč ni prevozna," je še strnil Oblak.
Na območju Bohinja odkrite strehe
V Zgornji Bohinjski dolini je bil problematičen predvsem veter, ki je odkrival strehe, zlasti v Srednji vasi. Poročajo o tem, da je veter odkril streho na sedmih objektih, posredovali pa so gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Srednja vas v Bohinju.
Gasilci, delavci cestnih podjetij in ekipe z mehanizacijo so se, ne le v Železnikih in v Bohinju temveč tudi drugod po Gorenjskem, ukvarjali predvsem s prečrpavanjem vode, preusmerjanjem toka, čiščenjem cest in odstranjevanjem plazov ter podrtih dreves.
O več intervencijah poročajo tudi iz Škofje Loke. Voda je ponekod prestopila bregove, nekatere ceste niso bile prevozne, trenutno pa ostaja zaprt le še podvoz v Bodovljah. Ob eni izmed hiš se je sprožil dodaten plaz, podtalnica pa je zalila nekaj kleti, so povzeli na Občini Škofja Loka, kjer so veseli, da posledice deževja tokrat niso bile tako hude kot v začetku avgusta.
V Železnikih otroci preventivno dlje ostali v šoli, v Bohinju težave s fekalijami
Dopoldan so obilne padavine zlasti na območju Sorice in Podbrda povzročile precej težav ne le na primorski, temveč tudi na gorenjski strani Škofjeloškega in Cerkljanskega hribovja.
Zaradi nevarnih razmer na cestah pa so preventivno dlje časa v šoli v Železnikih zadržali otroke.
Za Železnike, ki jim je avgustovska ujma prizanesla, so bile to največje letošnje poplave. Kot je povedal župan Marko Gasser, so bili protipoplavni ukrepi, ki se v občini gradijo po katastrofalnih poplavah leta 2007, večinoma učinkoviti. Manjša učinkovitost pa se je pokazala na območju Češnjice, kjer je voda poplavljala objekte, zato bo morda na tem mestu treba najti optimalnejše rešitve.
Gasilci so imeli precej dela s prečrpavanjem vode tudi na območju Bohinja, zlasti Bohinjske Bistrice. Kot je povedal poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Silvo Režek, je bregove prestopilo več potokov. Voda je tekla po cestah in zalila nekaj objektov, zlasti kleti in garaže. Težave so imeli tudi s fekalno kanalizacijo.
Kakšno vreme bo čez vikend?
Ponoči bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Možna bo le še kakšna ploha. Najnižje jutranje temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 13 stopinj Celzija, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje. V soboto bo sprva zmerno do pretežno oblačno, po nekaterih nižinah tudi megleno. Čez dan bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, predvsem v zahodni Sloveniji bo nastalo nekaj ploh. Ponekod bo pihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21, na severozahodu okoli 14 stopinj Celzija.