Poslanci so v četrtek predlog novele zakona o brezplačni šolski prehrani enotno poslali v nadaljnjo obravnavo, kot primernega za pa so ocenili tudi predlog sprememb zakona o osnovni šoli. S slednjim bi kot pravico za vse šoloobvezne otroke uvedli šolsko kosilo, z novelo zakona o šolski prehrani pa bi to pravico tehnično uredili.
DZ je danes z 51 glasovi za in nobenim proti odločil, da je predlog novele zakona o šolski prehrani primeren za nadaljnjo obravnavo. Z 49 glasovi za in petimi proti pa so kot primernega za nadaljnjo obravnavo ocenili tudi predlog sprememb zakona o osnovni šoli. Predloga je v DZ vložilo 5.000 državljanov, v njihovem imenu pa Inštitut 8. marec.
V Državnem zboru so ravnokar brez glasu proti izglasovali nadaljnjo obravnavo našega predloga za brezplačna kosila za vse otroke v osnovnih šolah. (1/4) pic.twitter.com/L04HNrTy6k
— Inštitut 8. marec (@8Marec) February 23, 2023
Predlagatelji želijo s predlogoma zagotoviti brezplačno kosilo za vse učence.
Preberite še: Predlogu o brezplačnih kosilih ne nasprotuje nobena poslanska skupina
Na inštitutu so predloga vložili glede na izkušnje staršev, ki so poročali, da otrokom težko plačajo kosilo v šoli. S spremembo zakona o osnovni šoli bi kot pravico za vse šoloobvezne otroke uvedli šolsko kosilo, z novelo zakona o šolski prehrani pa bi to pravico tehnično uredili in pri pripravi obrokov denimo prepovedali zunanje izvajalce. Zagotavljanje šolskega kosila je po veljavni ureditvi namreč tržna dejavnost.
Predloga so po njihovih besedah podprle številne nevladne organizacije in sindikati, tako Slovenska filantropija, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja, Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij in zveza prijateljev mladine.
Izdatki proračuna bi se po izračunih obeh predlogov povečali za 77 milijonov evrov.
Preberite še: Starši na informativnih dneh: zakaj hodijo z dijaki in kje so lahko težave?
Po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde na ministrstvu načeloma podpirajo namen predlagatelja v zvezi z zagotovitvijo brezplačne prehrane za učence. Opozoril pa je, da je spremembe treba vpeljevati postopoma, saj nimajo vse šole ustreznih kadrovskih, prostorskih in organizacijskih zmožnosti.
Humanitarne organizacije pozivajo Goloba k iskanju rešitve tudi v praksi
18 humanitarnih in drugih nevladnih organizacij poziva predsednika vlade Roberta Goloba k čim prejšnjem iskanju rešitev za uvedbo brezplačnih kosil v praksi. Nevladnike skrbi, da bi usklajevanje rešitev trajalo predolgo, so sporočili iz Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij.
Zato so na predsednika vlade naslovili pobudo, s katero so pozvali k učinkovitemu dialogu o uvedbi brezplačnih kosil za vse učence in čim prejšnji zagotovitvi teh vsaj za vse tiste otroke, ki prihajajo iz družin pod pragom tveganja revščine. Vsi iz te skupine namreč zdaj ne izpolnjujejo pogojev za 100-odstotno subvencijo.
Koalicija naj v dialogu s šolami, občinami, predlagatelji in drugimi nevladnimi organizacijami čim prej poišče izvedljive rešitve, so še predlagali.
Veljavni zakon o šolski prehrani sicer določa, da se sredstva za subvencioniranje ene malice dnevno na učenca in dijaka iz socialno manj vzpodbudnega okolja zagotavljajo iz državnega proračuna. Za učenca iz takšnega okolja pa proračun zagotavlja tudi sredstva za subvencioniranje enega kosila dnevno.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje