Požar na Krasu se je v sredo z italijanske razširil na slovensko stran. Sprva so se v štirih vaseh oglasile sirene za alarm, pet gasilcev je bilo primoranih poiskati zdravniško pomoč. Iz okoliških vasi so preventivno evakuirali 200 ljudi. Na terenu je bilo čez dan okoli tisoč gasilcev z vseh koncev Slovenije, ponoči jih požarišča varuje več kot 800.
NAJNOVEJŠE
Šestan: To je največji požar v zgodovini Slovenije
Sredin požar na Krasu že sedaj velja za največjega po obsegu v zgodovini Slovenije, je za N1 potrdil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.
V domove so se vrnili prebivalci petih kraških vasi, požarišča bo nadzorovalo več kot 800 gasilcev
Predstavniki Civilne zaščite za severno Primorsko so potrdili, da se je stanje proti večeru vsaj malo umirilo, a požari na vseh treh požariščih še niso povsem pod nadzorom. "Še praktično do večera sta bila v zraku tudi helikopterja slovenske vojske, nekaj odmetov velike količine vode pa je proti večeru opravilo tudi hrvaško letalo za gašenje. Le to bo na voljo tudi jutri," so sporočili. Kot smo že poročali, so se proti večeru v svoje domove lahko vrnili evakuirani prebivalci dela Mirna, kasneje pa je podobno dovoljenje dobila tudi večina prebivalcev Sel na Krasu, Hudega Loga, Korit na Krasu in Nove vasi. Ponoči bo vsa požarišča nadzorovalo več kot 800 gasilcev iz osmih gasilskih regij, so še dodali.
Prostovoljec v zbirnem centru za N1: Bilo je hudo, praktično nisi mogel dihati
"Praktično nisi mogel dihati, vsak okna smo imeli zaprta. Ne vem, kako so preživeli tam dol v Mirnu," je za N1 opisal predstavnik Športnega društva Kagho Bilje Ivan Velikonja, ki je sodeloval pri organiziranju zbirnega centra za prebivalce, ki so bili preventivno evakuirani iz okoliških krajev.
Več žarišč še odprtih
Trenutno je več žarišč še odprtih, je za N1 povedal vodja intervencije Simon Vendramin. "Požar se še vedno širi proti Kostanjevici na Krasu, proti Hudemu Logu, Lokvici in proti Mirnu,” je opisal in dodal, da je na terenu še vedno več kot tisoč gasilcev, bo pa v kratkem med njimi prišlo do manjše zamenjave.
Prebivalci Mirna se lahko vrnejo domov
Prebivalci iz dela Mirna, ki so bili popoldne preventivno evakuirani, se lahko vrnejo v svoje domove, je sporočila Civilna zaščita Severne Primorske.
Na pomoč izčrpanim gasilcem je medtem prišlo tudi hrvaško letalo za gašenje požarov. Še vedno poleg tega gasijo tudi s helikopterji slovenske vojske in policije, avstrijskim helikopterjem in tovornim letalom slovenske vojske Pilatus, na tleh pa je v akciji še naprej več kot 1000 gasilcev iz vse države.
Hrvaško obrambno ministrstvo: kanader je na poti
"Letalo za gašenje požarov (Canadair CL-415) je napoten v Slovenijo za zagotavljanje pomoči pri gašenju požara, ki je izbruhnil na območju Kostanjevice na Krasu," so sporočili s hrvaškega obrambnega ministrstva.
Protupožarni avion #Canadair CL-415 upućen je u 🇸🇮 radi pružanja pomoći u gašenju požara koji je izbio na području Kostanjevice na Krasu. Ministar obrane donio je naredbu o uporabi #HV radi pružanja humanitarne pomoći u gašenju požara u 🇸🇮.
— MORH/MoD Croatia (@MORH_OSRH) July 20, 2022
🇭🇷🤝🇸🇮 pic.twitter.com/5t0IbwYYiq
Veter se umirja, zaradi gostega dima zrak zelo onesnažen
Po napovedih Agencije za okolje se bo veter ponoči umiril. Jutri pa bodo vetrovne razmere podobne današnjim, saj bo čez dan znova zapihal izrazit maestral. Zaradi gostega dima je zrak zelo onesnažen.
Miren še vedno zavit v gost dim
"Miren je še vedno zavit v gost dim, vendar naj ogenj hiš ne bi več ogrožal. Področje še vedno preletavajo helikopterji," s terena poroča novinar N1 Jakob Murovec.
Miren je še vedno zavit v gost dim vendar naj ogenj hiš ne bi več ogrožal. Področje še vedno preletavajo helikopterji. @n1slovenija pic.twitter.com/CJdWGXJpKa
— Jakob Murovec (@JMurovec) July 20, 2022
Premier Robert Golob na Krasu
Na kraškem območju sta tudi predsednik vlade Robert Golob in evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. "Največji problem zdaj je izmučenost ekip, rotacija je tista, ki bo na koncu zaznamovala, koliko bomo uspešni," je dejal premier Golob, a dodal, da je na terenu res široka pomoč. Obenem je napovedal interventni zakon, ki bo opredelil obnovo nastale škode in poskrbel za preventivno investicijo, da se tovrstni požari ne bodo ponavljali.
Več v prispevku Premier Golob na Krasu: Trenutno je največji problem izmučenost ekip
Zadnje informacije s terena: razmere so se malce umirile
Predstavnik Civilne zaščite za Severno Primorsko Ervin Čurlič je za N1 povedal, da so se razmere v poznih popoldanskih urah malce umirile. "Kaj bo prinesla noč, pa še ne vemo," je dejal. Številni gasilci bodo po njegovih besedah čez noč ostali na različnih žariščih.
Na prizorišču sta poleg treh vojaških helikopterjev in letala pilatus tudi policijski helikopter in vodni top. Na pomoč je prispel tudi avstrijski helikopter, na poti pa sta še, kot smo poročali, italijanski in hrvaški kanader. Vojska s šestimi cisternami dostavlja vodo, med drugim je prevzela skrb za toplo prehrano in nastanitev za izčrpane enote.
Po besedah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana naj bi se veter do 20. ure znova usmeril proti morju, nato pa popolnoma umiril. To bo po njegovih navedbah ugoden trenutek, da "napadejo požar z vsemi silami, preden pade mrak, ki prinaša druge nevarnosti".
Kaj pričakovati v naslednjih dneh, je sicer težko napovedati, pa je dejal minister za obrambo Marjan Šarec. Dodatno težavo predstavljajo neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, ki jih požar detonira. Dva dni bo zadeva po njegovih besedah še "dokaj zapletena", nato bo vojska še teden dni s termokamerami pregledovala območje, da najde morebitna tleča žarišča.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje