Na kraško območje, kjer že več kot teden dni divjajo požari, je okrog 4. ure zjutraj težko pričakovano olajšanje prinesla fronta z dežjem. Ta velikega vpliva na širjenje požara po besedah predstavnikov intervencije sicer ni imela, saj je bilo padavin relativno malo, je pa okrepila optimizem pri gasilcih. Nedelja je tako minila v znamenju intenzivnega zalivanja robov požarišča. Okrog poldneva so ekipe na terenu sporočile, da je požar pod nadzorom. V današnji intervenciji je sodelovalo več kot 2000 posredovalcev, med njimi 1500 gasilcev. Predsednik vlade Robert Golob je med obiskom Krasa navedel, da je gorelo na območju približno 3500 hektarjev. Obenem je napovedal ukrepe za preprečevanje tovrstnih požarov.
Zavod za gozdove pomoči prostovoljcev za zdaj ne potrebuje več
Na Zavodu za gozdove Slovenije zaradi postopnega umirjanja razmer na požarnem območju ocenjujejo, da pomoč prostovoljcev v naslednjih dneh ne bo več potrebna, zato od ponedeljka ukinja zbirno mesto pri osnovni šoli v Komnu. Kot so sporočili, bo koordinacija nujnih gozdarskih del potekala v centralnem štabu v Kostanjevici na Krasu. V primeru povečane ogroženosti in povečanih potreb po gozdarskih delih bodo potrebe znova sporočili prek ustaljenih komunikacijskih kanalov. Ob tem na zavodu poudarjajo, da bo priložnost za prostovoljsko delo predvsem po umiritvi razmer in izdelavi sanacijskega načrta, še posebej pa pri obnovi gozdov.
Po obsežni sečnji ob protipožarnih prometnicah in ob vaseh bo v naslednjih dneh potekal odvoz in spravilo posekanega lesa in biomase. Kot pravijo odgovorni na zavodu, bo sečišča nujno urediti v najkrajšem možnem času, sicer lahko sečni ostanki postanejo vir goriva za nove gozdne požare.
"Za pripravljenost pomagati se vsem prostovoljcem iskreno zahvaljujemo, hkrati pa jih zdaj vabimo k sodelovanju pri obnovi poškodovanih gozdov," je povedal v.d. direktorja zavoda Janez Logar.
Ponoči bo na terenu 700 gasilcev
V štabu civilne zaščite za severno Primorsko so v večernem poročilu zapisali, da je bil današnji dan mirnejši in bolj optimističen od preteklih. "Prek celotnega dneva je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. Sodelovale so zračne enote iz Slovenije, Srbije, Madžarske, Italije, Slovaške in Avstrije. Popoldne sta prelet izvedli tudi letali Spartan iz Romunije. Zračne enote so tako izvedle prek 150 ur naletov. Sicer pa je bilo največ težav na severnem delu požarišča, v smeri Vipavske doline," je zapisal predstavnik civilne zaščite Robert Okorn. Jutranja fronta, ki je prinesla nekaj težko pričakovanih padavin, je okrepila optimizem pri gasilcih, z mislijo, da bo "te kalvarije vendarle enkrat konec".
V današnji intervenciji je po Okornovih besedah sodelovalo več kot 2000 posredovalcev, med njimi skoraj 1500 gasilcev, 260 gozdnih delavcev oziroma sekačev, 144 pripadnikov Slovenske vojske, Civilne zaščite, policije, služb nujne medicinske pomoči, Rdečega križa Slovenije, Darsa in drugih služb. "Žal beležimo tudi nekaj poškodb, ki pa so bile vse lažje, tako da so bili skoraj vsi poškodovanci oskrbljeni že na terenu," je še zapisal.
Ponoči bo na terenu predvidoma okrog 700 gasilcev.
Požar na Krasu skozi objektiv N1
Požar na Krasu je na terenu spremljala tudi ekipa N1. Objavljamo slike našega fotografa Denisa Sadikovića, ki je v objektiv med drugim ujel tudi trenutek, ko se je nad italijansko stranjo prvič pojavil dim.
Kljub zahtevni intervenciji zaenkrat zaznali le lažje poškodbe
Na vse, ki pomagajo pri intervenciji na Krasu, prežijo številne nevarnosti. Poleg ognja so zelo nevarni gost dim, izjemna vročina ter neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, ki so posejana praktično po celem Krasu. K sreči novic o težjih poškodbah med udeleženimi ni, jih je pa kljub temu nekaj začasno pristalo v bolnišnici.
Več preberite v novici Kljub obsežnosti požara na Krasu v bolnišnici obravnavajo zgolj lažje poškodbe
Zgorelo približno 3500 hektarjev
V preteklih dneh je na Krasu zgorelo približno 3500 hektarjev površin, je navedel predsednik vlade Robert Golob.
Premier Golob napovedal ukrepe za preprečevanje požarov na tem območju
Predsednik vlade Robert Golob je med nedeljskim obiskom Kostanjevice na Krasu napovedal ukrepe za preprečevanje požarov na tem območju, ki bodo izvedeni v treh korakih. Prav tako je zadovoljno predstavil novico, da je požar po več dneh vendarle pod nadzorom. "Ker je za torek napovedan tudi bolj izdaten dež, vsi upamo, da je najhuje za nami," je med drugim dejal.
Preberite več v prispevku: Premier Golob po obisku Krasa: Vsi upamo, da je najhuje za nami.
Predsednik Pahor med obiskom Krasa o solidarnosti
Območje je danes obiskal tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je poudaril izjemno solidarnost. "Duh solidarnosti ni samo med Slovenci, tudi širše. Vse to daje upanje Kraševcem, da bo tega enkrat konec," je povedal za Radio Slovenija.
Več preberite TUKAJ.
Predsednik republike Borut Pahor je prispel na Kras, da bi se zahvalil gasilcem, gozdarjem in vsem prostovoljcem, ki sodelujejo pri gašenju požara in odpravi posledic. pic.twitter.com/6cyixI8BJf
— Borut Pahor (@BorutPahor) July 24, 2022
Še nekaj odprtih žarišč, a je požar pod nadzorom
Vodja intervencije Simon Vendramin je ob 13. uri potrdil, da je požar zares pod nadzorom. "Imamo le še nekaj odprtih žarišč predvsem na severnem delu pogorišča, gre predvsem za podtalne požare," je dejal. "Te točke odkriva helikopter s termokamero, tja so napotene tudi zračne sile, ki to področje zalivajo. Teren je zelo nedostopen, ker ni povezovalnih požarnih poti," je dejal. Na terenu je še vedno približno 1500 gasilcev, ki čistijo in zalivajo rob požarišča, da ne bi prišlo do ponovnega vžiga. Spremembe vetra bi ponoven izbruh požara namreč lahko povzročile. Vendramin je dodal, da območje vsekakor ne bo ostalo brez gasilcev vsaj še nekaj dni. "Dokler ne bomo lahko rekli, da je požar zares dokončno pogašen."
Požarno območje obiskala tudi ministrica Fajon
Kraško požarno območje je danes obiskala tudi ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon. S premierjem Golobom in poveljnikom Šestanom si je ogledala posledice požarov. "Nekaj kapelj dežja in izjemno delo naših gasilskih enot z dragoceno pomočjo iz zraka daje upanje, da bomo požare kmalu premagali," je zapisala na Twitterju in se zahvalila ekipam na terenu.
S predsednikom @vladaRS Golobom in poveljnikom Civilne zaščite Šestanom si na terenu ogledujemo katastrofalne posledice obsežnih požarov. Nekaj kapelj dežja in izjemno delo naših gasilskih enot z dragoceno pomočjo iz zraka daje upanje, da bomo požare kmalu premagali. Hvala 🙏 pic.twitter.com/g9MOwos0YR
— Tanja Fajon (@tfajon) July 24, 2022
Šarec: Upam, da bomo danes prišli do točke, ko bomo lahko rekli, da je stvar pod nazorom
"Upam, da bomo danes prišli do točke, ko bomo lahko rekli, da je stvar pod nazorom," je med obiskom Kostanjevica na Krasu dejal minister za obrambo Marjan Šarec, a opozoril na težave, ki jih povzroča burja. Ta namreč otežuje predvsem letalsko gašenje oziroma natančnost odmeta vode. "A kontrolorji leta skušajo pilote usmerjati čim bolj natančno," je dejal.
Minister @sarecmarjan: V primerjavi s preteklimi dnevi se že pozna razlika. Tudi danes bomo gasili iz zraka, kljub vetru, ki otežuje natančno odlaganje vode. Upam, da bomo danes lahko rekli, da je požar pod kontrolo. pic.twitter.com/tAHbpay09q
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) July 24, 2022
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje